Faydalı Bilgiler

Brezilya fönü nedir? Nasıl uygulanır?

Brezilya fönü kıvırcık saça sahip olan kadınların söz dinletemedikleri bukleleriyle baş etmeye çalışmak yerine saçlarını uzun süre dümdüz kullanabilmelerini sağlayan işlemdir.

Brezilya fönü kıvırcık saça sahip olan kadınların söz dinletemedikleri bukleleriyle baş etmeye çalışmak yerine saçlarını uzun süre dümdüz kullanabilmelerini sağlayan işlemdir. Brezilya fönü hakkında ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgili tartışmalar vardır. Brezilya fönü özetle saçların yoğun keratine maruz bırakılarak şekillendirme işlemidir.

Brezilya fönünün etkili olması belli faktörlere bağlıdır. Eğer aklınızda bu işlemi yaptırmak varsa öncelikle iyi bir araştırma yapmanız ve kuaförünüzü çok iyi seçmeniz gerekir. Kuaförde kullanılan ürünlerin doğal ve organik yapılı olması böyle ağır bir işlemde saçın en az hasar almasını sağlar.

Eğer saçlarınız bu işlemi kaldıramayacak kadar güçsüz veya sağlıksız ise kuaförler bu konuda sizi uyarır. Ancak siz yine de bu işlemi yaptırmakta kararlıysanız ve başka bir kuaför denemek isterseniz sonucun sizi çok mutsuz edecek boyutları olabileceğiniz göze almalısınız.

KIVIRCIK SAÇ modelleri

Peki Brezilya fönü saça nasıl uygulanır?

Brezilya fönü uygulaması için yoğun besleyici keratin saç tipine uygun Şampuan ve şekillendirme aracın ihtiyaç vardır. Uygulama adımları şu şekildedir:

  • Keratin içeren şampuanlar saçlar iyice yıkanır. Yaklaşık 10 dakika saçların havlu ile kendiliğinden kuruması beklenir. Uygulama öncesi saçın nemli dahi kalmaması gerektiği için bu bekleme süresi saçın gürlüğüne ve uzunluğuna göre değişiklik gösterebilir.
  • Saç yeterince işlem göreceğinden fön makinesi kullanımı çok fazla tercih edilmese de bekleme süresini kısaltmak adına kısa süreliğine kurutma yardımı alınabilir. Saçlar tamamen kuruduktan sonra dört bölgeye ayrılarak her bölüme 80 mililitre ile 100 mililitre arası keratin uygulanır. Keratin uygulaması sırasında cilde temas etmemesi çok önemlidir.
  • Şekillendirici aletler ile uygulanan keratin yaklaşık yarım saat saçta bekletilir. Keratin iyi Teğmen saçlar tekrar 89 bölmeye ayrılarak düzleştiriciyle uygun sıcaklık seviyesinde kurutulmaya devam edilir.  Bu aşamada da düzleştirici için uygulanan sıcaklık çok önemlidir.
  • Keratin uygulama işlemi burada bitmiş gibi gözükse de aslında ertesi gün yeniden son çekilerek işlemin üzerinden geçilir. Bu son sonrasında artık saçlarınız yaklaşık 6 ay boyunca kullanacağınız haline gelmiştir.

Keratin uygulamasından sonra kesinlikle uymanız gereken kurallar vardır. Aksi takdirde Brezilya fönünden beklediğiniz güzel görünüm yerine saçlarınıza zarar verme hatta kaybetme ihtimalini göze almış olursunuz.

Brezilya fönü uygulamasından sonra saçlar 3 gün boyunca yıkanmamalı ve düzleştirme işlemi yapılmamalıdır. Zaten bu konuda gerekli uyarıları kuaförünüz detaylı bir şekilde anlatacaktır. Ancak genellikle ilk 3 gün herhangi bir uygulama yapılmaması önerilmektedir. Zaten 3 günün ardından saçlarınız herhangi bir işleme kalmadan dümdüz hale gelecek ve bu şekilde kullanımını devam edebileceksiniz.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu