Ekonomi ve FinansHaberlerTeknoloji

Youtube’dan gelen kazanca %38 vergi

Youtube üzerinde yayınlanan videolar sayesinde gelir sağlayanların elde ettiği gelirden %38 vergi kesilecek.

istanbul temizlik şirketi

Son yılların en moda mesleklerinden birisi olan Youtuber olmak ve ürettiği video içeriklerle para kazanan bir çok kişi mevcut. Milyonlarca abonesi olan ve milyonlar tarafından izlenen videolar sayesinde gelir elde edebiliyorsunuz.

Son aylarda bir çok vergide artışlar görülmüştü ve halktan yeni vergiler alınmaya başlanmıştı. Vergilerde görülen artıştan son olarak youtube üzerinden kazanç sağlayanlarda nasibini aldı. Yeni vergilendirme sistemine göre Youtube üzerinden ele edilen kazanca %38 vergi eklendi.

Bakalım bu durum üzerine ünlü youtuberlar ne yapacaklar. Kim ne kadar vergi ödüyordu, bundan sonra ne kadar ödeyecekler. Konuyla ilgili bir başka duruma açıklık getirmek gerek, Youtube para kazanmayı aktif ettiğiniz anda çok az para kazansanız da, milyonlar kazansanız da kesinlikle bunu bildirmeniz gerekmektedir. Yani kazanç alt limiti bulunmuyor.

Donanımhaber’den tanıdığımız Mesut Çevik, youtube üzerinden elde edilen kazancın ne kadarı vergi olacak, ne gibi giderler var? Youtube üzerinden ne kadar para kazanırsanız vergi mükellefi oluyorsunuz hepsini çektiği videoda anlatıyor.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu