Faydalı BilgilerListelerSağlık

Prostata İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

istanbul temizlik şirketi

Prostat bezi erkek üreme sisteminde, idrar çıkışını sağlayan tüpün çevresini saran, ceviz şeklinde bir bezdir. Ana görevlerinden biri sperme sıvı eklemektir. Prostat bezinin boyu başlangıçta küçüktür ancak bir erkek yaşlandıkça bu bez büyüme eğilimindedir. Erişkin erkeklerin en az % 80’i yaşamlarının bir noktasında prostat büyümesinden etkilenir ve şikayetler genellikle 50 yaşından itibaren başlar.

Ameliyat ya da ilaç tedavilerinin yanı sıra, tıp çevresinde orta şiddetteki prostat büyümesi belirtilerinin, çeşitli bitkisel tedavilerle azaltılabileceğine dair görüşler de artmaktadır. Prostat büyümesine iyi gelen bitkilerden bazılarını makalemizde bulabilirsiniz.

Aşırı derecede büyüyen prostat bezi ‘iyi huylu prostat büyümesi‘ (benign prostat hiperplazisi) diye adlandırılan bir hastalığa yol açar. Bazı erkeklerde hastalık herhangi bir belirtiye neden olmazken bazı kişilerin hayatını son derece zorlaştırabilir.  Bu kişilerde, büyüyen bir prostat bezi mesaneden idrar akışını kısıtlayabilir. Bu da sık idrara çıkma, işeme zorluğu, idrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonları gibi oldukça can sıkıcı problemlere yol açabilir.

Prostat büyümesinin tam olarak neden kaynaklandığı henüz tıp dünyası tarafından kesin şekilde açıklanamamıştır. Çeşitli hormonal nedenlerin prostat büyümesine yol açtığı düşünülmektedir.

Prostat büyümesi için farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Erkekler prostat kaslarını rahatlatan alfa bloker ilaçlar ya da kronik prostat iltihabına karşı antibiyotik kullanabilir. Prostat büyümesi belirtilerini hafifleten başka ilaçlar da vardır. Ancak prostat ilaçları çoğu kez prostat büyümesini tam olarak durdurmaz veya prostatı küçültmez. İlaçlar daha çok belirtilerin giderilmesi, azaltılması açısından rahatlık sağlar. Etkili prostat tedavisi yöntemlerinden biri, fazla prostat dokularının alınmasına yönelik prostat ameliyatıdır.

Çeşitli prostat tedavilerine ek olarak prostat büyümesi ile mücadelede başvurulabilecek çeşitli doğal yöntemler de bulunur. Ancak doğal çözümlerin ne kadar olumlu sonuç verdiği tartışmalıdır. Eğer prostat büyümesine karşı bitkisel çözümleri denemek istiyorsanız en iyisi bunu doktorunuza danışarak ve sizin sağlık durumunuzu bilen birinden tavsiye alarak yapmanızdır. Çünkü prostat için önerilen bitkisel çözümler genellikle tablet, kapsül şeklinde buunur. Basitçe mutfağınızdaki kekikten faydalanmanız değil de çeşitli tablet şeklindeki ürünleri kullanmanız tavsiye edilir.

Satın aldığınız bitkisel ürün kaliteli mi, sizin sağlık durumunuza uygun mu, ne kadar süre kullanabilirsiniz, yan etkileri nelerdir gibi soruların cevabını tam olarak bilemiyorsanız, lütfen bitkisel tablet kullanmayın ya da öncelikle bir doktor veya uzmana danışın.

Cüce Palmiye (Saw Palmetto)

Cüce Palmiye

Bir palmiye ağacı türü olan ‘saw palmetto’ prostat tedavisinde adı en çok geçen bitkilerden biridir. Şu an Amerika’da prostat yönelik raflarda yer alan bitkisel ürünler arasında, çok satanlar listesinin başını çeker. Piyasada bitkisel destek ürünleri satan firmalarda, kapsül şeklinde cüce palmiye ürünleri satıldığını görebilirsiniz.

Geleneksel tıp asırlardır idrar yolları ile ilgili sorunlarda bu bitkiye başvurmaktadır ancak günümüzde yürütülen araştırma sonuçlarına göre bitkinin etkisi tartışmalıdır. Birkaç küçük ölçekli araştırmada prostat üzerinde cüce palmiyenin hafif düzeyde olumlu etkileri görülürken, daha kapsamlı araştırmalarda cüce palmiyenin prostata iyi geldiğine dair fazla bir kanıt elde edilememiştir.

Yine de bazı ürolojistler özellikle erken dönem belirtileri için hastalarına cüce palmiye önerebilmektedir. Hastaların üçte birinde bitkinin prostat büyümesine yol açan hormonu bloklayarak belirtilerde rahatlama sağladığı belirlenmiştir. Özellikle gece yapılan tuvalet ziyaretlerinde azalma sağladığı bilinmektedir.

Beta-Sitosterol

Prostat için önerilen başka bir bitkisel çözüm, farklı bitkilerden elde edilen, kolesterol benzeri, sitosteroller adı verilen maddeleri içeren bir karışımdır. Piyasada satılan beta-sitosterol kapsülleri prostat şikayetinin yanı sıra bu maddenin kolesterol düşürücü özelliğini de öne çıkarır.

Çeşitli araştırmalar beta-sitosterollerin prostat büyümesindeki idrara çıkma ile ilgili çeşitli şikayetleri hafiflettiğini göstermektedir.

Beta-sitosterol kullanımı sonucu oluşan yan etkilere dair fazla bir bildirim yoktur. Ancak bu karışımın uzun dönem kullanımının sonuçları da henüz bilinmemektedir.

Pygeum Africanum Kabuğu

Pygeum Africanum Kabuğu

Bu Afrika ağacının (Pygeum Africanum) kabuğu, geleneksel tıpta antik çağlardan beri idrarla ilgili sorunları tedavi etmekte kullanılan başka bir bitkisel reçetedir. Günümüzde özellikle de Avrupa’da pygeum büyük bir ilgi görmektedir. Prostat şikayetine karşı ve özellikle idrar hızının arttırılmasına yönelik kullanılır. Hatta Avrupa’nın bu artan talebi nedeniyle Afrika’daki ağaçların tükenme noktasına gelecek kadar azaldığı rapor edilmiştir.

Pygeum ile ilgili araştırmalar bu bitkinin farklı bitkilerle birlikte kullanıldığında sık idrara çıkma sorununu gidermeye de yardımcı olabildiğini öne sürmüştür. Firmalar prostat için önerecekleri tabletlerde çoğu kez pygeum ve cüce palmiye ya da ısırgan otu bitkilerini birlikte kullanırlar. Genellikle güvenli bir bitkidir ama mideye dokunması söz konusu olabilir. Bulantı ya da karın ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir.

Isırgan Otu Kökü

Isırgan Otu Kökü

Isırgan otunun sağlığa dair faydaları sadece prostat konusunda değil çok çeşitli şikayetlerde karşımıza çıkar. Isırgan otunun prostat büyümesi belirtilerni hafiflettiğine dair çeşitli görüşler vardır. Afrika erik ağacı ve cüce palmiye ile birlikte prostat için önerilen tabletlerin bir diğer baş aktörüdür.

Isırgan otu irileşmiş bir prostat bezini küçültemese de prostat hücrelerinin büyüme hızını yavaşlatabilir.

Kızıl Yonca ve Soya

Kızıl Yonca ve Soya

Kızıl yonca bitkisinin adı daha çok kadınların olgunluk dönemi sorunlarından menopoz belirtilerini hafifletmek için geçer. Öte yandan son araştırmalar aynı bitkinin erkeklerin prostat sorunu ile ilgili olarak da imdada yetişebileceğini göstermiştir.

 • Kızıl yoncada bulunan isaflavon ekstresinin prostat büyümesi üzerinde son derece etkili sonuçlar verdiği görülmüştür. İsaflavonlar son derece güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Kızıl yonca ayrıca kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve C vitamini bakımından da zengin bir bitkidir.

Kızıl yoncada bulunan ve prostat büyümesini önleyen hatta gerileten isaflavonlar soya bitkisinde de bulunur. Hatta çok fazla soya tüketilen Japonya’da erkeklerin prostattan daha az şikayetçi olmalarının nedeni sık sık soya bitkisine bağlanır.

Diğer Adı Geçen Bitkiler

Yukarıda prostat büyümesine karşı en çok ilgi gören bitkileri sıraladık. Bu bitkilere ek olarak aşağıdaki bitkiler de, prostata karşı hazırlanan bitkisel reçetelerin içeriğinde yer alabilir:

 • Amerikan bodur hurma meyvesi (Serenoa repens)
 • Çavdar poleni (Secale cereal)
 • Güney Afrika yıldız otu (Hypoxis rooperi)
 • Kabak çekirdeği (Cucurbita pepo)

Prostat Büyümesi Belirtilerine Karşı Evde Yapabilecekleriniz

Prostatla daha kolay bir şekilde başa çıkabilmeniz için doktorunuz aşağıdaki tedbirleri önerebilir:

 • İhtiyaç duyduğunuz an hemen tuvalete gidin.
 • Alkol ve kahveden özellikle de geceleri uzak durun.
 • Yatmadan 2 saat öncesinden başlayarak sıvı almaktan kaçının.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Stres seviyenizi meditasyon veya hobiler aracılığıyla düşürmeye çalışın.
 • Sebze-meyve ağırlıklı, işlenmiş gıdalardan uzak bir sağlıklı beslenme biçimi benimseyin.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu