Faydalı BilgilerListeler

Schengen Vizesi Nedir?

istanbul temizlik şirketi

Schengen Bölgesi’ne Dahil Olan Ülkeler

Schengen Bölgesi'ne Dahil Olan Ülkeler

Schengen Sözleşmesi‘nin tarafı olup Schengen Bölgesi’ne dahil olan ülkeler; Avusturya,Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Danimarka, Hollanda,Fransa, İspanya, İsveç, Letonya, İtalya, Litvanya, Macaristan, Lüksemburg,Malta, Portekiz, Polonya, Slovakya, Yunanistan, Slovenya, İsviçre, İzlanda,Lihtenştayn ve Norveç’tir. Bu ülkelere girmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları Schengen vizesi almalıdırlar.

Schengen Vizesinin Prosedürleri

Schengen Vizesinin Prosedürleri

Schengen vizesinin genel kuralları etkilenmediği sürece vize alma prosedürleri ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Seyahatin amaç ve niteliğine bakılarak farklı vize türlerinde başvuru yapılabilir.

Ulusal vize; Schengen ülkelerine eğitim, sürekli oturum veya çalışma amacıyla gitmek isteyenlere verilen vize türüdür.

Sınırlı Bölgesel Geçerliliği Olan Vize; sadece vizeyi veren Schengen ülkesini ziyaret etmeye olanak sağlar. Örneğin İspanya’dan sınırlı bölgesel geçerliliği olan vizenizi aldığınızda bu vize sadece İspanya’yı ziyaret etmenizi mümkün kılacaktır.

Tek Tip Schengen Vizesi belki de üçüncü ülke vatandaşları tarafından en çok bilinen ve en sık alınan vize türüdür. Turistik gezi,ziyaret, toplantı gibi sebeplerle alınan tek tip Schengen vizesi, belirli bir süre için vize sahiplerine gidecekleri ülkede konaklama izni verir. Bu bilgiler ışığında bakacak olursak aslında kültürel ya da dinlenmek amaçlı yurt dışı seyahatleri için alınan vizenin türü de tek tip Schengen vizesidir.

Sonuç olarak Schengen Vizesi, Schengen Bölgesine dahil olmayan üçüncü ülke vatandaşlarının, bu ülkeleri ziyaret edebilmeleri için bir zorunluluktur.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu