HaberlerOtomotiv

Mart ayında 2. el pazarında en çok tercih edilen markalar

Otomotiv Distribütörleri Derneğince INDICATA yayınlanan verilere göre Mart 2020'de 2.el online pazarda en çok tercih edilen otomobil markaları belli oldu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yayınlanan verilerle her ayın en çok satan sıfır ve ikinci el otomobil markaları listesi yayınlanıyor. Mart 2020 verilerine göre Türkiye’de hafif ticari ve otomobil toplam satış sayısı 152.544 adet oldu.

Mart ayı verilerine göre sadece online pazarda 122.203 otomobil ve 30.342 hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Bu yıl hızlı artış görülen pazarda koronavirüs etkisiyle yeniden düşüş gözlendi. Satış rakamları geçen yılın aynı ayına göre %8 azaldı, Şubat ayına göre ise %3 düştü.

EN ÇOK SATILAN OTOMOBİL MARKALARI

Bir önceki ay olduğu gibi Mart ayında da en çok satılan otomobil ve hafif ticari araç markası 22.843 adetla VW olurken, ikinci sırada 20.257 adet satışı yapılan Renault, üçüncü ise 16.022 adet satışla Ford oldu. En çok satan hafif ticari ve otomobil markaları listesi aşağıdaki gibi.

İlgili Makaleler

 

EN ÇOK SATILAN OTOMOBİL MODELLERİ

Derneğin raporunda göze çarpan diğer bir detay ise en çok satılan ilk 10 markanın ilk üç sırasında bir değişim görülmezken, modellere bakıldığında en çok satılan model ise 6.282 adet satılan Volkswagen Passat oldu. Onu 5.255 adet satılan Renault Clio ve üçüncü sırada ise 4.635 adet satılan Ford Focus oldu. En çok satılan 10 otomobil marka ve modelinin listesini aşağıdaki görsele görebilirsiniz.

 

EN ÇOK SATILAN HAFİF TİCARİ ARAÇ MODELLERİ

Hafif ticari araç kategorisine geçince ilse sıranın başında 3.965 adet satışı yapılan Fiat Doblo yer alıyor. Fiat Doblu’yu ise 2.991 adet satışı gerçekleşen Ford Transit/Tourneo Connect ve üçüncü 2.847 adet satışı yapılan Fiat Fiorino oldu.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu