TV Yayınları

La Casa De Papel Dizisi Konusu, oyuncuları ve finali

Sevilen Netflix dizisi La Casa De Papel, yayınlandığı ilk günden itibaren adından söz ettirmeyi başardı. Dizi hakkında bütün detaylar yazımızda.

Yabancı dizi tarihinin en etkileyici dizilerinden biri olan La Casa De Papel pek çok kişinin dizi izleme alışkanlığı edinmesine yardımcı olmuştur. Yabancı dizi tarihinin diyorum çünkü ne ülkemizde ne de diğer ülkelerde bu tarz bir diziye rastlamak neredeyse mümkün değil. İspanyol yapımı olan bu dizi, bir içerik platformu olan Netflix’in orijinal içeriklerinden biridir. Dizi gerek senaryosuyla gerek oyuncuların performansıyla pek çok dizi severin dikkatini çekmiş durumda. Özellikle zaman zaman duyacağınız “Ciao Bella” şarkısıyla adından çok sık söz ettirecek gibi duruyor.

La Casa De Papel Dizisinin Türü

La Casa De Papel dizisi dram, suç, gerilim ve soygun gibi pek çok dizi türünü beraberinde bulunduruyor. Dizi suç ve soygun üzerine kurulmuş olsa da zaman zaman eklenen senaryolarda gerilim ve dramayı hissetmek mümkün. Özellikle dizideki oyuncuların yakalanacaklarını hissettikleri an yaşanan gerilim duygusu dizinin daha zevkli bir şekilde izlenmesini sağlıyor.

La Casa De Papel Dizisinin Konusu

La Casa De Papel Dizisinin Konusu

Dizi çok iyi planlanmış bir soygun planının etrafında geçiyor. Baş karakter Denver, Tokyo ve Berlin gibi şehir isimlerini takma ad olarak kullanan ve başlarında “Profesör” adını verdikleri liderleri dizinin ana hattını oluşturuyor. Profesör önceden çok detaylı bir şekilde planladığı İspanya Merkez Bankası’nı soyma girişiminde kendi alanlarında uzman olan bu kişilerden faydalanıyor. Örnek verecek olursak kişilerden kimi bilgisayar üzerine uzmanken kimi azılı suçlulardan oluşuyor.

Dizinin senaryosunu yazan kişi o kadar detaylı planlamalar yapmış ki planlanan soygun bizim gördüğümüz klasik soygunlarla uzaktan yakından alakası yok. İzlerken “vay be” diyebileceğiniz ince detaylar ile kendinizi bu planlanmış soygunun içinde bulacaksınız.

La Casa De Papel Dizisinde Geçen Olaylar

La Casa De Papel dizisinde pek çok kargaşa ortaya çıkıyor. Çok önceden planlanan bir Merkez Bankası soygunu 2 sezon boyunca sürüyor. Dani maskesi ile ortaya çıkan soyguncular hızlı bir şekilde İspanya Merkez Bankası’nı ve içerisindekileri rehin alıyor. İçerde soygunla uğraşan çete üyeleri varken dışarda ise etrafı kuşatmış onlarca polis ve ordu görevlisi bekliyor. Halk ise bu noktada Dani maskelerini takarak soygunculara destek veriyor, hükümet görevlileri ile karşı karşıya geliyor.

Dizide geçen olaylardan en göze çarpanı şimdi zamanı eski ile birlikte yaşatıyor olması. Soygunun her bir anını önceden belirleyen Profesör diğer çete üyelerini adeta öğrenci gibi eğiterek soyguna hazırlıyor. Bu noktada tıbbi bilgilerden tutun da ağır silah kullanımına kadar pek çok konuda çete üyeleri bilgilendiriliyor.

Dizi içerisinde dikkat çeken olaylardan biri de Profesör’ün polisler ile hem yakın temasa girmesi hem de uzaktan onlar taciz etmesi. Profesör gün içerisinde Merkez Bankası dışından çete üyelerini koordine ederken aynı zamanda polis şeflerini yanıltıcı hareketler de bulunuyor.

La Casa De Papel dizisinin şua ana kadar toplamda 4 sezonu yayınlandı. Bu 4 sezonun her bölümünde Merkez Bankası soygunu ön plana çıksa da soygun 2 farklı şekilde yapılıyor. 1. sezonda Merkez Bankasında “Euro” soygunu söz konusu iken diğer sezondaki soygunu sizlerin görmesi için söylemiyorum 😊

La Casa De Papel Dizisinin Oyuncuları

La Casa De Papel Dizisinin Oyuncuları

La Casa De Papel dizinde oynayan birçok oyunu geçmişteki İspanyol dizi ve filmlerinden tanıyorsunuz. Öyle ki ilk defa bu diziyi izliyorsanız ve geçmişte Vis a Vis dizisini ve Elite dizisini izlediyseniz pek çok oyuncu tanıdık gelecektir.

Büyük çoğunluğu İspanyol oyunculardan oluşan bu dizide oyuncular kendilerine verilen rolleri o kadar iyi benimsemiş ki izleyicilere “bu oyuncu gerçekten de böyle mi acaba” dedirtiyor. Dizide oynayan oyuncuların gerçek adları ve dizideki takma adları şu şekilde;

 • Ursula Corbero à Tokyo
 • Alvaro Morte à Profesör
 • Miguel Herran à Rio
 • İtziar İtuno à Raquel
 • Jaime Lorente à Denver
 • Pedro Alanso à Berlin
 • Alba Flores à Nairobi
 • Darko Peric à Helsinki
 • Esther Acebo à Monica
 • Paco Tous à Moskova
 • Luka Peros à Marsilya
 • Rodrigo de la Serna à Martin Berrote

La Casa De Papel Dizisinin 5. Sezonu

La Casa De Papel Dizisinin 5. Sezonu Ne Zaman?

Bugüne kadar yayımlanan tüm bölümleri ile LCDP dizisi izleyenlerin beğenisini aldı. Bu nedenle pek çok kişi yeni sezonun ne zaman çıkacağını dört gözle bekliyordu. Pandemi sebebiyle dizi çekimlerine ara verilse de dizi yapımcıları dizinin 5. sezonunun 3 Eylül 2021 tarihinde yayınlanacağını açıkladı. Ancak bu müjdeli haberle birlikte bir de kötü haber var. Dizi iki parça halinde yayımlanacak ve 3 Eylül tarihinde yalnızca 5 bölümü izleyiciler ile buluşacak.

La Casa De Papel’in 5. Sezonunda Bizleri Neler Bekliyor?

La Casa De Papel dizisinin 5. sezonunda neler olacağı tam olarak bilinmiyor. Dizinin 4. sezonundan anladığımız kadarıyla soygunda çete üyeleri son yaklaşmış durumda. Ancak bu son mutlu son mu kötü son mu bilinmiyor. Ancak 5. sezonun tüm sezonlardaki gerilimden daha fazla gerilim yaşatacağı apaçık ortada.

5 bölüm süren 5. Sezonu tam baştan sona aksiyon dolu bir sezon oldu.

La Casa De Papel finali ne zaman?

Fenomen dizinin finali 3 Aralık 2021 tarihinde yayınlanacak ve 5 bölüm olması beklenen bölümlerle son bulacak.

La Casa De Papel

0

8,3

Dizi çok iyi planlanmış bir soygun planının etrafında geçiyor. Baş karakter Denver, Tokyo ve Berlin gibi şehir isimlerini takma ad olarak kullanan ve başlarında “Profesör” adını verdikleri liderleri dizinin ana hattını oluşturuyor. Profesör önceden çok detaylı bir şekilde planladığı İspanya Merkez Bankası’nı soyma girişiminde kendi alanlarında uzman olan bu kişilerden faydalanıyor. Örnek verecek olursak kişilerden kimi bilgisayar üzerine uzmanken kimi azılı suçlulardan oluşuyor.

la casa de papel izle
User Rating: Be the first one !

İzleyicilerin Yorumları

La Casa De Papel dizisini izlemek isteyen kişiler önceden bu diziyi izleyenlerin yorumlarını merak ediyor. Diğer izleyicilerin yorumlarını göstermeden önce şunu söyleyebilirim ki La Casa De Papel dizisi şu ana kadar izlediğim en iyi ilk 10 dizi arasına girebilir. Başta senaryo ve olay akışı olmak üzere pek çok açıdan beni etkilemeyi başaran bu diziyi herkese izlemeleri için şiddetle tavsiye ediyorum. Diğer izleyicilerin yorumları ise şu şekilde;

Mi*** Ka***: Uzun yıllardan beri yabancı dizilere bayılan birisiyim ama La Casa De Papel dizisini izledikten sonra ben bugüne kadar dizi izlememiş dedim. Her açıdan iyi bir şekilde planlanmış bu dizi izlerken tırnak yedirtecek cinsten. Kimi zaman dram yaşatan bu dizi kimi zaman gerilim yaşatarak izleyicisini kendine çekmeyi başarıyor. 4. sezonda olay örgüsü belirlemede biraz kasmış olsalar da 5. sezonla adından söz ettireceklerinden eminim.

Mu*** Kö***: La Casa De Papel dizisini sevmemi sağlayan birçok nokta olsa da beni etkileyen detay Profesörün bu planı her aşamasıyla düşünmüş olması. Daha soyguna başlamadan yıllar önce planlarına başlayan bu çete liderinin olası her durum karşısında başka bir planının olması beni çok etkiledi.

Ze*** Uz***: La Casa De Papel dizisi İspanyol dizilerine hayran olduğum için midir bilinmez ama bende yeri ayrı olan dizilerden biri. Dizi her yeni sezonunu yayımladığında en fazla 3 gün içerisinde bitiriyorum. Her seferinde yaşanan olayları ağzım açık izliyorum.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu