Sağlık

Ayak Mantarı Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Sıcaklığın oldukça arttığı şu günlerde cilt hastalıkları da kendini göstermeye başladı. Gün boyu ayakkabının içinde kalan ayakların terlemesi, havasızlık ile birleşip mantar oluşumuna sebep olmaktadır. Oldukça kaşınan, bulaşan ve soyulmalara sebep olan mantar hem zahmetli hem de sizi yıpratan bir hastalıktır.

Peki, mantar belirtileri nedir? Nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl olmalıdır?

AYAK MANTARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kaşınma başlıca mantar belirtisidir. Bunun dışında yanma, su toplamış küçük yaralar, bazı bölgelerde kızarıklıklar, tırnak renk değişimleri diğer belirtiler arasındadır. Ayağın fazla havasız kalması da kaşınma şikayetine yol açabileceği için aynı anda bu şikayetlerin hepsi varsa doktora başvurmanız gerekir.

AYAK MANTARI OLUŞMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

– Ayaklarınızın havasız kalması
– Ayakların çok terlemesi ve buna rağmen ayakkabının içinde kalmaya devam etmesi
– Rahatsız ayakkabılar
– Başkalarının ayakkabılarını veya terliklerini kullanmak
– Havuz gibi ayaklarınızın mikrop kapacağı yerlerde uzun süre vakit geçirmek
– Islak kalan ayakların iyi kurulanmaması
– Kuaförde ortak pedikür setinin kullanılması

Ayak Mantarı Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

AYAK MANTARI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR?

Ayaklarınızı her gün mantar sabunu ile yıkayarak gün içinde havasız kalan ayaklarınızı rahatlatabilir ve bakterileri azaltabilirsiniz. Mantar sabunları zamanla mantar oluşumunun önünü kesecek ve hastalığı kolay yoldan atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Mantar enfeksiyonunda mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları özenle kullanmalısınız çünkü mantar enfeksiyonları düzenli kullanılan ilaçlarla geçmektedir. İlaçların dışında aktarlarda satılan mantar önleyici bitkileri ya da sabunları ilaçlarınıza ek olarak tercih edebilir bu şekilde mantar enfeksiyonunun daha hızlı geçmesine katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca mantar enfeksiyonlarının bulaşıcı olması sebebiyle ayaklarınıza dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi bol su ile yıkamalısınız. Aksi takdirde mantar enfeksiyonu ayağınızdan elinize ve oradan da başka çeşitli bölgelere, hatta yakınlarınıza bile buluşacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu