OtomobilOtomotiv

Otomobil Markaları Nasıl Okunur?

Ünlü otomobil markalarının ne kadarını doğru bir şekilde söyleyebiliyoruz? Otomobil Markaları Nasıl Okunur? Hepsi sizler için hazırladığımız bu yazımızda.

Dünyaca ünlü otomobil markalarının ne kadarını doğru bir şekilde söyleyebiliyoruz. Ünlü otomobil markalarının ne kadarını doğru bir şekilde söyleyebiliyoruz? Otomobil Markaları Nasıl Okunur? Hepsi sizler için hazırladığımız bu yazımızda.

Otomobil Markaları Nasıl Okunur?

Birçoğumuz bu marka arabalara sahip ya da biliyoruz ama iş orijinal söyleme geldiği zaman takılmalar yaşayıp küçük hatalar yapmıyor değiliz. coches.net’in hazırladığı bir videoda marka isimlerinin doğru söylenişlerini duyuyoruz. coches.net çalışanları bir araba fuarına giderek burada markaların gerçek söylenişlerini bizzat o markanın çalışanlarından aktarıyor.

İlgili Makaleler

 

Ülkemize yeni arabalar geldikçe marka bilinirliğimizde buna eş değer artıyor. Fakat bir zamanlar bu durum şimdiki gibi olmamış sanırım. Markalar kendi yerel dilinde isimlendirdikleri için farklı ülkeler aracılığı ile bize gelene kadar söylenişte hafif oynamalar yaşanmış. Hatta bazılarını biz direk söyleyemediğimiz için okunduğu gibi söylemişiz. Bu durumda uzun bir süre devam edince akıllarda bu şekilde kalmış nesillerce de bu şekilde devam etmiş. Artık marka sahipleri bile ülkemizde söylendiği gibi söyleyip o şekilde reklamlarını yapıyor.

Bazen de marka isimlerini direk ürünün kendine verdiğimizde oluyor tabi. Örneğin Şaşal aslında kendisi bir marka olmasına rağmen zamanında ürettiği pet şişe sular ile halk içinde pet şişelere verilen ad olarak yerleşti. Bir başka ürün ismi olmuş marka ise Jacuzzi tabi biz bunu jakuzi diye söylüyoruz ama orijinal ürün adı Banyo teknesi. Jakuzi öyle bir noktaya geldi ki artık otel reklamlarında gazetelerde reklamlarda ürünün kendisinin satıldığı mağazalarda vs. görebileceğiniz her yerde bu şekilde kullanılıyor. Hatta Wikipedia da bile ürünün anlatıldığı tanımının yapıldı bir yazı var. (Yazı için tıklayınız) Anlayacağımız jakuzi ismi yürüdü gitti kimse bir şeyler yapmaz ise gerçek ismini kullanmayacak gibi de gözüküyor.

Şimdilerde durum eskisinden biraz daha iyi artık markalar isimleri doğru şekilde reklamlar yaptıkça doğru şekillerde akıllara yerleşmeye başladı. Hatta eskiden çiklet denilen sakızımız da bu yolla düzeldi. Her ne kadar araba markalarını doğru bir şekilde söylemiyor olsak ta bu bir sorun değildir. Çünkü Türkçede her şey yazıldığı gibi okunur. Bunu sorun etmek anlamsız çünkü bir yabancı bir gün bizden bir şeyleri doğru bir şekilde söyler ise o zaman bir şeyleri dert etmeye başlayabiliriz.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu