SağlıkFaydalı Bilgiler

Argan Yağının Güzellik ve Sağlığınıza 14 Faydası

Argan yağı, sağladığı çok sayıda fayda nedeniyle cilt ve saç bakımında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Argan yağının faydalarını sizin için detaylandırdık.

Argan yağı son bir kaç yıl içerisinde özellikle de güzellik endüstrisinde oldukça popüler hale geldi. Argan yağı, sağladığı çok sayıda fayda nedeniyle cilt ve saç bakımında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Argan yağı, Fas’ın küçük bir bölgesinde bulunan argan ağacının meyvesinden üretilir. Bu yağ, güçlü aktif maddeleri ve iyileştirici özellikleri nedeniyle ‘sıvı altın’ olarak adlandırılmaktadır.

Kullanım amacına göre iki çeşit argan yağı vardır: yemeklik ve kozmetik için argan yağı. Açıkçası, yemeklik argan yağı, zeytinyağından daha lezzetli nadide bir bitkisel yağdır. Kozmetik için ise cilt ve saç bakımında kullanılan ve daha az üretilen yağ çeşididir.

Argan yağının şifa deposu olmasının ana nedenlerinden biri zengin bir A ve E vitamini kaynağı olmasıdır. Ayrıca, Argan yağında, Omega-6 yağ asitleri, güçlü antioksidanlar ve çok değerli bir organik asit olan Linoleik Asit de bulunmaktadır. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi bu organik bileşiklerin her biri sağlığımız için tek başına inanılmaz mucizevi etkilere sahiptir.

Bu mucizevi ürün, saç ve cildi besler, nemlendirir ve harika bir görünüm kazandırır. Kötü tarafı ise biraz pahalıdır, çünkü meyvesi zor bulunduğundan yağın üretimi çok maliyetlidir. Neyse ki günde 1-2 damla kullanmamız çoğu zaman yeterli.. Bu nedenle pahalı olması çok önemli değil.

Argan yağının faydaları

Argan Yağı Cilde İyi Gelir

Cildinizi tamamen doğal bir temizleyiciyle temizledikten sonra, sıcak olarak avucunuza tek bir damla argan yağı dökün. Yüzünüze ve boynunuza dairesel bir hareket uygulayın. Kış aylarında iki damla kullanabilirsiniz.

Daha sonra aynı nazik dokunuşlarla gözlerinizin altına da bir damla uygulayın. A ve E vitamini, bu bölgede sıklıkla görülen ince kırışıklıkların azalmasına yardımcı olacaktır.

Argan yağının içerisinde doğal olarak bulunan triterpenoidlerin, siğillerin büyümesini durdurma, bazı dermatit biçimlerini tedavi etme, tümörlü cilt hücrelerini parçalama ve yara izlerini kapatma gibi şaşırtıcı faydaları vardır.

Ayrıca, içerisinde bulunan antioksidanlar ve yağ asitleri akne tedavisinde çok etkilidir.

Argan yağının faydaları

1- Argan Yağı, Erken Yaşlanma Riskini Azaltır

Erken yaşlanmanın belirtilerini silmek için harikalar yaratan güçlü yağ asitleri ile doludur. Argan yağının düzenli olarak kullanılması, kırışıklıkların derinlik ve şiddetini azaltmanın yanı sıra cildin eski esnekliğini geri kazanmasını sağlar ve sağlıklı cilt hücrelerinin ömrünü uzatır.

2- Çevresel Hasarlara Karşı Korur

İçerisindeki antioksidanlar, cildi, saçları ve tırnakları UV ışınlarından kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olur. UV ışınlarından dolayı hasar gören ciltlere Argan yağı uygulamak ayrıca güneş lekelerini de yok etmekte ve hücrelerin kendini yenilemesini sağlamaktadır.

3- Argan Yağı Kötü Kolesterolü Düşürür

Beslenme programınızdaki diğer sağlıksız yağların yerine geçtiğinde, kötü kolesterol düzeyini düşürerek damar sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.

Argan yağının yapısında bulunan bitki sterollerinin eşsiz kombinasyonu (schottenol ve spinasterol maddeleri) kötü kolesterolün bağırsak yoluyla emilimini engeller.

4- Güçlü Bir Anti İnflamatuvardır

Argan yağında bulunan flavonoidler hem dış hem de iç problemleri tedavi etmek için kullanılabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Kas ve eklem ağrılarından kurtulmak için, ağrıdan etkilenen bölge üzerine birkaç damla saf Argan yağı ile masaj yapın. Bir süre sonra ağrınızın dindiğini göreceksiniz.

Bunun dışında, Polikistik Over Sendromu, obezite, hazımsızlık veya mesane problemleri ile mücadele edenler, yemeklerinde kullanırlarsa bu rahatsızlıklardan şifa bulabilirler. (Mutfakta kullanılabilir Argan yağı olduğundan emin olun.)

5- Sindirime Yardımcı Olur

Vücudun gastrik suları içindeki pepsin konsantrasyonunu artırır, böylece sindirimi iyileştirir. Daha iyi bir sindirim, daha fazla enerji, daha az açlık hissi, daha fazla kilo verme ve daha sağlıklı vücut demektir.

6- Kronik Hastalıklarla Savaşır

Üzerinde, kanser ve diğer hastalıklarla mücadele etme konusunda birçok çalışma yapılmıştır. İçindeki anti-oksidanlar cilt kanserine neden olabilecek serbest radikallere karşı cildi korur.

Argan yağının kolon ve mesane kanserlerine, prostat kanserine ve vücutta enfeksiyon veya enflamasyondan kaynaklanabilecek kanserli doku büyümelerine karsı şifa gücü üzerinde araştırmalar devam etmektedir.

7- Saçlara İyi Gelir

Saçlara uygulandığında, saçların kurumasını ve dökülmesini önler. Ayrıca saçların nemi hapsetmesini sağlar ve saç uçlarını düzgünleştirir, böylece saçlar dolgunlaşır, hacim kazanır.. Fırça ile kırılma ve kopma oranı önemli ölçüde azalır.

Vitamin-E bakımından zengin olan Argan yağı saçları besler, saç uçlarını onarır ve saçların parlaklığını artırarak sağlıklı bir görünüm kazandırır.

8- Tırnakları Güçlendirir

Bol miktarda E vitamini içerdiğinden tırnak sağlığına iyi gelir ayrıca anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar nitelikleri ile de tırnaklarda görülen çeşitli mantar enfeksiyonlarının önüne geçer.

9- Cilt Lekelerine İyi Gelir

İçindeki saponinler, cilt hücrelerine kendini yenileme yeteneği kazandırır ve cilt lekelerini ortadan kaldırır. Cilt lekeleriniz olmasa bile argan yağını cildinizi nemlendirmek ve kırışıklıkların oluşmasını engellemek için kullanabilirsiniz.

Argan Yağı Cilde İyi Gelir

10- Karaciğer Sağlığına İyi Gelir

Karaciğer, vücudun en hassas ve en önemli organlardan biridir. Bir ömür boyu vücuda giren zararlı maddeleri temizlemeye çalışır ve kan hücreleri üretir. Ayrıca karaciğer sindirime ve böbreklere de yardımcı olur. Argan yağının bazı özellikleri karaciğer sağlığı için inanılmaz faydalıdır. Bu nedenle yemeklerinize bir miktar argan yağı katarak karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

11- Yaraların İyileşmesini Sağlar

Yara olan bölgeye bir miktar argan yağı sürün, yaranız daha kısa sürede iyileşmekle kalmaz, aynı zamanda yara izi de tamamen kaybolur. Neden mi? Argan yağında güçlü bir antioksidan olan E vitamini deri hücrelerinin kendini yenileme özelliğini artırmaktadır.

12- Akne ve Sivilceler için Kullanılabilir

Birçok yağ ve nemlendiricinin, akne gibi cilt problemlerini daha da kötüleştirdiği bir gerçek. Argan yağı ise sivilcenin olduğu bölgeyi rahatlatır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayrıca sivilceler genellikle yağlı ciltlerde görülmektedir. Argan yağı cildin yağlanmasını engeller ve doğal nemlendirici olarak iş görür, cildin pH ını dengeler.

Ayrıca zarar görmüş deri hücrelerini iyileştirerek iltihaplanmayı azaltan güçlü antioksidanlar içerir.

13- Argan Yağı Gebelik İzlerine İyi Gelir

Gebelik izleri kadınlar için ciddi bir sorun. Hamilelikten sonra meydana gelen cilt sarkmalarını ve izleri ortadan kaldırmak için göğüs, karın bölgesi ve genital bölgelere argan yağı sürebilirsiniz.

İçerdiği antioksidanlar ve E vitamini sayesinde bu kötü izlerin kısa sürede geçmesini sağlar ve cilde eski esnekliğini ve güzel görünümünü geri kazandırır.

14- Argan Yağı Çatlayan Dudaklara İyi Gelir

Özellikle soğuk veya kuru havalarda dudaklar kolayca kurur ve çatlar. Kurumuş ve çatlamış dudakların yumuşak ve esnek olmasını sağlar. Bir veya iki damla argan yağını dudaklarınıza sürün ve iyice emildiğinden emin olun.

SONUÇ: Özellikle cilt ve saç bakımı için kullanılan kozmetik bir yağdır. Fakat yemeklik olan türü de vardır. Kozmetik argan yağı anti-aging özelliklere sahiptir. Ciltteki kırışıklıkları azaltır ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Saçlara dolgunluk ve hacim kazandırır, saç dökülmesini engeller ve saçların hızla büyümesini sağlar.

NOT: Bu makalede yer alan yazılar doktor tavsiyesi değildir, doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Eğer makalemizi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla okuyucuya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynaklar:

  • https://draxe.com/argan-oil-benefits-skin-hair/
  • http://www.naturallivingideas.com/11-miracle-benefits-of-argan-oil/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/oils/argan-oil.html
  • http://arganoilworld.com.au/10-argan-oil-benefits-for-hair-and-skin/
  • http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/10-benefits-argan-oil-you-probably-didnt-know-about.html

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir Yorum

  1. Doğada o kadar güzel şifalı bitkiler varki. Daha yüzde 10u keşfedilmiştir diye düşünüyorum. Belki ölümsüzlük iksirini bulamazlar ama ölümden başka her şeyin şifası doğada gizli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu