EDİTÖR BAŞVURU
Teknoloji

İçerik Pazarlama – Web sitesi içeriğini optimize etmek için kısa bir kılavuz

İçerik pazarlama ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler, içeriklerinizi optimize etmeniz için neler yapmanız gerektiğini içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

İçerik pazarlaması, belirli bir hedef kitle için bir web sitesinde her türlü değerli ve alakalı içeriğin oluşturulması, dağıtılması, tanıtımı, optimizasyonu ve değerlendirilmesini içeren tekniktir. İçerik pazarlaması genellikle izleyicinin ilgisini ve güvenini kazanmak ve satışları artırmak için yapılır.

Burada, içerik pazarlama stratejinizin ancak web sitenizin içeriği daha yüksek SERP’lerde yer alırsa başarılı olabileceğini anlamalısınız. Sitenizin paylaşacağı daha iyi konum, daha fazla trafik ve ziyaretçi alacaktır. Trafik akışını artırmak, dönüşümleri ve satışları artıracaktır.

Web içeriğinizi optimize etme kılavuzu

optimizasyonu kolay değildir. Bunu yeni makaleler oluşturmaktan daha zor bulabilirsiniz. Oluşturma sürecini atlamak için çevrimiçi açıklama aracını kullanabilirsiniz. Yine de, web içeriğini optimize etmek için bir kısayol yoktur. Web içeriği optimizasyonunda yardımcı olacak ipuçlarının ve püf noktalarının farkında değilseniz, muhtemelen bu bölümü okumaya devam etmelisiniz.

Web içeriğinizi optimize etme kılavuzu

Web içeriğiniz için uygun bir başlık belirleyin Uygun bir başlık belirlemek, web içeriğini

optimize etmenin temel adımlarından biridir. Arama motoru ve hedef kitle, başlığı okuyarak içeriğinizi hemen tanıyacaktır. En üst sıralarda yer almak istiyorsanız içeriğin izleyiciler için akılda kalıcı olduğundan emin olmalısınız. Ziyaretçilerin dikkat süresi iki saniyeyi pek geçmez, bu nedenle ilgilerini kolayca kazanabilir ve çekici bir başlıkla içeriğinize sürükleyebilirsiniz. Web içeriğinin başlığı da benzersiz olmalıdır, rakiplerinize uymayan benzersiz ve akılda kalıcı başlıklar elde etmek için açıklama araçlarını kullanabilirsiniz.

Web içeriğinize anahtar kelimeler ekleyin

Web içeriği optimizasyonunda en önemli faktör, yazınızda doğru anahtar kelimeleri bulmak ve doldurmaktır. Anahtar kelimeler, web’e gelen ziyaretçilerin sorunlarına çözüm veya yanıt bulmak için yaptıkları yüksek arama yoğunluğu sorgularıdır. Özellikle arama motorunun ilgisini kazanmak istiyorsanız, nişinizi popüler anahtar kelimelere göre hedeflemelisiniz. Google, yalnızca içindeki anahtar kelimeleri tarayarak niş ve içerik türünüz hakkında bilgi sahibi olur. Anahtar kelime sıralamasını kontrol etmek ve doğru anahtar kelimeleri seçmek için önerilerde bulunmak için dijital anahtar kelime sıralaması kontrol araçları sayesinde. Anahtar kelime sıralama kontrol araçlarının yardımıyla çok kolay hale geldi.

Burada, içeriğinizde anahtar kelimelerin doğal olarak ayarlanması gerektiğini bilmelisiniz, aksi takdirde gönderi yapay görünecektir.

Web içeriğinin uzunluğuna ve değerine odaklanın

Web gönderisinin uzunluğu, optimizasyonda çok önemli bir unsurdur. Uzmanlar tarafından önerilen optimal uzunluk 1500 kelime civarındadır. Ancak içerik uzunluğuna karar vermenin en iyi yolu, birincil anahtar kelimenizi Google’da aramak ve en iyi sonuçları gözden geçirmektir. İçerik uzunlukları 1500 kelimeden fazlaysa, bu uzunluk için de optimize etmelisiniz. İçerik uzunluğu, Google’a üzerinde çalıştığınız niş hakkında bazı bilgiler verdiğinizi söyler. Bu nedenle, uzun içerikler oluşturmanız da önerilir, ancak benzersiz ve değerli olmalıdır. Bunun nedeni, insanların onu okumak için zaman harcayacak olmalarıdır. İçerik ilgi çekici değilse veya yineleniyorsa, sitenizin hemen çıkma oranını artırmış olursunuz. Bugün 1500 kelimelik değerli bir makale oluşturmak çok kolay hale geldi ve bunun nedeni modern açıklama araçları.

Her zaman intihal içermeyen web içeriği yayınlayın

İçerik pazarlamasında veya daha yüksek arama konumları için çabalarken, web sitenizde %100 benzersiz içerik yayınlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bir intihal programı yardımıyla sitenizin içeriğinin benzersiz olmasını sağlayabilirsiniz. Web içeriğinizde bulunan her türlü yinelemeyi bulmanıza yardımcı olabilecek binlerce ücretsiz intihal programı vardır. Aynı niş ve konularda yayınlanan makalelerin sayısı nedeniyle %100 benzersiz içerik oluşturmak zor olabilir. Ancak, modern AI destekli açıklama araçlarından yardım alırsanız, kolayca okunabilir ve benzersiz içerik elde edebilirsiniz. Çevrimiçi açıklama araçları, web içeriğinizden intihal  kaldırmak için en iyi çözümdür.

intihal program

İçeriği mobil cihazlar için optimize edin

Yeni pazarlamacıların yaptığı yaygın bir hata, mobil kullanıcıların içeriklerini ve web sitelerini duyarlı hale getirmeye odaklanmamalarıdır. Bugün web trafiğinin %60’ından fazlasının cep telefonu kullanıcılarından geldiğini bilmelisiniz. Bu nedenle, içeriğinizin cep telefonu kullanıcıları için optimize edildiğinden dini olarak emin olmalısınız. Bugün, WordPress dahil olmak üzere farklı platformlar tarafından sunulan varsayılanlar nedeniyle içeriği birden fazla cihaza göre ayarlamak çok kolay hale geldi.

Sayfa hızınızı yavaşlatan unsurları kaldırın

Web içeriğinizi optimize ederken, sayfa yükleme hızını artıran tüm unsurları kaldırdığınızdan emin olmalısınız. Bazen, içeriğiniz siteye ağırlık verdiği için web sitesinin yüklenmesi sonsuza kadar sürer. Hızlı yükleme hızının olmaması seo için bir katil olabilir ve bu nedenle hem metinsel hem de grafik tabanlı içerikteki ağır öğeleri kaldırmanız veya sıkıştırmanız gerekir.

Bitiş sözcükleri

Bunlar, web sitenizin içeriğini arama motorunun gereksinimlerine göre optimize etmenize yardımcı olabilecek en önemli ipuçlarından bazılarıdır. Ayrıca, web siteniz için nasıl içerik oluşturacağınızı bilmiyorsanız, bugün çevrimiçi yorumlama araçlarından kolayca yardım alabileceğinizi bilin. Açıklama araçları, pazarlama açısından en iyisidir. Dijital eğiricilerle geleneksel web içeriği yazarken çok zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu