HaberlerOtomotiv

İkinci el araç piyasasında yeni bir artış dalgası bekleniyor

Kamu bankalarının 6 üretici firma için yaptığı düşük faizli kredi kampanyasını sonlandırması sonrasında ikinci el araç piyasasında ikinci artış dalgası yaşanabilir.

Kamu bankaları tarafından Türkiye’de üretilen araçlar için hazırlanan “yerli üretime özel taşıt kredisi” kampanyasında değişiklikler yapıldı.

Geçen hafta yapılan değişiklikle beraber Hyundai, Ford, Toyota, Honda, Fiat ve Renault markaları bu kampanyadan çıkartılmıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından uzmanlar bu durumun sıfır araç satışlarını olumsuz yönde etkileyeceğini, daha önceden araç alıp henüz teslim almayanların etkisiyle piyasada bir süre daha hareketlilik olabileceği fakat yükselen taşıt kredi faizleriyle birlikte vatandaşların ikinci el araçlara yönleneceğinden dolayı piyasadaki fiyat artışlarının devam edeceğini hatta hızlanabileceğini bile belirttiler.

İlgili Makaleler

İkinci el araç piyasasında yeni bir artış dalgası bekleniyor

Bir gazeteye açıklamalar yapan Cardata CEO’su Hüsametin Yalçın, sıfır araçlarda verilen düşük kredilerin kalkmasının sıfır araç pazarını kötü etkileyeceğini belirtti ve açıklamasında “Kredi musluğunun kesilmesi, sıfır satışlarını etkiler. Ancak kredi iptallerine rağmen pazarın 710 bin bandında gerçekleşecek, çünkü ötelenmiş talep gerçekten çok fazla. Esas yansıması ikinci ele olur ve çok büyük satış ivmesi gerçekleştirir. İkinci elde 0.49 faizli kredi imkanı var ve o kesilmedi. Buradan çıkacak şu olur ki, ikinci el fiyatları önemli ölçüde artmaya devam eder. Herkesin beklediği, ‘ikinci el fiyatları düşer’ tezi çürüdü. Bunun nedeni de sıfır araçlardaki fiyat artışı. Sıfır araçlarda ağustos ve eylülde çıkacak araçlar da yüksek fiyatla çıkacak. Döviz kuru da yükseldi. Dolayısıyla ikinci elin fiyatı da yükselecek.” ifadesini kullandı.

Otomol CEO’su Uğur Sarıkaya ise “Sıfır araçlara kredi desteğinin kalkması özellikle yerli markaların yeni araç satışlarını biraz yavaşlatacak. Ayrıca zaten yüksek olan ikinci el talebini daha da artıracak. Ancak sıfır araç pazarında talebin tamamen durması söz konusu olmaz. Mutlaka yerli markalar distribütör destekli düşük faizli kredi kampanyaları yapacaktır. Pandemi öncesinde pazarın 700 bin üzerine çıkacağını söylemiştim. Pandemi döneminde de biriken talebin yılın ikinci yarısında realize olacağını ve yine 700 bin adedi bulacağımızı öngördüm. Hala görüşüm aynı, pazarın 700 binin biraz üzerine çıkacağını düşünüyorum” dedi.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

2 Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu