Faydalı BilgilerListelerOtomotiv

LPG Ruhsata Nasıl İşletilir? Ücreti Ne Kadardır?

LPG Ruhsata nasıl işletilir, LPG ruhsata işletme ücreti ne kadar, LPG ek 1 belgesi nedir, yasal olarak LPG kullanma prosedürleri nelerdir ve Sıralı otogaz sistemlerinin otomobillere engegre edilmesi ile ilgili yükümlülükler ile ilgili diğer tüm detaylara yazımızdan ulaşabileceksiniz. Son yıllarda ülkemizde benzin fiyatlarının artması ile birlikte doğal olarak insanlar da farklı yakıt türlerine yönelmeye başladılar. Dizel araçların pahalı olması ve bakım masraflarının da benzinli araçlardan fazla olması LPG dönüşümlü benzinli araçların yoğun bir şekilde kullanımlarını gündeme getirmiştir.

Tüplü araç sayıları günden güne artmakta ve doğal olarak araçlar için kullanılan sistemler de sürekli geliştirilerek güvenilir bir hale getirilmektedir. Mühendislerce çizilen araç LPG sistemleri bir dizi prosedürden geçtikten sonra kullanılmaya başlamaktadır. Gerçi son dönemlerde fabrika çıkışlı LPG’li araçların olması prosedürlerin azalmasına sebep olsa da, sonradan araçlara takılan LPG sistemlerinin yasal olarak kullanılabilmesi için kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere 2020 yılında LPG ruhsata işletme işlemleri ve ücreti ile ilgili bilgiler vereceğiz. 

LPG Ruhsata İşletme Aşamaları

LPG Ruhsata İşletme Aşamaları

1. İlk olarak Aracınıza LPG taktırdığınız işletmeden Fatura, Garanti belgesi ve Mühendis onaylı LPG Projenizi almanız gerekmektedir.

2. Rutin bir işlem olmamakla birlikte araç borcunun olması LPG ruhsata işletilmesi konusunda sıkıntı çıkarabilir bu sebeple bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine giderek, araç muayenesi için “borcu yoktur kağıdı” alacaksınız. Aracınızın herhangi bir borcu var ise yatırmanız gerekmektedir.

3. Bulunduğunuz ile veya ilçedeki MMO’ya (Makine Mühendisleri Odası) gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporunu almanız gerekiyor.

4. Emniyetin çevresinde bulunan Trafik sigortacıları veya Şöförler Cemiyetine gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız, Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız. Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

5. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra araç muayene istasyonundan randevu alarak aracınızın muayenesini yaptıracaksınız. Muayene istasyonuna gitmeden önce Egsoz ölçüm istasyonundan egsoz ölçümünü yapıp gitmeniz önerilmektedir. 

6. Muayene işlemini gerçekleştirdikten sonra, “LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum” diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.

7. Emniyetten aldığınız “iki yaprak ruhsat kağıdı”nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak..

Elinizde “LPG projesi, Fatura, Garanti Belgesi, Sızdırmasızlık Raporu (ya da ruhsatı), EK-1 Belgesi ve Çift Yaprak Ruhsat” olmuş olacak. Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz.

8. Şimdi elinizdeki evraklarla Emniyet Müdürlüğüne gidiyorsunuz.. Emniyet Müdürlüğündeki Trafik Tescile giderek evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İşlemimiz tamamdır. Ya aynı gün yada ertesi günü yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

LPG Ruhsata İşletme ücretleri 2020 İçin

LPG Ruhsata İşletme ücretleri 2020 İçin

Sızdırmazlık Raporu : 80 TL

2x Ek-1 Formu: 15-25 (Firmalar genelde ücretsiz verirler)

Araç Muayene 342 TL

Ruhsata işleme 207 TL

LPG taktırma işlemi için uygun bir gününüzde evden erken çıkarsanız tüm işlemlerinizi tek gün içinde halledebilirsiniz.

Sızdırmazlık raporu: 08:30 – 09:00

Muayene: 09:30 – 10:30

Yeni ruhsat: 13:30 – 14:00

LPG Ruhsata İşletmeme Cezası Nedir, Ne Kadardır?

Araçlarda Lpg sisteminin ruhsata işlenmemiş olması 2 şekil cezanın kesilmesine sebep olabilir. 

Bunlardan ilki çoğu kişinin yaptığı lpg montajından sonra muayene tarihine kadar bekleyip lpg yi ruhsata işlettirmemek ve bu süreçte kontrol veya kaza esnasında LPG’nin işletilmediğinin tespit edilmesi durumunda uygulanan 132 TL civarında para cezası + 10 ceza puanı ve aracın trafikten men edilmesidir. Men işlemi için çekici kullanacakları için onu da ekleyin. Ancak bu durumda montaj faturası yanınızda ve bir aylık süre dolmadıysa derdinizi anlatabilirseniz bu durumdan kendinizi kurtarabilirsiniz.

İkinci durumda ise montaj faturasını kestirir ancak 1 aylık süre içerisinde aracı muayeneye sokup lpg yi ruhsata işlettirmez ve bu 1 aydan sonra giderseniz (isterseniz 1 gün isterseniz 1 sene geçsin), trafik tescil şubede işlemleriniz yapılırken size 1 aylık süreyi geçirdiğiniz için aynı ceza uygulanır ancak aracınız trafikten çekilmez. Kesilen cezaları 15 gün içinde vergi dairesi, ptt, internet vergi dairesi veya internet bankacılığı aracılığı ile ödemeniz durumunda %25’lik erken ödeme indirimi avantajından yararlanabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu