Sağlık

Depresyona İyi Gelen Şeyler

istanbul temizlik şirketi

Mineral ve vitamin takviyeleri sadece sağlıklı yetişkinler için değil, depresyon ve anksiyete riski taşıyan bireyler içinde zihni sağlıklı tutabilir.
Mineral ve vitamin takviyeleri, depresyon ve anksiyete semptomlarının giderilmesi için psikiyatrik ilaçların yerine alternatif olabilir. Mineral ve vitamin takviyeleri ayrıca yorgunluğu azaltmak, ruh halini geliştirmek ve stresi yönetmek için gerekli zihinsel enerjiyi sağlayabilir.

Depresyona İyi Gelen Şeyler

Depresyona ne iyi gelir ?

Bir dizi çalışmada, 3 günlük bir gıda kaydını tutan duygudurum bozukluğu tanısı alan 97 kişinin, daha yüksek mineral ve vitamin alımının, genel olarak geliştirilmiş zihinsel işlevsellikle anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur.

Ruh halini iyileştirmek için kanıtlanmış olan takviyeler arasında D ve B Vitaminleri, 5 HTP (5-Hidroksitriptofan) ve ayrıca Omega3 bulunmaktadır.

1. D vitamini ve depresyon
D vitamini depresyonu olan kişilerde genellikle düşüktür ve bazı çalışmalarda D vitamini ve depresyon bağının düşük düzeyde olduğu gösterilse de, düşük D vitamini düzeylerinin depresyona neden olduğu ya da düşük D vitamini düzeylerinin depresyona sekonder olup olmadığı net değildir.

Düşük D vitamini seviyeleri de mevsimsel duygu bozukluğu ile bağlantılıdır. İnsanların karanlık, kısa kış günlerinde güneş ışığından yoksun olması nedeniyle D vitamini eksikliği yaşar. D vitamini depolarının tipik olarak düşük olduğu mevsimsel duygudurum bozukluğu yaygındır. Bazı çalışmalar D vitamini takviyelerinin mevsimsel duygudurum bozukluğu ile yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca düşük D vitamini düzeyleri ile postnatal depresyon arasında güçlü bir bağ vardır.

2. Depresyon için SAMe
Yaygın olarak kullanılan bir besin takviyesi olan SAMe (S-Adenosylmethionine), hemen her insan hücresinde bulunabilen bir maddedir. SAMe, beyinde dopamin ve serotonin gibi kimyasalların parçalanmasını sağlar.

Depresyon için SAMe üzerinde yapılan çift plasebo kontrollü bazı çalışmalar, SAMe’nin hafif ve orta derecede depresyonu tedavi etmek için plasebodan daha etkili olduğunu ve standart antidepresanlar kadar etkili olduğunu göstermiştir. Ancak çalışmaların çoğunda, ağızdan alınan yerine enjekte edilen SAMe’yi kullanıldı.

Oral olarak uygulanan SAMe üzerinde 6 haftalık, bir çalışma, SAMe’nin hafif depresyon tedavisinde antidepresan imipramin kadar etkili olduğunu bulmuştur.

Araştırmalar ayrıca, antidepresanlar ve oral SAMe’nin bir kombinasyonunun depresyon için antidepresan tedaviye yanıt vermeyen hastalara yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir çalışma, bir SAMe ve bir antidepresan kombinasyon tedavisinin, çalışmanın katılımcılarının yüzde 50’sinde semptomları iyileştirdiğini ve çalışma katılımcılarının yüzde 43’ünde semptomların tamamen ortadan kalktığını bulmuştur. 6 haftalık bir çalışma boyunca, antidepresan ile birlikte SAMe’ye 400 mg SAMe’de günde iki kez başlandı ve 2 hafta sonra günde iki kez 800 mg’a yükseldi.

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu