EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlıkYaşam - insan

Depresyon Nedenleri nelerdir?

Depresyon ile ilgili bir çok araştırma yapıldı ve bu araştırma sonuçlarına göre büyük şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğunun depresif koşullara maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bilgi gürültü, yaşam ve çalışma hızlı yaşam, bitmek bilmeyen arzular,  yorgunluk, uyuşukluk, ilgisizlik hep depresyon nedenidir. Muhtemelen düşündüğünüzden daha fazla depresyona yakın olabilirsiniz. Bu makalemizde depresyon nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz siz de bu bilgilere bakarak depresyon çıtanızı değerlendirebilirsiniz.

İzolasyon Depresyon nedenidir

Bastırılmış insanlar kendilerini ve duygularını anlamak istedikleri için yalnızlık aramaya eğilimlidir ve bunu toplumda yapmak zordur. Depresyon oldukça zayıflatıcı bir şeydir. Bu nedenle, sürekli kendilerini ve eylemlerini analiz eden, hayatlarında neler olduğunu anlamaya çalışanlar, her zaman yorgun hissederler. Depresyon büyük miktarda insandan enerji alıyor, bu nedenle önemli günlük görevleri çözmek için enerji kalmıyor. Yorgunluk ayrıca uyku rahatsızlıklarına (veya yapısında ve derinliklerinde değişikliklere) neden olabilir. Araştırmalar, uykusuzluğa sahip kişilerin derin depresyon gelişme olasılığının 10 kat fazla olduğunu gösteriyor.

İzolasyon Depresyon nedenidir

Motivasyon eksikliği Depresyon Nedenidir

Her zaman sakin ve pozitif bir kişi aniden ters şekilde davranmaya başlarsa bu kişide depresyon olabilir. Kişi kendi görüşüne katılmayan herkesle çatışabilir. Tartışmaya hazırdır. Depresyon, duygusal zemini aşırı yükleyen bir strestir böylece, duyguyu ifade etme, çaba sarf etme veya daha az sıklıkla zayıflatma eğilimi gösterebilir. İkinci durumda, depresyonda açıkça çok fazla enerji harcanmaktadır; bunun sonucu olarak, bir kişi herhangi bir olaya tepki vermeyi bırakabilir ya da bunun için enerji bulamayabilir..

Depresyonda olan kişinin Fiziksel özellikleri değişebilir

Kişi aniden rasyonel nedenlerle kilo veriyor ya da hızla kilo alıyorsa depresyonu düşünmelisiniz. Her iki durumda da yeme bozuklukları olabilir, ancak anoreksiya, bulimiya ve ortoryaya daima depresif ruh halleri eşlik eder. Ağırlık dalgalanmaları depresyondaki şaşırtıcı derecede yaygın bir semptomdur. Ayrıca dikkati dikkatsizlik de içermelidir

Motivasyon eksikliği Depresyon Nedenidir

Cinsel işlev bozukluğu Oluşmaya Başlar

Ruh halinde olası dalgalanmalar kişiyi cinsel yaşamdan soğutabilir. Cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir bu da depresyonu tetikler. Aynı zamanda depresyonun hem nedeni hem de sonucu olabilir. Gerçek şu ki beyin doğrudan üreme sistemimize bağlıdır. Böylece, eşin cazibesi beyinde ortaya çıkar ve ancak o zaman bu sinyal nörotransmitterler yoluyla onlara kan akışını teşvik ederek cinsel organlara iletilir. Bir kişi depresyondaysa, nörotransmitterler bilgiyi etkili bir şekilde iletme yeteneğini kaybeder. Buna ek olarak, depresyon eşlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabilir; bu da yakınlığı daha da zorlaştıracaktır.

Originally posted 2021-11-19 09:49:49.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu