EDİTÖR BAŞVURU
ListelerFaydalı BilgilerOtomobil

Otomobilin İcadı ve Gelişimi?

Dünyanın en faydalı icatlarından birisi olan otomobilin icadı ve şimdiye kadar süren gelişimini kısaca anlattık.

Otomobilin tarihi 19. yüzyılda buharlı makinelerin ve içten yanmalı motorların kullanılmasıyla başlar. Otomobilin belli bir mucidi yoktur. Pek çok teknolojinin bir  araya gelmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Modern otomobil yaklaşık 100 bin farklı patentten sonra ortaya çıkmıştır. Otomobil insan hayatına girdiğinden beri dünyada önemli değişimlere yol açtı. Ekonomik ve kültürel gelişim kolaylaştı, yollar, köprüler ve park yerleri gibi devasa projelerin hayata geçirilmesine neden oldu. Gün geçtikçe popülerliği arttı ve günümüzde insanların vazgeçemediği bir araç haline geldi. Şu an yılda yaklaşık 70 milyon otomobil üretilmektedir.
Otomobilin tarihi

 

Otomobil yaygınlaştığından beri bir çok tartışmayı da beraberinde getiren bir teknoloji olmuştur. Petrole bağlı yapısıyla çevre kirliliği ve küresel ısınmanın baş  aktörlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Petrol için yapılan savaşlar da doğal olarak otomobili suçlu hale getirmiştir. Bunun haricinde otomobillerin artmasıyla yaşanan kazalar ve gerçekleşen ölümler otomobil kullanımının tepki çekmesine sebep olmuştur. Otomobil kullanımının artması tren ve tramvay gibi araçların da  popülaritesini azaltmıştır.

Otomobilin icadından sonra büyük potansiyeli gören kişiler seri otomobil üretme işine koyulmuştur. İlk olarak 1891 yılında Panhard & Levassor şirketi kuruldu ve  seri üretim başladı. Panhard & Levassor otomobilini kullandıktan sonra Armand Peugeot da 1891’de kendi otomobil şirketi Peugeot’u kurma kararını aldı. 1896 yılında da Marius Berliet, Renault kardeşlerin de yardımıyla kendi otomobilini üretti. Otomobilin icadından kısa bir süre sonra da ilk yarışlar başlamıştır. 1894 yılında düzenlenen Paris Rouen ise dünya tarihinin ilk otomobil yarışıdır.

Bu yarışa 7 tane buharla 14 tane de petrolle çalışan olmak üzere toplam 21 otomobil katılmıştır. Otomobil popülerliğini arttırdıkça bir çok soruna da sebep olmuştur. Bunlardan bir diğeri de otomobillerin suçluların yoğun ilgisiyle karşılaşmasıdır. Otomobil  suçluların olay yerinden hızlıca kaçabilmelerini sağlayan bir araç haline gelmişti. Özellikle soygunlardan sonra sıkça kullanılmıştır. 275 Hatta Bonnie & Clyde’ı buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu iki suçlu arabayla kaçarken polisler tarafından arabalarının içerisinde vurularak öldürülmüşlerdir.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu