Faydalı BilgilerListeler

Yunan Adaları Kapı Vizesi / Yunanistan Vizesi

istanbul temizlik şirketi

Bilindiği gibi özellikle son yıllarda Yunan Adalarına gitmek Türkler arasında oldukça popüler oldu. Aslında kapı komşumuz Yunanistan’ın güzel adaları hep biliniyordu; fakat Türkiye’de artan fiyatlar ile özgün dokusu bozulmaya başlayan tatil beldeleri yerine bu adaları tercih edenlerde epey bir artış oldu. Bu yoğun ilgiyi artırmak için de Yunanistan makamları Türklere ve birkaç ülkeye yönelik olarak kapı vizesi uyguluyor.

Kapı Vizesi Nedir?

Kapı Vizesi Nedir?

Kapı Vizesi uygulaması ile Yunanistan’ın Sakız Adası, Kos, Samos, Midilli, Meis ve Rodos adalarına seyahat edebilirsiniz. En fazla 15 günlük alabileceğiniz kapıda vize ile adalar arası geçişte yapabilirsiniz. Kapıda vizenin avantajı, Schengen vizesine göre çok daha az belgeyle kısa sürede seyahat imkanı sunması. Tabii şunu da eklemek gerekir ki, kapıda vize yalnızca yoğun sezonda 1 Nisan-30 Eylül 2017 tarihleri arasında geçerli.

Nasıl Kapı Vizesi Alabilirim?

Nasıl Kapı Vizesi Alabilirim?

Kapı Vizesi için öncelikle gitmeyi planladığınız adaya ulaşım yolunuzu ayarlamalısınız. Feribot seferlerini yapan firma aynı zamanda kapı vizesi işlemlerini de yürütüyor. Bu nedenle vize için gerekli belgeleri sunacağınız firmadan bilet almanız gerekiyor. İstenen belgeler şöyle;

  • Feribot bileti
  • Otel rezervasyonu formu
  • Son 3aylık banka hesap dökümü
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Vize başvuru formu
  • Vize ücreti
  • Pasaport fotokopisi

Her ada için değişmekle beraber en az 5 gün öncesinden yukarıdaki belgeleri şirkete göndermeniz gerekiyor. Bu belgelere ilave olarak ise devlet memurlarının mutlaka yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığına dair kurumlarından onaylı bir yazı almaları şarttır. Tüm belgelerin ulaştırılmasının ardından eğer bir eksiklik varsa aracı firma kişileri arayarak bildiriyor; yoksa zaten vize almış sayılıyorsunuz.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu