HaberlerOtomotiv

Araba alacaklara müjdeli haber, 2020 ÖTV indirimi geliyor

Sıfır araç satışının neredeyse durma noktasında olduğu bu dönemde 2020 ÖTV indirimi olacak mı en merak edilen konulardandı. Bununla ilgili gelişeler yaşandı.

istanbul temizlik şirketi

Türkiye’de yavaşlayan sıfır otomobil piyasası koronavirüs pandemisi sebebiyle resmen durma noktasına geldiği son dönemde yeni otomobil almak isteyenleri sevindirecek gelişmeler yaşanıyor. Engelli indirimi limitinin yükselmesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından genel ÖTV indirimi geleceği söylentileri arttı.

İkinci el satış rakamlarının yükselmesi ile birlikte de sıfır araçlara ÖTV indirimi ile ilgili adımlar atılmaya başlanıyor.

SIFIR OTOMOBİL ALACAKLARA ÖTV İNDİRİMİ MÜJDESİ

Engelli vatandaşlara ÖTV indirim kararı resmi gazetede yayımlandı!

Otomotiv sektörü ile ilgili bir çok yetkiliden ve yazılı basından yapılan açıklamalarda bir süredir 2020 yılı ÖTV indirimi ile ilgili haberler ortaya çıkıyordu. Son olarak Resmi Gazete’de yayımlanan haberde engellilerin araç almasıyla ilgili olarak: “Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yüzde 22.58’lik artış nedeniyle engelli vatandaşlardan 247.400 TL kadar alınmayan ötv, 303.200 tL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’yi geçmeyen otomobillerde ÖTV alınmayacak.” dendi.

SIFIR OTOMOBİL ALACAKLARA ÖTV İNDİRİMİ MÜJDESİ

2020 yılında iyice durgunlaşan sıfır otomobil satışlarının hareketlenmesi için atılması gereken ilk adım olarak görülen ÖTV indiriminin Haziran ayında yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz yılda yapılan indirim ile birlikte araç satış sayıları hızla yükselmişti. Henüz Resmi Gazete’de yayımlanmasa da önümüzdeki günlerde müjdeli haber gelecek gibi.

İKİNCİ EL PİYASASINDA Kİ YÜKSELİŞ DURDURULAMIYOR

Sıfır araç satışlarının düşmesiyle birlikte ikinci el araba satışların yükselme yaşandı, hatta bazı markalarda sıfır araç satış sayısı sıfıra kadar düştüğü görülüyor. İkinci el arabalara yoğun ilgi olmasından dolayı da ikinci el araba fiyatları her gün daha fazla yükselmeye başladı. Bazı marka ve modellerde ikinci el fiyatları sıfır fiyatlarını geçtiği görülüyor

Geçtiğimiz günlerde mobilya sektöründe başlayan ÖTV indiriminin otomobil ile devam edeceğini söyleyebiliriz. En az 2 ay sürmesi beklenen ÖTV indirimi ile birlikte sıfır araç satışlarında minimum %25 artış bekleniyor.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu