Tarih

Berlin Duvarı Nasıl Yıkılmıştır?

istanbul temizlik şirketi

Berlin Duvarı Nasıl Yıkılmıştır ?

Almanca adı Berliner Mauer olan Berlin Duvarı, Doğu ve Batı Almanya sınırlarını ayırmak için inşa edilmiştir. Duvarın asıl olan amacı ise Doğu Almanya’da yaşayan insanoğlunun Batı Almanya’ya göç etmesini engellemektir. Bu amaçla Berlin Duvarı’nın inşasına 13 Ağustos 1961 senesinde başlanmıştır. Berlin duvarı inşa edildikten sonra tam uzunluğu 46 kilometreyi bulmuştur.

Berlin Duvarı, Batı Almanya’da Berliner Mauer adı ile bilinse de, Doğu Almanya’da bu duvara ‘’Utanç Duvarı’’ anlamına gelen Schand Mauer adı verilmiştir. İki yakayı birbirinden ayıran Berlin Duvarı, Doğu Almanya tarafınca yurttaşların Batı Almanya’ya gidebileceğini açıklaması ile tamamen yıkılmıştır.

Belin duvarı hakkında bilgiler

Berlin Duvarı neden İnşa Edilmiştir ?

Berlin Duvarı’nın yapımının aslolan sebebi Almanya’nın II. Dünya Savaşı’nı kaybetmesidir. Cenktan yenilgi ile ayrılan Almanya’nın başkenti, işgal kuvvetleri tarafınca dörde bölündü. Amerikalılar, Fransızlar, İngilizler ve Sovyetler olarak 4 bölüme ayrılan Berlin’in Batı kısmınde bir süre sonra yönetimin birleşmesi konusu gündeme geldi ve ayrı olan yönetim yeniden bir araya getirildi. Sovyetlerin ise bu birleşmeye karşı çıkmasının peşinden Batı kuvvetleri Sovyet komünizmini önlemek için Almanya’yı yine inşa etme kararı aldı. Sovyetler Birliği ise Batı’nın bu girişiminin arkasından Doğu Almanya’da yeni bir rejim oturtmaya çalıştı.

Doğu Almanya’da sosyalist bir tavır izleyen Sovyetlerin arkasından Doğu Almanya vatandaşları evlerini terk ederek Batı Almanya’ya gitme kararı almaya başladı. 1952 yılında Doğu ve Batı olarak resmen sınırları çizilen Almanya’da bu yıllarda sadece Berlin metrosu aracılığı ile Doğu’dan Batı’ya kaçan 270 bin Alman bulunmaktadır. Bu zamanda Doğu Almanya’nın aksine Batı Almanya büyük gelişmeler kaydederek ekonomisini düzeltmeye başlamıştı. Doğu Almanya’da komünizmin kalesini oluşturmak isteyen Sovyetler Birliği ise, vatandaşların Batı’ya kaçmaması için çareyi sınıra duvar inşa etmekte buldu.

 

Berlin Duvarı neden İnşa Edilmiştir?

Berlin Duvarı, 42 kilometrelik bir duvar olsa da, inşası sadece 1 gün, hatta 1 gece sürmüştür. 12-13 Ağustos 1961 senesinde Doğu Almanya meclisi tarafınca verilen karar ile inşa edilen duvarın planları tamamen gizlilik içinde saklanırken, duvar çalışmalarının ne kadar önceden başladığı bilinmemektedir. Duvarda bekçilik yapan askerler, mayın tarlaları, köpekler ve gözcü kuleleri ile duvarı korumaktaydı. Berlin Duvarı her ne kadar insanoğluı Doğu’da tutmak için yapılsa da yaklaşık 5 bin fert tüneller veya evlerinde yapmış oldukları uçan balonlar ile sınırı geçmeyi başarmıştır.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu