Faydalı Bilgiler

Akhuş Ağacının Faydaları Nelerdir?

Kayıngiller familyasına ait olan Akhuş ağacı, daha önce belki de adını bile duymadıklarınızdan biri olabilir. Yoksa siz onu kayın ağacı olarak mı biliyorsunuz? Eğer böyle biliyorsanız, faydaları hakkında da bilgi almalısınız. Kesinlikle tahmin bile edemeyeceğiniz özelliklere sahiptir. Burada okuyacaklarınız sizi hayrete düşürebilir. Söylemeliyiz ki çoğu bölgede kayın ağacı olarak bilinen akhuş ağacı, aynı zamanda huş ağacı olarak da anılmaktadır. Toprakları nemli olan bölgelerde yetişebilmektedir. Kenarları kertik şeklinde olan yapraklara sahiptir. Yapraklarının alt tarafı soluk yeşil tonundayken, üst tarafı açık yeşil tonunu almıştır. Peki akhuş ağacının faydaları hakkında bilginiz var mı? Eğer bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız yazıyı okuyabilirsiniz.

Akhuş Ağacının Yararları Nelerdir?

Çiçekleri adeta bir püskülü andıran Akhuş ağacı, küçük meyvelere sahiptir. Humuslu topraklarda, kumluk alanlarda ve genel olarak ormanlarda yetişmektedir. Nemli toprağı sevdiğini söylemek mümkündür. Ayrıca yabani olarak da yetiştiği bilinmektedir. Özellikle Doğu Anadolu, Marmara, Karadeniz gibi bölgelerdeki ormanlarda bunun örneklerine rastlamak mümkündür. Bunun yanında Ağrı ve Erciyes gibi yüksek dağlık alanların eteklerinde de bulunabilmektedir. Meyvelerinin kabuğu oldukça serttir. Ayrıca görünümü fındıksı bir tabakaya sahiptir. Üç köşelidir. Bunun yanında boyları gerçekten çok uzundur. Dikenleri de oldukça yumuşaktır. Peki ama akhuş ağacının yararları hakkında ne söyleyebilirsiniz? Eğer bu konuda daha fazlasını arıyorsanız yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Akhuş Ağacı Nasıl Kullanılır?

Cilt sağlığı: Akhuş ağacının suyu ve özellikle kurutulmuş yaprakları cilt sağlığı için son derece önemlidir. Cilt hastalıklarına aşırı derecede iyi geldiği bilinmektedir.

Tuz: İnsan vücudu için gerekli olan tuz oranını dengeleyen ve koruyan bu ağaç, farklı özelliklere de sahiptir. Kesinlikle kayın ağacının faydaları hakkında daha söylenebilecek çok şey bulunmaktadır.

Romatizma: Eklem ve kas ağrıları gibi romatizmal ağrılara çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle kullanılması önerilmektedir.

Ayak kokusu: Ayak kokusunu gidermede birebir olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu ayak kokusunu %100’e kadar giderdiği anlaşılmıştır.

Kilo kontrolü: Kilo kontrolü açısından birebir olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ayrıca buna zayıflama olarak da bakabilirsiniz. İştah kesici bir yönü bulunmaktadır. Yani aşırı derecede olan iştahı keser ve alınacak kiloları engeller.

İdrar yolu: Akhuş ağacı neye iyi gelir diyorsanız, idrar yollarındaki sorunlara iyi geldiğini bilmelisiniz. İdrar yollarındaki iltihabı gidererek daha rahat bir boşaltım yapılmasına olanak tanır. Böylece vücuda zararlı olan bileşenleri dışarı atar.

Böbrek sağlığı: Böbrek sağlığı açısından paha biçilemez özellikleri bulunmaktadır. Özellikle böbreklerde oluşan kumuş ve taşı vücuttan uzaklaştırır. Daha düzenli bir çalışma şekli sağlar.

Saç sağlığı: Saçlar için son derece önemli bir etki göstermektedir. Saç diplerini güçlendirmektedir. Dökülmeleri engellemekte ve kepek oluşumuna dur demektedir. Ayrıca daha gür bir saç oluşmasını sağlar.

Akhuş Ağacı Nasıl Kullanılır?

Herkes akhuş ağacı nasıl kullanılır diye merak edebilir. En başta belirtmeliyiz ki kullanım yöntemleriniz farklı olabilir. Eğer bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, aşağıda yer alan tarife göz atmalısınız.

Malzemeler: 1 litre su – 40 gram kurumuş Akhuş ağacı yaprağı

Hazırlanışı: 1 litre su için 40 gram kurutulmuş Akhuş ağacı yaprağı gerekmektedir. Önce bu iki malzemeyi karıştırmalısınız. Daha sonrasında 2-3 dakika kadar kaynatmalısınız. Ardından 20 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. Sonrasında suyu süzmeli ve günde en fazla 4 defa olmak üzere tüketmelisiniz. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 3-4 fincan arasıdır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu