SağlıkListeler

13 Soruda Meme Dikleştirme ve Toparlama Ameliyatı

Kadınlarda sarkık göğüslerin tekrar estetik bir görünüme kavuşturulması amacıyla yapılan meme dikleştirme meme toparlama ameliyatı hakkında en sık sorulan sorular.

istanbul temizlik şirketi

Kadınlarda sarkık göğüslerin tekrar estetik bir görünüme kavuşturulması amacıyla yapılan meme dikleştirme meme toparlama ameliyatı hakkında en sık sorulan soruları Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel’ e sorduk.

 • Göğüsler Neden Sarkar?

Gebelik, emzirme, hızlı ve aşırı kilo değişimleri, obezite veya göğüslerin aşırı büyük olması ve yaşlanma gibi nedenlerle göğüslerde farklı seviyelerde sarkma oluşur.

 • Sarkık Göğüs Nasıl Anlaşılır?

Meme ucunun meme altı kıvrımı hizasında veya daha aşağısında olması durumunda göğüslerde sarkmadan bahsedilir. Meme ucu ve meme dokusu ne kadar aşağıya doğru yer değiştirirse sarkmanın derecesi de o kadar artar. Bu durum tıpta “meme pitozu” olarak adlandırılır.

 • Ameliyatsız Meme Dikleştirme Yöntemi Var mıdır?

Sarkmanın gerçekleşmiş olduğu bir memede memeyi eski haline getirecek etkin ve kalıcı bir ameliyatsız yöntem yoktur maalesef.

 • Meme Dikleştirme – Toparlama Ameliyatı Nedir ? Nasıl Yapılır?

“Mastopeksi” olarak isimlendirdiğimiz “meme dikleştirme – toparlama” operasyonu ile sarkmış olan meme ucu daha yukarıya ideal seviyesine taşınır, genişlemiş olan areola küçültülür ve deforme görünümdeki meme dokusu yeniden daha estetik olacak şekilde şekillendirilir. Bu ameliyatta fazla olan meme derisi 3 boyutlu olarak çıkartılır ancak meme dokusu çıkartılmaz yani meme küçültülmez.

Ameliyat ameliyathane koşullarında, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 1-3 saat sürer. Meme dikleştirme ameliyatında sarkmanın derecesine göre farklı cerrahi teknikler kullanılır. Hangi cerrahi tekniğin kullanılacağına ameliyat öncesi muayenede karar verilir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Nasıl Bir İz Kalır?

Meme başı çevresinde, kullanılan cerrahi tekniğe bağlı olarak, yarım daire, tam bir daire, bu tam daireye ek olarak memenin alt yarısında orta hatta düz bir çizgi (lolipop tarzında) şeklinde veya j harfi şeklinde veya ters-T şeklinde izler kalır.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat öncesi bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalı ve rutin meme muayenesi olunmalıdır. Öncelikle meme dokusunda herhangi bir kitle veya hastalık olmadığı teyit edilmelidir. Sigara ameliyattan en az 1 ay önce bırakılmalıdır. Östrojen içeren haplar da en az bir ay önce bırakılmalıdır. Ameliyat tarihinden en az 15 gün önce kan sulandırıcı etkisi olan Aspirin gibi ilaçlar, yeşil çay gibi bitkisel ürünler ve bazı vitamin veya gıda takviyeleri tüketimi sonlandırılmalıdır. Ameliyata 1 hafta kala ise Covid-19 veya diğer üst solunum yolu hastalıklarına karşı pandemi koşullarındaki gibi ciddi önlem alınmalıdır. Üst solunum yollarında virüs varken özellikle genel anestezi altında ameliyat olmak çok ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yarı oturur pozisyonda yatılmalı ve kolları zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonraki 15 günlük dönemde de kan sulandırıcı ilaç ve gıdalar tüketilmemelidir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat bölgesinde kan toplanması, enfeksiyon, dikişlerde açılma, meme başında dolaşım bozukluğu, meme ucunda his kaybı, asimetri, kesi izlerinin kötü iyileşmesi gibi riskler söz konusudur.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatı Süt Vermeyi Engeller Mi?

Kullanılan cerrahi teknikler süt verme fonksiyonunu koruyacak şekildedir.  Eğer meme ucunda tam bir his kaybı olursa ileride süt verme mekanizmasında sorun yaşanabilir ancak bu durum son derece nadirdir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatı ile Birlikte Meme Büyütme İşlemi de Yapılabilir Mi?

Eğer meme hem sarkık hem de hacim olarak küçük ise aynı seansta silikon implant ile meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı birlikte yapılabilir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatından Kaç Gün Sonra İşe Dönebilirim?

En kapsamlı meme dikleştirme ameliyatı sonrası herhangi bir komplikasyon gelişmez ise ortalama 7-10 gün sonra, özel sutyen korse kullanmak koşulu ile işe dönülebilir. Kolları zorlayıcı işlerde ve sporlarda ise bu süre daha uzun olur.

 • Göğüs Toparlama Ameliyatının Sonucu Ömür Boyu Kalıcı Mıdır?

Hiçbir meme ameliyatı ömür boyu kalıcı değildir. Zaman içerisinde, çevresel ve yapısal koşullara da bağlı olarak bir miktar değişim sarkma gelişebilir. Özellikle aşırı kilo alıp verme veya emzirme sonrasında değişim daha belirgin olur.

 • Meme Dikleştirme Ameliyat Fiyatı Nedir?

Ameliyatın yapılacağı hastaneye, memedeki sarkmanın ve deformasyonun derecesine ve ameliyatı gerçekleştirecek doktora göre ameliyat ücretleri değişiklik gösterir. Sizin ameliyatınızda hangi cerrahi tekniğin kullanılacağı ve maliyetini doktorunuzla yaptığınız görüşmede öğrenebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu