İlginç Bilgiler

Gizemli Hayalet Gemi Olayları

Denizlerde yaşanmış olan ve gerçek olduğuna inanılan ilginç ve gizemli hayalet gemi olaylarından bazılarını sizin için bir araya getirdik.

Octavius Hayalet Gemisi

Hayalet gemi Octavius’un etkileyici bir hikayesi vardır. Efsaneye göre 11 Ekim 1749’da Grönland’ın batı kıyılarında tamamen kaybolmuş ve donmuş bir gemi bulunur. Denizde kendi kendine sürüklenen bu gemiyi balina avcıları fark eder ve kontrol etmek için yanına yanaşır. Balina avcıları güverteye çıktıklarında gemideki tüm mürettebatın donarak öldüğünü fark ederler. Anlatılanlara göre bazı cesetlerin birden donarak ölmüş gibi bir hali vardı. Örneğin Octavius gemisinin kaptanı günlüğünü yazarken bulunmuştu. Kaptanın günlüğündeki son sayfa ise 1762 yılını gösteriyordu. Yani Octavius gemisi 13 yıl boyunca donmuş ölü mürettebatı ve kaptanı ile denizde başı boş bir şekilde sürükleniyordu.

Octavius Hayalet Gemisi

SS Baychimo Gizemli Gemi

Baychimo adındaki bu geminin hikayesi en tuhaf gemi hikayelerinden bir tanesidir. Hudson’s Bay ticaret şirketine ait 1300 tonluk bir buhar gemisi olan Baychimo düzenli olarak Alaska ve Britanya Kolombiyasına mallar ve yolcu taşımaktaydı. 1931 yılının Ekim ayında Vancouver’a kürk taşıyan Baychimo, Barrow açıklarında bir buzul katmanına takılarak o noktada mahsur kaldı. Bu aşamada gemi mürettebatının yapacağı tek şey beklemekti. Çünkü bulundukları bölgeye yardımın gelmesi ayları bulabilirdi. Bu yüzden kaptan ve mürettebat dondurucu soğuktan korunmanın yollarını aradı ve bunun sonucunda da buzdan bir ev inşa edip beklemeye başladı. Bir süre boyunca geminin buz tabakasından kurtulmasını bekleyen kaptan ve mürettebat 24 Kasım 1931’de başlayan kar fırtınası sonrasında sabah uyandıklarında geminin yerinde olmadığını fark ettiler. 1931 yılından beri kayıp olan Baychimo’nun şu an nerede olduğu bilinmiyor. Hayalet gemi yaklaşık 85 yıldır okyanusta kendi başına dolanmakta ve gizemli gemiyi uzaktan gören bir çok görgü tanığı var. En son 1970’li yıllarda görülen gemi tamamen buzlarla kaplı ve donmuş bir haldeymiş.

İlgili Makaleler

SS Baychimo Gizemli Gemi

Mv Joyita Gemisinin Gizemi

3 Ekim 1955’te Tokelau adalarına gitmek için yola çıkmaya hazırlanan Mv Joyita gemisi motorlarındaki arıza sebebiyle bir süre yola çıkamadı. Sorun bir türlü çözülemeyince kaptan tek motorla yola çıkmaya karar verdi ve Büyük Okyanus’a doğru 25 kişilik yolcu ve mürettebat ile yola çıktı. Fakat o saatten sonra gemi ile bir daha hiç iletişim kurulamadı. Yapılan arama ve kurtarma çalışmaları sonucunda gemiye ancak 5 hafta sonra ulaşılabildi. Mv Joyita rotasından 960 kilometre sapmış ve tamamen terk edilmiş halde bulundu. Gemi biraz hasar görmüştü ancak geminin gövdesi sağlamdı. Yolcular ve mürettebattan ise herhangi bir iz yoktu. Gemide bulunan tüm filikalar, kronometreler ve ilk yardım kitabı kayıptı. Ayrıca içinde kereste, yağ ve gıda bulunan 4 tonluk kargo da yerinde yoktu. Güvertede ise kanlı bandajlar ve bir torba ilk yardım malzemesi bulunuyordu. Ayrıca bir iddiaya göre bu gizemli gemide bulunan tüm saatler 10:25’te durmuştu. Olaydan sonra gizemli gemi Mv Joyita’nın ne mürettebatına ne filikalarına ne de 4 tonluk kargosuna hiç bir şekilde ulaşılamadı. Gemi ise lanetli olduğu düşünülerek parçalanıp hurdaya atıldı.

Mv Joyita Gemisinin Gizemi

Çanakkale Savaşı Hakkında Detayları Pek Bilinmeyen İlginç Bilgiler yazımızdan tarihimizdeki en önemli savaşla ilgili pek bilinmeyen ilginç bilgileri öğrenebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu