HaberlerListelerSağlık

Bakan Koca Müjdeyi Verdi, SMA Hastaları İçin Süreç Başlatıltı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde daha çok SMA adıyla bilinen Spinal Müsküler Atrofi  (SMA) hastalarının zorlu olan ilaç teminiyle alakalı olarak, “SMA tip 2 ve tip 3 için de bireysel  hasta başvurularını işleme almış bulunuyoruz. Bakanlığımız, hızlı ruhsatlandırma  ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil alternatif yollarla ilaç temini  için süreci başlatmıştır.”  açıklamasıyla SMA hastaları ve hasta yakınlarına müjdeli haberi verdi. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Fahrettin Koca,  ülkemizde uygulanan sağlık güvencesi sisteminin,  diğer ülkelerle kıyaslandığında dünyanın en kapsamlı sosyal  güvenlik uygulaması olduğuna değinirken.

Halihazırda SMA tip-1 tedavisi için kullanılan ilaçların zaten SGK ödeme  kapsamında olduğunu anımsatırken, şunları açıkladı:

“Sağlık Bakanlığı olarak SMA tip-2 ve tip-3 için de bireysel hasta  başvurularını işleme almış bulunuyoruz. İlgili kurul onayını takiben başvuru  sahiplerine  bilgilendirmeleri yapılmaktadır. Bu konuda, Bakanlığımız hızlı  ruhsatlandırma ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil, alternatif  yollarla ilaç temini için süreci başlatmıştır. Bu tür hastalarımızı ilaçsız  bırakmayacak şekilde, söz konusu ilaçları ülkemize uygun fiyatla temin için tüm  imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız.”

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu