ListelerSağlık

Yalancı Gebelik (PSEUDOCYESIS) Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yalancı gebelik, Anne adayının gerçekten de hamile olmadığı halde kendini hamile gibi hissetmesi ve hamilelik sürecinde görünen, adet görmeme, bulantı, kusma, göğüslerde hassasiyet, aşerme, kilo alma gibi belirtilerin aynen ortaya çıktığı bir psikolojik rahatsızlıktır.

Yalancı gebelik belirtileri nelerdir

Uzun süre bebek sahibi olmak isteyipte olamayan ve çocuk hasretini uzun yıllar yaşayan anne adaylarında görünebilen bir rahatsızlıktır. Anne adayı bebeği olmamasına o kadar çok üzülmüştür ki, bu hastalığın pençesine düşerek kendini gerçekten de hamile hissedebilir.Hastalığın ilerleyen haftalarında gebelikte yaşanan her türlü sorunu ve rahatsızlığı yaşayan hasta, bebek hareketlerini bile hissettiğini ifade edebilir. Olumsuz insan psikolojisinin beden üzerindeki etkisini en net şekilde gösteren bu hastalık en kısa zamanda tedavi edilmeli ve devamında psikolojik destek sağlanmalıdır.

Bu rahatsızlık sadece insanlarda görülen bir hastalık değildir. Uzun süre uzmanlar tarafından yapılan inceleme ve araştırmalarda aynı hastalığa kedi, köpek ve fare gibi hayvanlarında yakalandığı tespit edilmiştir.

Yalancı gebelik hastasına yakalanan anne adayı kendisinin gerçekten hamile olduğuna inandırmıştır. Buna herşeyden çok inanır. Gebelik taklidi yapan anne adayı ile iyi ayırt edilmeli ve bu rahatsızlığa sahip anne adaylarında daha dikkatli, onları üzmeden yaklaşılmalıdır. Yalancı gebelik, tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi için Psikiyatri uzmanından destek alınmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu