EDİTÖR BAŞVURU
Otomotiv

ÖTV, Amerika’da gündem oldu 150 bin dolarlık Porsche Türkiye’de 600 bin dolar

ABD'de yayın yapan otomobil bloğu Jalopnik, Türkiye'de alınan ÖTV'yi bloğuna taşıdı ve Türkiye'de arabaların saçma pahalı olduğunu söyledi.

Amerika’da yayında olan otomobil bloğu Jalopnik’te yayınlanan bir yazı birden ABD ve Türkiye’de gündem oldu. Blogger yazısında Türkiye’de araba fiyatları saçma bir şekilde pahalı olduğunu belirtti. Yazısında ülkemizde de sürekli gündemde olan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)’ni şaka değil gerçek diyerek paylaştı.

Blogger David Tracy, hazırladığı yazısını İstanbul’daki Doğuç Center’ı ziyaret ettikten sonra hazırladığını söylüyor ve araba fiyatlarının, alınan vergilerin yüksekliğinden bahsediyor.

İlk olarak VW Toureg TDI marka ve model arabayı örnek vererek;

“Örneğin, VW Touareg TDI, 2.4 milyon Türk Lirası’nın üzerinde yani yaklaşık 300 bin ABD Doları değerinde. Bu özel bir Touareg bile değil. Mütevazı bir 282 beygir gücü üreten 3.0 litrelik bir V6’ya sahip. Avrupa pazarı V8 Touareg TDI’yi 83 bin dolara piyasaya sürdü.” diyor.

Daha sonra bir başka otomobil Audi A8L marka aracın ABD’de satılmadığını fakat aynı arabanın Almanya’dan alınırsa yaklaşık 118 bin dolara alınabileceğini fakat bu arabayı Türkiye’de almak isterseniz 440 bin dolara (3,7 milyon TL) ödemeniz gerektiğini söylüyor.

Blog yazarı asıl şaşkınlığını ise Porsche Cayenne Coupe’de yaşıyor. Arabanın fiyatını ise ‘çılgınlık’ olarak tanımlıyor;

“Gördüğümüz en çılgın şey 5,2 milyon Türk Lirası Porsche Cayenne Coupe oldu. Bu, ABD’de yaklaşık 100 bin dolara mal olan bir araba için 622 bin dolar ödemek demek. Bu aracın hangi seçenekleri var tam emin değilim ama her seçeneğe sahip bir Cayenne Coupe alsanız bile, bu aracın Türkiye’deki fiyatının üçte birine ancak ulaşırsınız.”

ÖTV denen şey şaka değil

‘ÖTV denen şey şaka değil’

‘Özel Tüketim Vergisi’adı altında adeta bir ‘soygun’ yapıldığını belirten Tracy şöyle devam etti:

“Bu Özel Tüketim Vergisi şaka değil. Maliyeti 130 bin Türk Lirası’ndan yani vergi öncesi 16 bin dolardan fazla olan herhangi bir otomobil için alınan Özel Tüketim Vergisi yüzde 80. Yani o arabanın toplam fiyatı, vergi öncesi fiyat çarpı 1.8’e denk geliyor. Ardından, toplam fiyata vergi öncesi KDV’yi eklemelisiniz. Bu, orijinal istenen fiyatın 2.124 katı yani yüzde 112.4’lük toplam vergi demektir.”

Blog yazarı yüzde 112.4’lük vergi diliminin motor boyutları 1,6 litre ile 2,0 litre arasında olan otomobiller için geçerli olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

“Ancak 2,0 litrede işler değişiyor. Bu araçlar için (A8L, Touareg ve Cayenne gibi) Özel Tüketim Vergisi yüzde 220. KDV’yle beraber toplamda yüzde 277.6 oluyor.”

Kaynak: sputniknews.com

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu