Gezi Rehberi

Yamaç Paraşütü Keyfi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ölüdeniz’de en çok yapılan aktivitelerden biri olan yamaç paraşütü hakkında detaylı bilgiler.

Ölüdeniz’i manzarasını herkes internetten, kartpostallardan vs iyi bilir.Ama önemli olan bu manzarayı kendi gözlerinizle görmeniz.Sırf bu manzara için korkunuzu yenip Yamaç Paraşütü yapın derim. O meşhur Babadağına çıkın ve manzaranın tadını çıkartın.Peki nasıl mı oluyor?

1. Uçmaya karar verdim, Nasıl gerçekleştiririm?

Babadağı yamak paraşütü yapmak

Ölüdenize gittiğinizde yamaç paraşütü veya diğer sosyal aktiviteleri gerçekleştiren firmaların standlarını görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu standlara gidip bilgi almaktır.Daha sonrasında tercih ederseniz ödeme işlemini yapabilirsiniz. İlk uçuşu olacak olanlara tavsiyem ise gopro+dvd paketi almaları sebebi ise manzarayı gördükten sonra pişman olacağınıza eminim:)
Firmalar sizi alacağı saati ve yeri söylerler muhakkak verdikleri saatte orada olmaya çalışın çünkü yaz sezonunda yoğunluk çok fazla oluyor. Heyecanlı iseniz beklemek işkenceye dönebilir. Servisle Babadağı‘na çıkarken ise yanınıza eşya almamaya özen gösterin yukarıda problem olabilir. Aşağıda sizi bekleyecek olan yakınınıza teslim edebilirsiniz.

2. Babadağı’nda çıktıktan sonra ne oluyor?

Babadağı'nda çıktıktan sonra ne oluyor?

Daha önce yapmamışlarınız yukarıya çıkınca ne olduğunu merak ediyordur eminim. Türkiye’de ki diğer yamaç paraşütü yapılan noktalarında ne oluyor bilemem ama ben sizlere en meşhuru olan Babadağını anlatabilirim.
Pilotlar, ağırlığınıza göre kimin kimi uçurması gerektiğine karar veriyor. Yani inceyseniz size kilosu olan bir pilot, kilonuz var ise zayıf bir pilot denk getiriyorlar. Sebebi ise çok basit dengede kalmak. Sonra sizi pilotunuz kuşandırıyor, daha sonra kendisi de kuşanıyor ve rüzgar akımına göre en uygun noktayı belirliyorlar. Bu arada kısa bir bekleyişiniz oluyor pilot paraşütünü düzelttikten sonra size bir uyarıda bulunuyor:Koş!

3. Peki,Koşmazsam ne olur?

babadağ paraşüt

Pilotunuz,sizi tek bu konuda uyarıyor bunun sebebi çakılma tehlikesi olabilir. Elinizden geldiğince koşun ve paraşüt havalanırken şuna dikkat edin pilot otur diyene kadar oturmayın.Eğer oturursanız paraşüt havalanırken ağırlığınız pilotu ve sizi aşağıya çekecektir. Yamaç Paraşütünün en zorlu kısımları Kalkış ve İniştir. Bu anlarda Pilotunuzun dediklerini çok dikkatli dinleyip önem verin.

4. Havalandıktan sonra ne oluyor?

babadağ yamaç paraşütü yapmak

Pilotunuzun dediklerini dikkate alıp havalandıktan sonra karşınıza süper ötesi bir manzara gelmektedir.Bu anda pilotunuz çok önemli bence eğer heyecanlanıyorsanız sizi konuşarak rahatlatmalı espriler yapmalı ki o anın tadını çıkartın.İlk havalandığınız da 1700 metreden havalanırsınız.Tabi babadağında 3 pist var ama genelde 1700 metre olan güney pisti kullanılır.20 dakika boyunca havada kalıyorsunuz,bu süreçte pilot size ölüdeniz hakkında detaylı bilgiler veriyor, sizin cesaretinizi farkettiyse paraşütün iplerini size teslim edip sağa sola döndürme yaptırabilir,gopro paketi aldıysanız pilot manzarayla birlikte sizi çeker ve yamaç paraşütü akrobasisi yapar.Bu akrobasi sırasında adrenalininiz tavan yapacaktır:)

5. İniş Vakti :)

yamaç paraşütü iniş

Pilot akrobasiyi tamamladıktan sonra yavaş yavaş ölüdeniz’e yakınlaşmaya başlar.Bu sırada çok dikkatli olmalısınız çünkü evlerin çatınlarına yakın mesafede geçiyorsunuz:) İniş noktasına geldiğinizde pilot sizden kalkmanızı ve yere bastığınızda koşmanızı ister.Çok hızlı indiğiniz için ayağınızda spor ayakkabısı olmalı.Yaz ayına güvenip parmakarası terlik giymeye kalkmayın ayağınızı yaralayabilir.Eminiz manzaraya bayılıp,akrobasi adrenalini tatdıktan sonra tekrardan uçmak isteyeceksiniz:)
Benim için çok keyifli deneyimdi,umarım sizin içinde öyle olur:)

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu