Ekonomi ve Finans

Altın Fiyatlarındaki Dalgalanma ve Faiz Endişeleri

istanbul temizlik şirketi

Altın Fiyatlarındaki Dalgalanma

Investing.com – Altın fiyatları; ABD’deki yüksek faiz endişeleri nedeniyle rekor seviyelerden sert düşüşler yaşayarak haftayı olumsuz tamamladı. Bu düşüş trendi Asya işlem saatlerinde de devam etti. Faiz endişeleri doları güçlendirirken genel metal fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Altın, Orta Doğu’daki gerilimi artırmayan İran Cumhurbaşkanı’nın ölümünden sonra güvenli liman talebinde azalma yaşadı. Spot altın %0,2 artarak 2.332,77 dolara yükselirken Haziran vadeli altın %0,1 düşüşle 2.333,85 dolara geriledi.

Faiz Endişelerinin Etkisi

Altın, bu hafta yaklaşık %3,4 değer kaybederek haftalık bazda olumsuz bir performans sergiledi. Yatırımcıların faiz endişeleri nedeniyle güvenli liman talebinin azalması, altını yüksek faizlere karşı savunmasız bıraktı. Federal Rezerv’den gelen şahin sinyaller, enflasyon endişelerinin arttığını ve faiz artışlarının gündemde olduğunu gösterdi. Bu durum, yatırımcıların 2024’te faiz indirimi beklentilerini azalttı. Uzun vadeli yüksek faiz oranları, altın için olumsuz bir işaret oluşturuyor.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için FIRSAT kodunu kullanın. Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz. Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Diğer değerli metaller değişmedi ve haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Platin %0,4 artışla 1.029,90 dolar olurken gümüş %0,4 artarak 30,582 dolara yükseldi.

Bakır Piyasasında Son Durum

Londra Metal Borsasında bakır %0,8 artarak 10.450,50 dolara yükselirken ABD’de bir aylık bakır sözleşmesi %0,7 artarak 4,8102 dolara ulaştı. Bakır fiyatları bu hafta rekor seviyelerden gerileyerek spekülatif çılgınlığın sona erdiğini gösterdi. Yatırımcılar, fiziksel teslimatların zamanında gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini gözlemlemek için bekliyor. Çin’e yönelik zayıflayan hissiyat, ABD ile ticaret savaşı ve Tayvan gerilimleriyle dengelenirken bakır piyasasında baskı devam ediyor.

İlginiz Çekebilir

Mesut

Istanbul kazan ben kepçe...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu