İlginç Bilgiler

Rapunzel gerçek olabilir mi?

Saçlarınızı hiç kesmezseniz ne kadar uzunluğa ulaşabilir?

Evet hepimizin bildiği gibi Rapunzel saçlarını kaleden uzatıyor ve prens merdiveni olmayan bu kaleye Rapunzel’in saçları sayesinde tırmanıyor.

Peki bu fantastik hikaye gerçek hayatta mümkün mü? Saçlarımızı ömür boyu kesmesek, uzatsak… Saçlarımız en fazla ne kadar uzayabilir?

[irp]

Saçlarımız bildiğimiz gibi büyüme, durağanlaşma ve dökülme evrelerinden oluşan bir siklüs yaşar. Bu süreç 6 sene sürer ve süreç sonucu saç telleri dökülmeye başlar. Herhangi bir dönemde baktığımızda kimi saçlarımız dökülme evresinde kimisi ise aktif büyüme evresinde olacaktır. Ancak en uzun saçımızı hesaplamaya kalktığımızda yine dökülme evresinin sonuna gelmiş olan saç telimizi hesap etmemiz gerekmektedir. Ortalama bir insanın saçlarının senede 17cm uzadığını düşünürsek, saçlarımızı ömür boyu kesmesek dahi 6 sene sonra en fazla 102 cm’ye ulaşabilecektir.

Sonuç olarak eğer genetik bir mutasyona sahip değilsek Rapunzel gibi saçlarımızın olması mümkün değil. Ancak yine de prensin kalenize tırmanmasını istiyorsanız, siz eski Türk filmlerindeki gibi çarşafları nevresimleri birbirine bağlayın. Ne varsa bizde var :)

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu