Faydalı BilgilerListeler

İlk Yerli ve Milli Arabamız Devrim Otomobilleri Neden Üretilmedi

istanbul temizlik şirketi
İlk Yerli ve Milli Arabamız Devrim Otomobilleri Neden Üretilmedi

Cumhuriyet tarihinin en büyük pişmanlıklarından biri olan Devrim, trajik bir hikayeye sahip. 23 mühendis tarafından tam 150 günde sıfırdan imal edilen, kimsenin projeye güvenmediği, umudun olmadığı bir döneme güneş gibi doğan Devrim, talihsizlikler ve ön yargı yüzünden hiç kullanılamadan iptal edildi. 1961 yılında, dış baskıların ülkemize iyice dayandığı ve oldukça sıkıntılı dönemlerin yaşandığı sırada ortaya çıkan bir fikirle dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e açılması sonrasında başlayan süreç, Eskişehir’de yapılan 150 günlük sıkı çalışmayla tamamlanmıştı. 

150 Gün Gibi Kısa Bir Sürede Üretilmeliydi

150 Gün Gibi Kısa Bir Sürede Üretilmeliydi

150 gün süre vardı, çünkü araç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirilmek istenmişti. Ülkenin dört bir yanından önemli mühendisler Eskişehir’e çağrılıyor, başlarda birçok otomobil getiriliyor fabrikaya. Bu otomobiller inceleniyor ve farklı alanlarda uzman olan mühendisler nasıl yapabileceklerini anlamaya çalışıyorlardı. Projeler çizildi, her şey sıfırdan tasarlanmalı ve yüzde 100 yerli malı olmalıydı. Başardılar. Her şey çok iyiydi, göstergeler ilk kez Türkçe yazılarla sergileniyor, tasarımıyla kendimizden bir parça olan Devrim ortaya çıkıyordu. Tamamen özel ve eşsizdi. 3 araç üretildi; beyaz, bej ve siyah. 

Ufak Bir Sorun Tüm Projeyi İptal Ettirdi

Ufak Bir Sorun Tüm Projeyi İptal Ettirdi

28 Ekim tarihinde araçlar Ankara’ya yola çıkacaktı, trenle Eskişehir’den Ankara’ya insan gitse kolay, ama araba gidince önlemler birbirini kovalıyordu. Araçların depoları boşaltıldı, içinde tek damla benzin kalmamıştı. Özellikle istendi bu, aman bir sakatlık çıkmasın diye. Ankara’da benzin tekrar konulacaktı, her neyse araçlar sorunsuz ve sıkıntısız meclise kadar geldi. Cemal Gürsel, siyah arabaya bindi, ama bir sıkıntı vardı; araca benzin koyulmamıştı, siyah araç 10 metre gitti, gidemedi, yolda kaldı. Cumhurbaşkanı hemen benzini tam olan beyaz Devrim’e alındı, siyah ve bej Devrimlere de benzin konuldu ve o gün tüm Ankara Devrim’le turlandı. Her şey iyi gözüküyordu, ertesi sabah basın araçları yerden yere vurdu. 

“Türk’ün yaptığı araba 10 metre gidemedi!”

“Türk’ün yaptığı araba 10 metre gidemedi!”

“Türk’ün yaptığı araba 10 metre gidemedi!” denildi. Bozuldu haberleri çıktı, oysa ki yalnızca benzini yoktu. “Milyonlar harcandı, 10 metre için!” başlıklar hep bu şekildeydi. Ölüm tehditleri alan mühendisler, 4 ayda yoktan mucizeyi var eden mühendisler hayata küstürüldü. Devrim iptal edildi. Diğer araçlarda benzin vardı, sadece Cemal Gürsel’in bineceği siyah araçta yoktu. Bunun sorumlusu kimdi, mühendisler mi? Hala komplo iddiası sürüyor ancak asla kanıtlanamadı. Türk’ün araba üretmesine kim izin verirdi ki? 

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu