TV Yayınları

Ülkemizde Hiç Eskimeyen Efsane Diziler

istanbul temizlik şirketi

Bu diziler finallerini yıllar önce yapmış olsa da hala izlenmektedir

Yayınlandıkları yılların reyting rekorlarını kıran,senaryo ve oyuncu kaliteliliği sayesinde izlendiğinde hala bizi ilk günkü gibi ekrana kilitleyen bu dizileri kendime ve sosyal medyaya göre sıraladım. Bakalım ilk 10’da hangileri var.Keyifli okumalar dilerim 🙂

Kaliteli oyuncularını kadrosunda bulunduran bu bilindiği üzere Halit Ziya Uşaklıgil’in romanından ekranlara uyarlanmıştır.2 sezon süren bu dizi aşk,entrika dolu sahneleriyle izleyiciyi ekrana kilitlemiştir.1. sezon finalinde yastık tartışmasıyla gündemde uzun süre kalıp 2. sezon finalinde ise Bihter’in intiharı ile tüm ülke yasa boğulmuştur. Sosyal medyada adılan açılan cenaze etkinlikleri vardır 🙂
Ayrıca Firdevs hanımın Bihter ile arasında ki diyaloglar günümüzde hala espri konusu olmaktadır.

2. Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl

Bilindiği üzere Kanuni Sultan Süleyman’ı ve Harem yaşantısını konu alan dizidir. 2011’de yayılan dizi iki kanal değiştirmesine rağmen reyting rekorları kırmaya devam etti. Yayınlandığından itibaren birçok sahneye imza atan dizi harem yaşantısının yanlış yansıtılmasından dolayı eleştirilmiştir. 2014’de final yapan Türk ekranlarında final yapan dizi daha sonrasında birçok uluslararası başarıda yakalamıştır. Akıllarda kalan en önemli karakterleri: İbrahim Paşa, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mustafa, Valide Sultan’dır.

3. Ekmek Teknesi

Ekmek Teknesi

2002 yılında yayınlanan dizi tüm Türk ailelerinin ekranından muhakkak geçmiştir. Çünkü dizi onlar gibi bir aileyi anlatmaktadır.En zengin kadrolardan birine sahip olan dizidir.Savaş Dinçel,Şermin Hürmeriç, Hasan Kaçan gibi kıymetli oyuncular vardır. Akıllarda kalan karakterlerden biri Hasan Kaçan’ın canlandırdığı Heredot Cevdet karakteridir (Kahvehane Muhabbeti).

4. Deli Yürek

deli yürek dizisi

Yönetmenliğini Osman Sınav’ın üstlendiği bir zamanların en ünlü aksiyonlu dizisidir. 98 yılından kendini 4 sezon boyunca ekranda tutmayı başıran dizi 2012 yılında final yapmıştır.Kenan İmirzalıoğlu’nun ilk dizisi olmasına rağmen oyunculuğu beğenilmiştir. En aktif karakter olan Yusuf Miroğlu’nu canlandırmıştır. Yusuf ve Feraye’nin aşkıyla başlayan dizi tahmin edilemeyecek kadar entrika üstüne entrika katmıştır.

5. Avrupa Yakası

Avrupa Yakası

Gülse Birsel’in ellerine sağlık dediğimiz bin kere şükrettiğimiz muhteşem komedi dizisidir. 2004 yılında ekranla buluşan dizi Nişantaşı’nda yaşayan Sütçüoğlu ailesini ve Avrupa Yakası çalışanlarını konu almaktadır. Karakterlerin başına her bölüm değişik ve komik olaylar gelmektedir. Dizinin sosyal yaşama etkisi çok fazladır. Bölümlerde geçen tüm espriler Türk halkının diline dolanmaktaydı. Gaffur, Burhan, Dilber Hala, Şahika unutulmaz karakterlerdir.Keşke tekrardan çekilse dediğimiz dizi ama maalesef 🙁
[irp]

6. Hayat Bilgisi

Hayat Bilgisi

Gani Müjde’nin katkısı olduğu dizi 2003 yılında yayınlanmıştır. 3 sezon devam eden dizi kanal değişikliğine rağmen hala reyting zirvelerindeydi. Zengin kadroya sahip dizi en çok afet öğretmen karakteriyle bilinmektedir. Bu karakterin en meşhur repliği ise biri ona hocam dediğinde “Hoca Camide” demesiydi.

7. Çemberimde Gül Oya

Çemberimde Gül Oya

Çağan Irmak tarafından yönetilmiş harika bir dizidir. 12 Eylül öncesi ve sonrası yaşam kesintilerini içeren bu dizi 2004’de yayınlanmıştır. Dizi gelmiş geçmiş en iyi kadrolardan birine sahiptir. Olay Yurdanur Eroğlu adlı karakterin üzerinden gelişmektedir. Karakterin gençliği ve o zaman ki hali anlatılmaktaydı. Akıllarda dizinin birçok sahnesi kalmakla birlikte, dizi müzikleri de kalmıştır. 2 sezon ekranlarda duran dizi sonrasında uluslararası kitlelere de ulaşmıştır.

8. 7 Numara

7 Numara dizisi

2000 yılların başına damgasını vuran dizidir. 3 sezon izleyiciyle buluşup veda etmiştir. İstanbul’a üniversite için gelen 4 genç kızın başına gelen olayları içermektedir. Komedi dizisidir.

9. İkinci Bahar

ikinci bahar dizisi

Harika bir kadroya sahip olan bir başka dizimiz. Kendini 98 yılından 2001 yılına kadar ekranlarda tutmayı başarmıştır. Başrolde Türkan Şoray, Şener Şen gibi kıymetli oyuncularımız vardır. Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar ile Hanım adlı işe ihtiyacı olan iki çocuk annesinin arasında ki aşk ve mücadele anlatılmaktadır.

10. Ezel

ezel dizisi

Birbirinden kaliteli oyuncuları bulunduran drama, aksiyon dizisidir. Konusu ve yayınlanan bölümlerde ki farklı tarihlerde ki konu anlatımından dolayı dikkat çeken dizi uluslararası pazarlamaya da büyük katkı sağlamıştır. Tuncel Kurtiz’in Ramiz Dayı karakteri ile hafızalara iyice kazınmıştır.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu