ListelerSağlık

Renk Körlüğü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bazı renklerin görülemediği ya da renklerin farklı renklerde görüldüğü bir göz problemi olan renk körlüğü belirtileri nelerdir? Detaylar yazımızda.

Renk körlüğü, gözde meydana gelen çeşitli kusurlardan dolayı bazı renklerin görülemediği ya da renklerin farklı renklerde görüldüğü bir göz problemidir. Renk körlüğü gözde normal şartlarda olması gereken özel bir pigmentin olmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu pigmentin az bulunması da aynı şekilde renk körlüğünün ortaya çıkmasına neden olur. Renk körlüğü vakaları incelendiğinde ilgili kişilerin mavi, kırmızı ve yeşil renklerini ayırt edemediklerini görüyoruz. Bazen bu renklerden sadece birini ayırt etmekte güçlük çekilse de tüm renklerin ayırt edilmesinin imkansız olduğu vakalar da bulunmaktadır.

Kalıtsal bir problem olan bu hastalık nesilden nesle aktarılabilir. Renk körü olan bir babanın kızı renk körü olmaz ancak taşıyıcı konumundadır. Yani bu kız ileride çocuk sahibi olduğunda dünyaya gelen çocuk büyük ihtimalle renk körü olacaktır. Bir taşıyıcı kadın doğum yaptığında erkek çocuk dünyaya getirirse bu çocuk %50 ihtimalle renk körü olarak dünyaya gelecektir. Renk körlüğü X kromozomu aracılığıyla taşınan bir problem olduğundan dolayı genlerin tetiklenmesiyle birlikte bu hastalık gelecek kuşaklara aktarılmaktadır.

Göz üzerinde bulunan koni şeklindeki hücreler canlının renkli görmesini sağlamaktadır. İnsan dışında daha birçok canlı dünyayı renkli olarak görmektedir. Balıklar, kelebekler ve sürüngenler bunlardan sadece bir kısmıdır. Renk körlüğü kalıtsal bir hastalık olduğundan dolayı günümüz itibariyle renk körlüğünün tedavi edilmesi mümkün değildir.

Renk Körlüğü Belirtileri

Renk Körlüğü Belirtileri

• Yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renge sahip olan objeler sanki aynı renkteymiş gibi görünmektedir. Kişi teşhis konulana kadar böyle bir sorunu olduğunu anlamasa da çoğu zaman objelerin ayırt edilmesinde problem yaşanmasına neden olduğundan dolayı kolay bir şekilde teşhis edilebilir.

• İlerlemiş vakalarda hasta her şeyi siyah ya da her şeyi beyaz olarak görebilir. Bu durum renk körlüğünün en uç noktası olarak kabul edilmektedir. Bu tar kişilerde gözde yer alan tüm renk pigmentleri yok olmuştur.

• Renklerle haşır neşir olan meslek gruplarında çalışamama durumu rastlanır. Özellikle renkli kabloların kullanıldığı meslek gruplarında renk körü olan kişiler kablo renklerini ayırt edemediklerinden dolayı sistemin yanlış bağlanmasına neden olabilirler.

• Trafik ışıklarında problemler görülür. Bu yüzden renk körü olan kişilerin trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır. Renk körü olup bir şekilde ehliyet alanlar çeşitli kazalara sebebiyet vermektedirler çünkü ışıkların renkleri algılanamadığı için yanlış ışıkta geçilip yanlış ışıkta durulabilmektedir.

Ev ortamında yapılan küçük renk körlüğü testleri ile teşhisi konulabilecek bir hastalıktır. Yukarıda yer alan resim üzerindeki rakamın kaç olduğunu renk körü olan kişiler algılayamaz. İnternet ortamında buna benzer daha çok sayıda renk körlüğü testi bulunmaktadır. Bu testleri yaparak renk körü olup olmadığını kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu