Faydalı BilgilerListelerTeknoloji

En Güzel Font Siteleri 10 En İyi Font İndirme Sitesi

Telif hakkı olmayan ve tamamen ücretsiz sunulan internetteki en kaliteli fontları bulmak için özenle hazırladığım en güzel font siteleri listesine göz atın.

istanbul temizlik şirketi

Öncelikle neden en güzel font siteleri konusunda kapsamlı bir araştırma yaparak uzun bir makale yazdığımı açıklamak istiyorum.

Basılmış veya çevrim içi projelerinizde kullanabileceğiniz doğru fontları tek bir kuruş bile ödemeden bulmak gerçekten çok zor bir iş olabilir. Eğer işinizin son teslim tarihi yaklaşmış ise, durum daha da güçleşir.

Ücretsiz font indirmek için çok sayıda site var ama bunlardan en iyilerini seçmek için uzunca bir araştırma yapmak gerekiyor. Pek çok site kötü bir tasarıma sahip olduğu için ve kategorileri bulunmadığı için fontlar arasında dolaşmak tıpkı çamurda yürümek kadar zor bir hale geliyor.

Bu nedenle işlerinizi kolaylaştırmak amacıyla en iyi font indirme sitelerinden oluşan bir liste yaptım. Artık en güzel fontları bulmak için gereksiz siteleri ziyaret etmek zorunda kalmayacaksınız.

Doğrudan bu sitelere girerek yüksek kaliteli fontları inceleyebilir ve beğendiklerinizi kişisel işlerinizde yada ticari projelerinizde tamamen bedavaya sınırsız bir biçimde kullanabilirsiniz.

Her ne kadar ücretsiz fontlar veren siteleri eklemiş olsam da, yine de kullanmadan önce her sitenin kullanım şartlarını okumanız iyi olur. Çünkü bazı ücretsiz fontları sadece kişisel projelerde kullanabilirsiniz ama ticari projelerde kullanma izni vermezler. Dolayısıyla telif hakkı ihlali teşkil edebilir. Fakat genellikle sorun olmadığını hatta bugüne kadar hiç böyle bir sorunla karşılaşmadığımı söylemeliyim.

Yasal Fontlar İndirmek İçin En Güzel Font Siteleri Nelerdir?

1. Font Squirrel

Font Squirrel

En güzel font siteleri listemizin bir numarasında diğer tüm sitelerden açık ara iyi olan Font Squirrel var.

Bu web sitenin marka sloganı olan “100% ücretsiz ticari kullanım” sözü zaten kendini ziyadesiyle iyi ifade ediyor. Dolayısıyla bu siteden indireceğiniz fontları kullanırken telif hakkını ihlal eder mi etmez mi diye düşünmeye hiç gerek yok.

Denediğim tüm font siteleri arasında ticari kullanım hakkı, tamamen bedava oluşu, sunulan font sayısı, fontların kalitesi ve kullanım kolaylığından dolayı en iyisinin açık ara Font Squirrel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Eğer ücretsiz sunulan fontlar ile tatmin olmazsanız, neredeyse ücretsiz denebilecek ucuzlukta bir fiyata satılan kaliteli font listesinden hoşunuza giden birini satın alabilirsiniz.

Sayfanın sağ tarafındaki filtreleri kullanarak belirli fontları bulabilir ve kendi font ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Sınıflandırmalar, etiketler, lisanslar, font ailesi boyutları ve diller için filtreler bulunuyor. Bu kategorileri en popülerler, en son eklenenler ve benzeri şekillerde sıralayabilirsiniz.

Font Squirrel Başlıca Özellikleri

 • Çeşitli filtreleri kullanarak hayalinizdeki gibi bir fontu kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Beğendiğiniz fontu basit bir tıklamayla ZIP dosyası içinde indirebilirsiniz.
 • Font Bulma Aracı: Hangi font ile yazıldığını bilmediğiniz bir resmi siteye yükleyerek fontunu bulabilir yani tespit edebilirsiniz.

Ziyaret etmek için tıklayınız: Font Squirrel

2. Google Fonts

Google Fonts

En güzel font siteleri listesinin ikinci sırasında Google var. Google Fonts sitesi serif, sans serif, handwriting ve monospace ailesine ait olan çeşitli ücretsiz fontlar sunuyor.

Dolayısıyla eğer şekilli bir font ve ender bulunan eşsiz bir şey arıyorsanız, belki de onu bu sitede bulabilirsiniz. Bununla birlikte, site içerisinde Photoshop ve tasarım projeleri için 135 dilde yüzlerce ücretsiz font bulunmaktadır.

Tek yapmanız gereken fontlar arasında dolaşmak ve beğendiğiniz bir fontun yanındaki “Add to Collection” butonuna tıklamak. Böylece sevdiğiniz bütün fontları tek tek koleksiyona ekleyip daha sonra hepsini birden ZIP arşiv dosyası içinde indirebilirsiniz. Zip dosyasını masaüstüne çıkarttıktan sonra içerisinde yer alan .otf veya .ttf dosyalarına çift tıklayarak bilgisayara fontları yükleyebilirsiniz.

Google fontların en iyi yanı ise tamamının açık kaynak kodlu olması. Dolayısıyla tüm fontları değiştirebilir ve sınırsız olarak telif hakkını düşünmeden ticari projelerde kullanabilirsiniz.

Google Fonts Başlıca Özellikleri

 • İstediğiniz kalınlık, eğiklik ve genişliğe sahip olan fontları bulabilmek için kullanışlı filtrelere sahiptir.
 • Hızlı ön izleme seçeneği
 • Gömme seçeneği sayesinde fontları doğrudan kendi sitenize ekleyebilirsiniz.

Ziyaret etmek için tıklayınız: Google Fonts

3. DaFont

DaFont

DaFont kişisel projeleriniz için ücretsiz fontlar indirebileceğiniz yasal bir sitedir.

İlk başta ticari kullanım hakkı sunan fontları bulmak için biraz uğraşabilirsiniz, ama sitenin kategorilerini kullanmaya alıştıktan sonra artık web tasarım için şık ve zarif son moda fontlar bulabilirsiniz.

Başta eğlenceli, korku, video oyunu, uzaylı, gotik ve cadılar bayramı temaları olmak üzere çok sayıda çeşitli kategorileri bulunuyor.

Font arayıp indirecekseniz arama kriterleri olarak “More Options” seçeneğine tıklayarak “100% Free (tamamen ücretsiz)” ve “Public Domain (kamu malı – halkın malı)” ibaresinin yazdığından emin olun.

Ayrıca boyut, sıralama metodu ve lisans gibi farklı arama kriterleri de mevcuttur.

Dilerseniz bir kelime yada cümle yazarak tüm fontlarda ön izlemesini görebilirsiniz.

Eğer tuhaf ve acayip fontlar aramıyorsanız, bu site font ihtiyacınızı karşılar.

DaFont Başlıca Özellikleri

 • Eğer eksantrik (alışılmamış) ve belirli konular (alanlar) için font arıyorsanız sizin için idealdir.
 • Çeşitli temalarda detaylı kategoriler bulunmaktadır.

Ziyaret etmek için tıklayınız: DaFont

4. FontSpace

FontSpace

FontSpace sitesinde 35,000 (otuz beş bin) font bulunmaktadır. Bu ücretsiz fontların hepsi de siteye kayıtlı olan 2,000 tasarımcı tarafından oluşturulmuştur ve telif hakkı yoktur.

Tıpkı yukarıda tanıttığım DaFont gibi FontSpace sitesinde de çok sayıda detaylı kategori bulunuyor. Ayrıca çok sayıda fontu aynı anda ön izleme yapabilirsiniz ve beğendiğiniz fontu bilgisayara indirme seçeneği oldukça kolay.

Font avına başlamadan önce “only show commercial use fonts” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Böylece yalnızca ticari kullanım hakkı sunan yani hiçbir telif hakkı olmayan fontları gösterecek.

İşin en güzel yanı ise, hiçbir üyelik gerekmeden tek tıklamayla fontları indirebilirsiniz. Zip içerisinde .otf ve .ttf dosyaları şeklinde kaydediliyor.

FontSpace Başlıca Özellikleri

 • Kullanıcı dostu arayüzü
 • En büyük font kütüphanesi

Ziyaret etmek için tıklayınız: FontSpace

5. 1001 Fonts

1001 Fonts

En güzel font siteleri listesine beşinci sıradan girmeyi başaran 1001 Fonts sitesinde toplam 7360 ücretsiz font sunuluyor. Fakat bunların hepsi ticari kullanım için uygun değil. Yalnızca 4000 bin tanesi ticari amaçlı kullanılabiliyor ve bu fontları indirmek isterseniz, bu linke tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

Yukarıda paylaştığım sitelerin arayüzü kadar güzel bir arayüzü yok.  Ama bu sitedeki fontlar etkileyici bir kaliteye sahip ve indirmesi de çok kolay.

Ücretsiz indirilen fontlar söz konusu olduğunda 1001 Fonts en popüler sitelerden biridir. Dolayısıyla bu siteyi ziyaret eden milyonlarca kişinin yazdığı yorumlara bakarak yani onların da düşüncelerine ve önerilerine göz atarak daha doğru bir font seçimi yapabilirsiniz.

Fakat font sayfasındaki karakter haritasının sizi yanıltmasına izin vermeyin çünkü her zaman doğru çıkmıyor. Bazı fontlar yalnızca birkaç karakteri gösteriyor ve yalnızca fontu indirdikten sonra tüm karakterleri görebiliyorsunuz.

1001 Fonts Başlıca Özellikleri

 • Çok yüksek kalitede ve çarpıcı bir font koleksiyonuna sahip
 • Akıllıca tasarlamış menüleri ve kategorilerinden dolayı düzenli ve temiz bir gezinti deneyimi sunuyor
 • Üyeliksiz (kaydolmadan) fontları indirebilirsiniz

Ziyaret etmek için tıklayınız: 1001 Fonts

6. FontStruct

FontStruct

Ücretsiz font indirme siteleri listesindeki diğer bir büyük isim de FontStruct sitesidir. Toplamda 43,000 (kırk üç bin) eşsiz font sunar.

Bu sitedeki TrueType fontları gerçekten çok yüksek bir kaliteye sahip ve Windows yada Mac bilgisayarlarda doğrudan kullanmaya uygun.

FontStrcut sitesinin font galerisinde en iyi fontları bulabilirsiniz. Üstelik site içinde kolayca gezinebiliyorsunuz.

Fakat fontları indirmek için öncelikle ücretsiz kaydolmanız gerekiyor. Eğer sitedeki fontlarla tatmin olmadıysanız, sitenin sunduğu mükemmel çalışan font yapma aracı sayesinde kendi hayalinizdeki fontu dizayn edebilir, indirip kullanabilir ve dilerseniz siteye ekleyerek insanlarla paylaşabilirsiniz.

FontStruct Başlıca Özellikleri

 • Eşsiz (ender rastlanan) bir font koleksiyonu var.
 • Ücretsiz font oluşturma aracı sayesinde kendi fontlarınızı yaratabilirsiniz.
 • Her font için doğru lisans bilgileri yer alıyor.
 • Fontları sıralamak için çeşitli filtrelere sahip.

ziyaret etmek için tıklayınız: FontStruct

7. Abstract Fonts

Abstract Fonts

En güzel font siteleri listemizde yedinci sırada yer alan Abstract Fonts sitesinde 13,870 adet font bulunuyor. Toplamda 80 farklı kategoride bu fontları inceleyebilirsiniz.

Bu listede sunulan en güzel tasarıma sahip sitedir.  Yazdığınız kelime veya cümleleri tüm fontlarla aynı anda ön izleme yapabilir ve dilediğiniz rengi seçerek görebilirsiniz.

Photoshop veya tasarım amaçlı ücretsiz fontları bu sitede kolayca keşfedebilirsiniz. Kategori, tasarım, popülarite, son eklenenler diye farklı sıralama filtreleri sayesinde hayalinizdeki gibi harika fontları kolayca bulabilirsiniz.

Normalde beğendiğiniz bir fontu indirmek için sizden kaydolmanızı istemez. Yani üye olmadan ve giriş yapmadan font indirebilirsiniz. Ama eğer ücretsiz üye olup giriş yaparsanız, beğendiğiniz ve sepete eklediğiniz yüzlerce fontu tek tıkla bir ZIP arşivi içerisinde indirme imkanı elde edersiniz.

Abstract Font Başlıca Özellikleri:

 • Sürekli güncellenerek yeni havalı ve şık son moda fontlar ekleniyor.
 • Kategoriler çok iyi tanımlanmış.

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: Abstract Font

8. FontZone

FontZone

FontZone sitesi tasarım projelerinde kullanmak amacıyla ücretsiz fontlar bulmak için mükemmel kaynaklardan biridir.

Sahip olduğu binlerce font sayesinde tasarımcıların kendi yaratıcılıklarıyla uyuşan tam istedikleri gibi fontlar bulmasına yardımcı oluyor.

Sitedeki font kütüphanesinde rahatça dolaşmak için çok iyi organize edilmiş menüleri bulunmaktadır. Örneğin 3D (üç boyutlu), gotik, yuvarlak, mimari, el yazısı ve kıvrımlı gibi kategorilere sahiptir.

FontZone Başlıca Özellikleri:

 • Popülariteye göre fontları sıralayabilirsiniz
 • Çok sayıda font kategorisi bulunuyor
 • Özel ön izleme özelliği
 • İsteğe bağlı üye olma (kaydolma) seçeneği

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: FontZone

9. UrbanFonts

UrbanFonts

En güzel font sitelerinden biri de UrbanFonts.

Toplamda 8 binden fazla ücretsiz ve kaliteli font sunan UrbanFonts sitesindeki fontların bazıları telif hakkı içermiyor ve dilediğiniz gibi ticari işlerde kullanabilirsiniz. Ama bazılarını yalnızca kişisel işlerinizde kullanabilirsiniz ve ücretli olan fontlar da bulunuyor. Bazılarını ise referans bağlantısı (kaynak linki) göstererek kullanabiliyorsunuz.

Zaten siteyi açtığınızda en üstteki menülerde Free Fonts (ücretsiz fontlar) ve Free Dingbats kategorilerine tıklamanız yeterlidir.

Fakat eğer bu ücretsiz ve telifsiz fontlar sizi tatmin etmediyse, ayrıcalıklı fontları görmek için Premium Fonts kategorisin göz atabilirsiniz. Tabii ki bu bölümdeki fontlar ücretlidir ama gayet makul bir fiyata satılmaktadır.

UrbanFonts Başlıca Özellikleri:

 • Daha iyi ara sonuçları, aşırı sayıda kategoriler ve filtreleme seçenekleri
 • Sitede dolaşmak ve fontları indirek gerçekten çok kolay

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: UrbanFonts

10. Fawnt

Fawnt

İnternetteki en kaliteli fontları arayan tasarımcılar ve geliştiriciler için bir diğer önemli kaynak da Fawnt sitesidir. Hem typeface (harf tipi) hem de diğer font ailelerinden olan oplamda 10,000’den fazla ücretsiz font sunuyor.

Sitenin ana sayfasında en popüler fontlar listeleniyor. Genellikle de sitede bulabileceğiniz en iyi fontlar bunlar.

Sitenin geniş veritabanında dolaşmak için filtreleri kullanarak sıralayabilir, kategorileri kullanabilir veya alfabetik olarak sıralayabilirsiniz.

Fawnt Başlıca Özellikleri:

 • Her fontu tüm karakterleriyle birlikte ön izleme imkanı sunar
 • Yeni tasarımları görmek için blog bölümüne göz atabilirsiniz.

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: Fawnt

En Güzel Font Siteleriyle İlgili Son Cümleler

Yukarıda sıraladığım ve hepsinde ücretsiz fontlar bulabileceğiniz en güzel font indirme siteleri listesi, önem sırasına göre dizilmiştir. Yani bir numaradaki site iki numaradaki siteden daha iyi olduğu için bir numarada yer alıyor.

Bu sıralamaya karar verirken kullanım kolaylığı, mevcut kategoriler ve fontların kalitesi gibi kriterleri göz önünde bulundurdum.

Listedeki ilk 5 site telif hakkı olmayan ve ticari projelerde kullanabileceğiniz en iyi kaynaklardır. Fakat fazla web site seçeneğinden zarar gelmez diyerek toplam 10 farklı font sitesi paylaştım.

Tüm bu sitelere göz attıktan sonra en çok hangi siteyi beğendiğinizi ve en çok hangi fontu beğendiğinizi lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın. Yorumlarınız diğer ziyaretçilere kolaylık sağlaması açısından önemlidir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu