EDİTÖR BAŞVURU
OtomobilOtomotiv

Araç Muayenesinin Önemi Nedir?

Araç sahipleri düzenli olarak araçlarının bakımını yaptırdığı halde bazı problemler anlaşılmayabilir. Araç muayenesi sizi görülmez tehlikelerden korur.

Araç sahipleri düzenli olarak araçlarının bakımını yaptırdığı halde bazı problemler anlaşılmayabilir. Küçük bir arızanın yol açacağı büyük kazaları engellemek amacıyla araç muayenesinin zamanında yaptırılması önemlidir. Araç muayenesi sayesinde araçtaki tüm kusurlar açığa çıkar. Kusurların onarılması durumunda ise kişinin can ve mal güvenliği sağlanmış olur. Bu sebeple düzenli araç muayenesi yaptırmak önemlidir. Araç muayene bilincinin artması ile trafikteki kazaların da en aza indirilmesi mümkün olabilir. Aracınız otomobil sınıfında ise ya da muayene periyodu farklı kamyonet sınıfındaysa muayene periyodu farklılık gösterir. Muayene gecikirse, yasal olarak her ay belirli bir miktar gecikme faizi araç sahibinden tahsil edilir.

Araç Muayenesi

Araç muayenesini zamanında yaptırmanız hem bütçe nedeniyle ancak özellikle aracın ve sizin güvenliğiniz nedeniyle oldukça önemlidir. Muayenede araçta sürpriz bir sorun yaşamamak ve muayene tekrarı yapmamak için aracınızı muayene öncesi kontrole sokabilirsiniz. Bu konuda Otolye’den size uygun servisi bularak, bu hizmeti alabilirsiniz. Araç muayenesinde tek yetkili kuruluş TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK’ten telefon ve internet aracılığıyla haftanın altı günü randevu alarak araç muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Araç Muayenesi ile Aracınızın Ömrü Uzar

Araç alıcıları için önem arz eden noktalardan en önemlisi aracın muayeneden geçip geçmediğidir. Araç muayeneden geçmemişse ya da muayenesi yapılmamışsa, alıcı için olumsuz bir durum söz konusu olacaktır. Bu durumda aracın satışı yasal olarak gerçekleşmez. Muayene süresi geçmiş araçların satışı olmaz. Bunun yanında araç muayenelerinin zamanında yapılması aracın ömrünü uzatır. Araç muayenesi yapılmaması durumunda sadece kendi can ve mal güvenliğinizi değil, trafikteki diğer insanların da can ve mal güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz. Periyodik olarak yapılan muayeneler aracınızın değerini düşürmez, aracınız daha bakımlı ve sağlıklı bir hale gelir.

Araç Muayenesinde Hangi Belgeler İstenir?

  • Araç muayenesi sırasında istenen belgeler muayene sırasında mutlaka araç sahibinin yanında bulunmalıdır. Belgeler olmadığı takdirde muayeneden geçmek mümkün değildir. Bu belgeler aşağıda listelenmiştir;
  • Trafik Sigortası: Trafik sigorta tarihinizi mutlaka muayeneden önce kontrol edin ve yanınızda bulundurun.
  • Ruhsat: Aracınızın ruhsatı da mutlaka yanınızda bulunmalıdır.
  • LPG’li Araç bilgisi: LPG tankının üzerindeki tüm bilgiler okunabilir olmalıdır.
  • Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi : Egzoz gazı ölçüm belgesi olmaması kusur olarak tespit edilir. Bu nedenle aracınızın egzoz emisyon ölçümünü mutlaka yaptırmalısınız.
  • Vekaletname ile muayeneye getirilen araçlar için getiren kişinin TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri belirtilmelidir. Birden fazla araç için birden fazla kişi adına düzenlenebilir.

Hangi Şartları Sağlamak Gerekiyor?

Muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmek için bazı önemli hususlar bulunur. Öncelikle aracın köprü ve otoyol borçları da dahil olmak üzere tüm ceza ve borçları ödenmiş olmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi egzoz emisyon ölçümü mutlaka yapılmış olmalıdır. Egzoz emisyon ölçümü için randevu almanız gerekmiyor. Araç muayene istasyonunda ya da öncesinde özel servislerde egzoz emisyon ölçümünü yapabilirsiniz. Eğer aracınızı muayene öncesi kontrol bakımına sokmayı düşünüyorsanız, aynı kontrolde egzoz emisyon belgesini de alabilirsiniz. Ayrıca aracınızın ön camında görüşü engelleyecek kırık, çizik bulunmamalı. Ön ve arka plakada vida, çivi gibi plakanın okunmasını engelleyecek bir unsur olmamalı. Muayeneden geçer not almak için şartlardan bazıları bunlar. Ancak oldukça çok şart olduğunu bilmelisiniz. Tüm kontrolleri muayene öncesi biz uzman tarafından yapılmasında fayda var. Öte yandan muayene için bazı ekipmanların da aracınızda hazır bulunması gerekiyor. Muayeneye girmeden önce ekipmanlarınızı kontrol etmenizde ve bozuk, süresi geçen ya da işlevini yerine getiremeyecek kadar kötü durumda olan ekipmanlarını değiştirmenizde fayda var. Bu ekipmanlar;

  • İlk Yardım Çantası (Sargı bezi, küçük makas, yara bandı, el feneri, flaster, turnike, çengelli iğne…)
  • Yangın Söndürme Cihazı (Kullanım amacına göre boyutu, sayısı ve cinsi değişmektedir)
  • Stepne
  • Üçgen Reflektör.

Olarak sıralanabilir. Ancak araç sınıfına göre gerekli ekipmanların boyutunda, cinsinde ve kullanım amacında farklılıklar olabileceğini unutmamalısınız.

Düzenli Araç Muayenesi için Tüm Teklifler Otolye’de Sizi Bekliyor!

Otolye’de aracınızın modeline uygun tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Muayene öncesi Otolye’de bulunan profesyonel servislerden eksiklerinizi kontrol etmek için randevu alabilirsiniz. Aracınızla ilgili tüm işlemleri yerinizden kalkmadan halletmek Otolye ile artık daha kolay. Profesyonel ekiplerimizle birebir görüşme sağlayarak işlemlerinizi halledebilirsiniz. Aracınıza uygulamak istediğiniz işlem ile ilgili fiyat karşılaştırması yaparak kendi bütçenize uygun en iyi teklifleri değerlendirebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu