SağlıkFaydalı Bilgiler

Avokado Yağının Sağlığımız İçin 10 Harika Faydası!

Avokado harika meyvelerden biri. Çoğu meyvenin aksine sağlıklı yağlar bakımından da oldukça zengindir. Avokado yağının faydaları nelerdir?

istanbul temizlik şirketi

Avokado harika meyvelerden biri. Çoğu meyvenin aksine sağlıklı yağlar bakımından da oldukça zengin. Hatta yağ üretimi için kullanılan ender meyvelerden biridir. Avokado yağı, zeytinyağı kadar meşhur değil.. Fakat çok faydalı ve besleyici bir bitkisel yağ.

Avokado yağında bulunan antioksidanlar ve diğer sağlıklı bileşenler bu yağı birçok sağlık problemine karşı faydalı hale getirmiştir.

Avokado yağının faydaları;

Avokado yağının faydaları;

1) Avokado Yağı Oleik Asit, Omega-3 ve Omega-6  Kaynağıdır

Avokado yağının neredeyse %70 i tekli doymamış yağ asitlerinden biri olan Oleik Asitten oluşmaktadır. Oleik asit bir Omega-9 yağ asididir ve kalp için çok faydalıdır.

Ayrıca avokado yağında bol miktarda Omega-6 ve Omega-3 yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri de kalp hastalıklarına karşı etkin koruma sağlar.

2) Avokado Yağı Kolesterolü Düşürür ve Kalp Sağlığına İyi Gelir

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar avokadonun kalp sağlığı için çok faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Avokado Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra oleik asitin çok zengin bir kaynağıdır. Bunlar kalp ve damar sağlığı için çok önemli organik bileşiklerdir.

Zeytinyağı ve avokado yağı kötü kolesterolü düşüren, iyi kolesterolü artıran çok faydalı bitkisel yağlardır.

3) Avokado Yağı Gözlere Çok İyi Gelir

Avokado yağında gözlerde yaşlanmaya bağlı olarak görülebilen maküler dejenerasyon ve katarakt gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olan Lutein adlı bir madde bulunmaktadır.

Lutein bir karotenoid çeşididir ve A vitamini ile birlikte göz sağlığının korunmasında çok etkilidir. Avokado meyvesi ve avokado yağı tüketmek gözlerinizi oksidatif hasardan ve yaşlanmaya bağlı hastalıklardan koruyacaktır.

4) Avokado Yağı Vitaminlerin Emilimini Artırır

Bazı besin maddelerinin vücudunuz tarafından absorbe edilmesi için yağa ihtiyaç vardır. Bunlar arasında bulunan karotenoid antioksidanlar, birçok bitkinin yapısında bulunur ve besinler yoluyla vücut içerisine alınır.

Avokado Yağı Cildi Güzelleştirir

5) Cilde İyi Gelir ve Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar

Avokado yağındaki yağ asitleri ciltteki yaraların hızla iyileşmesini sağlar, yara izlerini hızla kapatır.

Avokado yağı ve B12 vitamininden yapılan bir kremin, yaraların iyileşmesini hızlandırdığına dair klinik bulgular bulunmaktadır.

6) Serbest Radikalleri Etkisiz Hale Getirir

Antioksidanlar metabolizmanın atıkları olan serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlayan çok faydalı moleküllerdir.

Yüksek miktarda serbest radikal, tip 2 diyabet başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olabilecek oksidatif stresin artmasına neden olmaktadır.

Antioksidanlar, serbest radikallere elektron vererek bu moleküllerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Etkinliğini kaybeden serbest radikaller ise karaciğere taşınarak parçalanır ve böbreklerden atılarak uzaklaştırılır.

7) Avokado Yağı Cildi Güzelleştirir

Cildi pürüzsüz ve beyaz hale getirir, akne ve sivilce oluşumuna karşı çok etkilidir. Ayrıca antioksidanlar bakımından zengin olması nedeniyle kırışıklık oluşumunu geciktirir ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

8) Avokado Yağı Felç Riskini Azaltır

Kan damarları yüksek kolesterol ve sigara gibi etkenler nedeniyle zamanla esnekliğini kaybeder, sertleşir ve kırılgan hale gelir. Buna halk arasında damar sertliği veya damar sertleşmesi de denir.

Bu hastalık, hipertansiyona neden olur. Hipertansiyon yüksek tansiyon veya yüksek kan basıncı olarak açıklanabilen ölümcül hastalıklara neden olabilen ciddi bir sağlık problemidir. Eğer tedavi edilmez ve kontrol altına alınmazsa orta ve uzun vadede beyin damarlarının tıkanmasına ve felce neden olabilmektedir.

Ayrıca yüksek tansiyon kalbin ömrünü önemli ölçüde azaltır, kalp krizi ve çeşitli kalp hastalıkları riskini %45 e varan oranlarda artırabilir.

Kan damarlarını yumuşatan oleik asit ve omega 3, omega 6 yağ asitlerinin zengin bir kaynağıdır. (Oleik asit zeytinyağında da bol miktarda bulunur.)

Avokado yağının tüketimi sonucunda genel kolesterol düşer, iyi kolesterol seviyesi artar ve kan damarlarının esnekliği artar. Bu da başta felç olmak üzere çeşitli kardiyovasküler sistem kaynaklı hastalıkların önüne geçilmesine yardımcı olur.

9) Vücudu Toksinlerden Arındırır

Avokado yağında bol miktarda klorofil bulunmaktadır. Klorofil, vücudu temizleyip arındırır. Toksinleri uzaklaştırır. Ayrıca bol miktarda magnezyum içerir, magnezyum klorofil ile birlikte civa ve kurşun gibi ağır metallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

10) Avokado Yağı Çok İyi Bir E Vitamini Kaynağıdır

Yüksek miktarda E vitamini içeren 5 besinden biridir. E vitamini,

  • Serbest radikallere karşı savaşır (anti oksidan)
  • Cildi güzelleştirir
  • Göz sağlığını iyileştirir
  • Hafızayı destekler

ÖZET: Avokado yağı sayısız sağlık faydası olan, oleik asit ve omega yağ asitlerinin zengin bir kaynağıdır. Kolesterolü düşürür, gözlere iyi gelir. Cilde uygulandığında yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkları azaltır.

Kaynak:

  • https://authoritynutrition.com/9-avocado-oil-benefits/
  • http://www.naturallivingideas.com/avocado-oil-benefits/

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir Yorum

  1. Avokado bildiğim kadarıyla, ağacı dikildikten yaklaşık 10 sene sonra falan meyve veriyormuş. Bu kadar zor mu yani? Bunun meyve vermesi… Halen tarımda iyileştirmeler yapılmadı mı… Oysa ki teknoloji ve bilim birleşse, tahminime göre 2-3 seneye kadar düşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu