Sağlık

İshal Nasıl Geçer?

Bu yazımızda ishal neden olur? İshal tedavisi nasıl yapılır? İshal nasıl geçer gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte detaylar.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan ishal; dışkının sulu ve yumuşak olmasıdır. İshale yakalanan kişi sık sık tuvalete gittiği için kişinin yaşamı olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

İshal; kalın bağırsağın suyu yeterince emmemesi sonucu bu suyun dışkı ile dışarı atılmasıdır. Su dışkı içerisinde oldukça fazla olduğu için de dışkının yapısı değişecektir. İshal bir hastalık değildir ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Ama dikkat edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Çünkü 5 yaşın altındaki çocuklarda ölüm oranının en fazla görüldüğü rahatsızlıklardan birisidir. Bu nedenle ishal dikkat edilmesi gereken ve bir uzmanın desteği alınarak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

İshal Neden Olur?

İshal Neden Olur?

İshalin nedenleri incelendiğinde bazı gıdaların aşırı tüketimi ve gıda zehirlenmeleri ishalin oluşmasında ilk sıralarda yer alır. Bunun dışında beslenme bozuklukları da ishale neden olabilmektedir. Baharatlı yiyeceklerin fazla tüketimi, lifli gıdaların, süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketimi, kafeinli içeceklerin fazla tüketimi ve baharatlı yiyeceklerin fazla tüketimi ishale neden olabilir.

Bunların yanında enfeksiyonlarda ishale neden olur. Tüketilen besinlerin hijyen koşulları sağlanarak temizlenmemesi virüs, bakteri ve mantarların vücuda girmesine neden olabilir. Bu durumda ishale yol açar. Tüketilen gıdaların bozuk olması da ishale neden olan en büyük etkenlerden birisidir.

İshal Nasıl Geçer ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal tedavisine başlamadan önce ishalin neden olduğunu bilmek gerekir. Bunun için ise bir uzman desteğinin alınması gerekir. Bu şekilde ishalin nedeni belirlenir ve uygun tedavi yöntemi uygulanır. Çocuklar ile yetişkinlerde ishal tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilir.

İshal ile vücutta bulunan su dışarı atıldığı için sıvı kaybı yaşanır. Bu nedenle kişinin sıvı alması sağlanarak kaybedilen su vücuda geri alınmalıdır. Su kaybı ile birlikte potasyum, sodyum ve manganez mineralleri de vücuttan dışarı çıkar. Bu duruma ise dehidratasyon adı verilir. Bu durum çocuklar ve yaşlılarda tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Kalp, akciğer, karaciğer ve böbreklerde kan dolaşımının sağlanamamasına neden olan dehidratasyon özellikle böbreklerde ciddi sorunlara yol açar. Bu nedenle ishal sorunlarında bir uzmana başvurularak gerekli tedavinin uygulanması sağlanmalıdır.

Bunlar dışında evinizde tüketebileceğiniz besinler ile ishalin tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. İshale ne iyi gelir bunlar hakkında sizlere bilgiler verelim.

İshale Ne iyi Gelir?

İshale Ne iyi Gelir?

Pirinç ve Pirinç Suyu:

İshal tedavisinde en çok kullanılan besinlerden birisi pirinçtir. Dışkının sertleşmesi ve normale dönmesi için lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Pirinç içerisinde bulunan lif ile ishal sorunu ortadan kaldırılmaya yardımcı olunur.

Bunun için; 3 bardak su içerisinde, yarım bardak beyaz pirinç eklenir ve 45 dakika bu şekilde beklemesi sağlanır. Daha sonra pirinç süzülerek hazırlanan bu su içilebilir. Bu sayede pirinç içerisindeki nişasta vücuda alınarak sindirim sisteminin rahatlaması sağlanır ve kaybedilen su vücuda geri alınabilir.

Muz:

Potasyum bakımından zengin olan muz ishal nedeniyle vücuttan çıkan potasyumun geri alınmasına yardımcı olur. İshal nedeniyle kaybedilen minerallerin alınmasında muz iyi bir destekçidir.

Böğürtlen:

İshal tedavisinde oldukça etkili olan böğürtlen taze olarak tüketilebileceği gibi suyu da içilebilir. Hazırlanan böğürtlen suyu içerisine yenibahar atılıp her saat başı yarım çay bardağı tüketilirse tedavi süreci hızlandırılabilir.

Elma Püresi:

Bağırsakların normal şekilde çalışmasına yardımcı olan elma bu döneminde kabukları soyularak tüketilmelidir. Elma püresi bağlayıcı bir besin olduğu için sindirimi zorlamaz. Ayrıca besleyici bir besindir.

Kepek:

Hastalık zamanında günlük 1 yemek kaşığı tüketeceğiniz kepek ile ishalin kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Kepek tüketiminde işlenmiş kepek değil doğal halde olan kepek tüketmeniz gerekir. Kepeğin her tanesi kendi ağırlığının 8 katı kadar su emer. Buda ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyun azalmasına yardımcı olur. Kepeği çorba ve yemekler içerisinde tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi doğal bir antiseptiktir. Bu özelliği ile de bağırsakların ve sindirim yolunun temizlenmesine yardımcı olur. İçerisindeki pektin dışkının sertleşmesini sağlar. Bir su bardağı su içerisine 1-2 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek yemeklerden sonra her öğün tüketilebilir.

Havuç:

İshali hafifletmek için havucun dış kısmı soyularak su içerisinde kaynatılır. Sıcak halde iken ezilip püre haline getirilir. Havuç püresi 15 dakikada bir 1 çay kaşığı tüketilir.

Keçiboynuzu Tozu:

Tanen ve pektin bakımından zengin olan keçiboynuzu ayrıca anti-viral etkiye sahiptir. Keçi boynuzu tozunu bebeklerin maması içerisine 1 çay kaşığı kadar ekleyip bebeklerde de tedavi için kullanılabilir.

Sarımsak:

Günde 2-3 diş tüketilecek çiğ sarımsak ishale neden olan bakterilerin yok edilmesinde etkilidir.

Bal:

Özellikle bakteri nedeniyle oluşan ishal tedavisinde oldukça etkilidir. 4 yemek kaşığı bal, yarım litre su içerisine koyulup karıştırılır. Hazırlanan bu ballı su karışımını gün içerisinde sık sık tüketebilir.

Patates çorbası:

Bağırsakların normale dönmesini sağlayan patatesi çorba şeklinde gün içerisinde sık sık tüketebilirsiniz.

Zencefil:

İshalin etkisini azaltmak ve kaybedilen suyu geri kazanmak için zencefilli su içebilir. Yemeklerden sonra hazırladığınız bir bardak zencefil çay ishale iyi gelecektir.

İshal İçin Beslenme Önerileri

  • Yukarıda saydığımız ishale iyi gelen besinleri ishal sırasında beslenme programınıza ekleyerek ishalin etkilerini azaltabilir ve kısa sürede sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz.
  • Bunlar dışında ishal sırasında yağlı gıdalar ve yağ tüketilmemelidir.
  • Süt ürünleri içerisinde sadece yoğurt tüketilmelidir. Bunun dışındaki süt ürünleri tüketilmemelidir.
  • İshal ile birlikte kusma şikâyeti de olan kişiler katı yemekler tüketmemelidir. Bunu yerine çorba gibi sıvı yemekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Bu şekilde sindirimin kolaylaşmasına da yardımcı olursunuz.
  • İshal ile vücutta kaybedilen suyu geri almak için bol bol su tüketilmelidir. Çorba ve bitki çayları ile de sıvı alımı arttırılabilir.
  • 3-4 günde fazla süren ve kişiyi ciddi anlamda rahatsız eden ishal sorununda doktora görünmek en doğrusudur.
  • Çocuklarda ve bebeklerde görülen ishal şikayetinde ailelerin dikkat etmeleri gerekir. İshalin şiddeti arttığı zaman ise vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu