Faydalı BilgilerListeler

Enginarın faydaları nelerdir?

istanbul temizlik şirketi

Enginarın sayısız faydalarından detaylı bahsetmeden önce enginarı biraz tanıyalım,

Enginarın sayısız faydalarından detaylı bahsetmeden önce enginarı biraz tanıyalım,

Enginarın gövdeleri dik, kuvvetli, sert ve boyuna oluklu bir yapısı vardır. Yaprakları sapsızdır, büyük, uzun-oval ve parçalı bir şekildedir. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde biraraya gelmişlerdir. Enginarın çiçek tablası ise etlidir.

Enginar bitkisi Türkiye’de ve birçok ülkede vejetatif yolla üretilmektedir. Fransa, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkeleri doğrudan tohumla üretilen çeşitler geliştirmişlerdir. Enginar farklı şekillerde üretilebiliyor, vejetatif yöntem kullanılarak üretilebildiği gibi, üretim dip sürgünleri veya üzerinde gözlerin bulunduğu kök parçaları ile yapılabildiği gibi sadece gözlerin ana gövdeden çıkarılıp değişik ortamlarda köklendirilerek de yapılabilir. En yaygın üretim şekli sürgünlerle yapılan üretim çeşididir. Enginar plantasyonlarında dikiminden önce toprak derin bir şekilde sürülmeli ve toprak gübrelenmelidir. Derin sürümden sonra diskaro ve tırmık uygulanarak toprak dikime hazır durumda olmalıdır. Enginar Dikimi ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde Ekim–Kasım aylarında, Marmara bölgesinde ise Mart–Nisan aylarında gerçekleştirilir. Enginarınen uygun dikim şekli masuralar üzerine sıra arası ve üzeri 1×1 m mesafe ilegerçekleştirilir.

Enginar bitkisinin yaprakları eski dönemlerde Avrupa’da safra akışını tetiklemek, böbrekleri çalıştırmak ve idrar söktürücü olarak kullanılırmış ve bu sorunların tedavisinde enginar kullanımı devam etmektedir.

Enginarın karaciğere faydaları

Enginarın antioksidan özelliği içerdiği zengin minareler ile çok yoğundur. Bu sayede vücudumuz için hayati önem taşıyan bütün organlarımızın sağlığının en iyi şekilde korumasına yardımcı olmaktadır. Kolesterolün yükselmesi sonucunda kalbimizi ve karaciğerimizi tehdit eden bazı problemler meydana gelir. Aşırı kolesterol oluşumu ile birlikte karaciğer olası zararlardan bünyeyi korumak için emilim yapması gerekmektedir. Bu emilim ise karaciğerimizi çok fazla yorar. Düzenli enginar tüketimi kolesterolü sağlıklı seviyede tuttuğu için karaciğerin bu ağır yükünü ciddi şekilde düşürür ve karaciğerin sağlığını korur. Bu özeliğin yanında kolesterolü düzende tutarak, yüksek kolesterolden kaynaklanan felç ve inme gibi risklerden sizi mümkün olduğunca korur.

Enginarın bağışıklık sistemine faydaları

Enginar çok iyi bir C vitamini deposudur. 100 gramlık bir enginar ortalama günlük ihtiyacımızın %20 C vitamini desteğini sağlamaktadır. C vitamini açısından zengin olan enginarın tüketimi ile birlikte, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlenir ve serbest radikaller, virüslere karşı bünyeyi daha iyi korur.

Enginarın kemik sağlığına faydaları

İçeriğinde barındırdığı K vitamini sayesinde enginar kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli enginar tüketimi sayesinde kemiklerin sağlıklı olan yapısının bozulmasına izin vermez.

Enginarın Nörolojik faydaları

İçerdiği K vitamini ve lifler sayesinde enginar beyin sağlığını da korumaya yardımcı olur. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür vesinir sistemi üzerinde olumlu etki yaratır.

Enginarın hücre sağlığına faydaları

Hücrelerimizin gerekli hareketlerini sağlaması için çok önemli bir konumuolan niasin ve B-6 enginar içerisinde fazla miktarda bulunmaktadır. İçerisindebarındırdığı bu maddeler sayesinde hücre sağlığının düzenli olması ve hasarlıolan hücrelerin onarılması noktasında çok ciddi bir etken rol üstlenir. Enginarayrıca, potasyum, kalsiyum, demir, bakır ve fosfor gibi içerdiği birçok mineralsayesinde çok zengin bir besin kaynağıdır. Enginarın potasyum ve sodyumbakımından zengin olması kan hızını düzenli bir noktada tutmasına yardım eder.İçerdiği bu mineraller ayrıca vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir.Enginarın antioksidan özelliğinden kaynaklı bünyeyi güçlenmesine ve bağışıklığayardımcı olur. Hastalıklarla mücadele etme evresinde ve zararlı organizmalarıvücudumuzdan atmaya yardımcı olur. Enginarın içerdiği bakırın özellikle kırmızıkan hücreleri üzerinde çok büyük yardımı vardır. Kırmızı kan hücrelerininsağlığının düzeyli tutmaya ve sayılarının düzenli olarak yükselmesine yardımcıolur.

Enginarın idrar söktürmeye faydaları

Eski çağlardan günümüze kadar enginar yaprakları etkili bir idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır ve kullanılmaya devam edilmektedir. Enginar yaprağının sindirim sitemi için çok faydalı olduğunu söyleyen birçok uzman doktor vardır. Enginar mesane ve kolon kanserine karşı etkili bir koruyucu olduğu tezi ileri sürülmektedir.

Enginarın anemi hastalığına faydaları

Vücudumuzun hastalıklardan etkilenmesinin çok fazla nedeni mevcuttur. Bu nedenler toparlandığında hastalıklar gün yüzüne çıkar. Bu hastalıklardan bir tanesi de anemi hastalığıdır. Vücudun aşırı derecede demir eksikliğine maruz kalması sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür anemi hastalığı. Enginar isedemir açısından çok zengin bir sebze olduğundan dolayı, düzenli olarak tüketilmesi sayesinde bu hastalı ortadan kalkabilir ve böyle bir hastalığayakalanma riski en az iner.

Anemi hastalığı, halk arasında ki genel adıyla kansızlıktır, kanımızda bulunan toplam kırmızı kan hücresi sayısının normal değerlerin altına düşmesi veya kandaki  hemoglobin miktarının düşmesi veya herikisinin birlikte olması sonucu oluşan bir hastalık türüdür.

Enginarın sindirim sistemine faydaları

Enginar ve yüksek derecede lif içeren bütün besinler sindirim sitemi sağlığını korumak için çok önemli bir konuma sahiptirler. Enginarın içerdiği zengin lifler özellikle mide sağlığı için çok önemli bir konuma sahiptir. Enginarın içerdiği asitler sayesinde mide de asit seviyelerinin düzenli seviyede korunması sağlanır.

Enginarın kolesterole faydaları

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar ve tezler enginarın kolesterol seviyesini sağlıklı ve düzenli bir seviyede tutmak için çok önemli bir katkı sağladığı belirtilmiştir. Enginar bitkisinin yaprakları da oldukça faydalıdır, kullanıldığında kötü kolesterolü düşürdüğü ve sağlıklı stabil bir seviyede tuttuğu, iyi kolesterol üzerinde ise herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Ortalama 1 Adet enginarın içerdiği vitamin ve mineraller şu şekildedir,

 •  C vitamini 11,7 mg
 •  K Vitamini 14,8 mcg
 •  E Vitamini 0,2 mg
 •  B6 vitamini 0,1 mg
 •  Protein 3,3 gr
 •  Folat 68 mcg
 •  Niasin 1 mg
 •  Riboflavin 0,1 mg
 •  Lif 5,4 gr
 •  Kalsiyum 44 mg
 •  Demir 1,3 mg
 •  Magnezyum 60 mg
 •  Fosfor 90 mg
 •  Potasyum 370 mg
 •  Çinko 0,5 mg
 •  Manganez 0,3 mg

Enginarı yemek dışında sağlıklı olarak düzenli tüketmek istiyor iseniz size enginar suyunu tavsiye ederiz, çünkü enginar suyu zayıflamaya yardımcı olur, sindirim sistemini daha iyi çalıştırır, etkili bir idrar söktürücüdür, kolesterole iyi gelir, bağışıklık sistemini çok iyi bir seviyede güçlendirir, cilt sağlığınızı korur, beyin ve sinir sistemini daha güçlü yapar, kemik sağlığı için çok önemlidir, kabızlığa iyi gelir ve kan basıncınızı düzene sokar. 

Peki enginar suyu nasıl yapılır?

 •  5 tane enginarın çanak yaprakları
 •  2 adet sap yaprakların
 •  1/2 Lt su
 •  4/1 kahve kaşığı zerdeçal
 •  6 damla limon,
 •  2 tatlı kaşığı hindiba
 •  1 tatlı kaşığı ise bal

Sağlığımızı ve formumuzu korumamıza yardımcı olacak olan bu karışımımıza, ilk olarak enginar yapraklarını haşlayarak başlıyoruz. 1/2 litre su ile kaynattığımız yaprakları 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra, yaprakları sıkarak suyunu bırakıyoruz. Yapılan enginar yaprağı suyumuzu ılıttıktan sonra diğer malzemeleri içerisine karıştırarak karışımımızı tamamlıyoruz.

Bir önemli not ise yemek yaparken haşladığınız enginar suyunuda atmayın busuda karaciğer yorgunluğunu giderir, bu suyu saklayarak ayrıyeten tüketmeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

Enginarın ayrıca en önemli sağlıklı kısmı yapraklarında yer almaktadır, yaprak tüketimi için ise uygulayabileceğiniz tüketim şekli ise, enginarı tüm olarak bir tencereye koyarak ağzını kapatmadan içine bir miktar tuz serperek 1 saat kadar haşlayın, haşlanan enginarın yaprakları kolayca sökülür sökülen bu yaprakları sarımsaklı yoğurt veya az yağlı bir mayonez ile tüketebilirsiniz. Enginar yaprağı ise, kolesterole karşı etkilidir, çok iyi bir idrar sökücüdür, kalp sağılığı için çok faydalıdır, karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur, kan şekerini düşürür, böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur, bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt sağlığını korumada yardımcı olur.

Enginarın aşırı tüketiminde karşılaşabileceğimiz bazı zararları da mevcuttu, her şeyin fazlasının zarar olduğu sözü enginar içinde geçerlidir. Düzenli enginar tüketiminin önemi olduğu kadar bunun aşırıya kaçmaması da oldukça önemlidir, aşırı enginar tüketimlerinde, ishal, gaz ve karın şişkinliği gibi bazı yan etkiler doğurabilir. Hamilelikte enginar tüketimi için tüketim miktarının belirlenmesi hususunda mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca enginar, papatya, karahindiba, altın, kadife çiçeği, marul, ayçiçeği, deve dikeni gibi bitkilere hassasiyeti bulunan kişilerde alerji kreaksiyona sebep olabilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu