Sağlık

Bel Ağrısı İçin Yürüyüş Yapmayı Denediniz Mi?

Özellikle bel ağrısı gibi belinde rahatsızlık yaşayanlar, boş zamanlarını hiç spor yapmadan uzanarak geçirmeyi tercih edebilirler. Yürüyüşün bel ağrısı için faydaları nelerdir?

istanbul temizlik şirketi

Özellikle bel ağrısı gibi belinde rahatsızlık yaşayanlar, boş zamanlarını hiç spor yapmadan uzanarak geçirmeyi tercih edebilirler. Kısa vadede uzanmak belin alt kısmını rahatlatabilir. Ancak, hareketsizliğin sonuçları çok daha tehlikelidir.

Hareketsiz kalarak zayıflayan kaslar ileride belin daha kolay tutulmasına ve sertlik durumunda daha zor toparlanmasına neden olabilir. Hareketle güçlenen kaslar ise sırt sertliğinin azalmasına ve sertlik oluşursa daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

Yüzmek bel için faydalı olsa da kışın düzenli yüzmek için gereken kapalı yüzme havuzu sayısı sınırlı olabilir. Elbette karın ve bel kaslarını geliştiren yer jimnastiğini de unutmamalıyız. Sırt problemi ile mücadele edenler muhtemelen bu jimnastiği bilirler.

Ancak bu jimnastiğin “aerobik” yararı yoktur. Aerobik olmayan bir egzersiz, kalp güçlendirme ve kilo kaybı gibi daha önce saydığımız faydaları sağlayamaz. Düzenli yürüyüş aynı zamanda kilomuzu kontrol etmemizi de kolaylaştıracağı için fazla kilo ile belimize çok fazla ağırlık vermeyiz.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Bel ağrısı problemini yürümek nasıl çözebilir?

Yürümek gibi her gün yaptığımız bir hareket, iddia edilen tüm bu faydaları gerçekten sağlıyor mu?
Özellikle sporcular yıllardır yürümenin gerçek bir spor olmadığını tartışmışlardır. Doğal olarak günde beş saat antrenman yapan bir futbolcu için dışarı çıkıp bir saat yürümek dinlenmek gibidir. Ancak sporculardan ziyade spor yapmayan ya da hiç spor yapamayan, iki kat merdiven çıktıktan sonra bacakları titreyerek nefes nefese kalan insanlardan bahsediyoruz. Bu insanlar için günde bir saat yürümek “aerobik” spordan elde edilebilecek tüm faydaları sağlar. Hatta haftada üç gün yarım saat yürümek bile bu faydayı daha fazla sağlıyor.

Yürüyüş her yerde yapılabilir mi?

Yürümenin en çekici yanı, gelir düzeyi ve imkanları ne olursa olsun kar ve yağmur yağmadığı sürece her yerde, her mevsim yapılabilen tek spor olmasıdır. İyi bir spor ayakkabı almak tek ekstra maliyettir. Her gün sokaklarda yürümenin zorluğu da yok değil. Hava kirliliği, arabaların gürültüsü, egzoz kokusu, düzensiz ve yetersiz kaldırımlar yürümeye çalışan bir kişi için oldukça can sıkıcıdır. Ancak tüm bu olumsuzluklarda ürkütücü boyutlara ulaşan sorun, özellikle kışın hava kirliliğidir. Nispeten temiz havada yürümek istersek, en azından hafta sonları ormanlara veya dağlara çıkabiliriz. Hafta içi sabah trafiği başlamadan önce yürüyüş yapabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu