Kimdir?

Alfred Hitchcock Kimdir?

Korku filmlerinin ustası denilince akıllara gelen ilk isim Alfred Hitchcock olsa gerek. Filmlerini bildiğimiz Alfred Hitchcock’u acaba ne kadar iyi tanıyoruz? Mercek altına alalım, bu ilginç adama biraz daha yakından bakalım istedik.

Alfred Hitchcock 13 Ağustos 1899’da Londra’da doğdu. Yaramaz bir çocuk olan Alfred’i anne ve babası kendi yöntemleriyle terbiye etmeye çalışıyordu. Annesi onu tek ayak üzerinde durmakla cezalandırırken babası daha ilginç yöntemler deniyordu. Bir keresinde eline bir not tutuşturup onu karakola yolladı. Notu okuyan polis babasının isteğini yerine getirerek Alfred’i hücreye attı. 10 dakika sonra da kötü çocukların başına böyle şeyler gelir diyerek bıraktı.

Çocukluğunda yaşadığı bu sıra dışı tecrübeler küçük Alfred’i etkilemiş olacak ki filmlerinde anne temasını ve başı sürekli polisle derde giren adam figürünü sıklıkla kullandı. 21 yaşında Londra’da bir film stüdyosunda prodüktör yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Alfred Hitchcock aynı yıllarda kendisi gibi sinemacı olan Alma Reville ile evlendi. Tüm kariyeri boyunca eşinin yanında olan bayan Reville onu hiç bir zaman yalnız bırakmadı.

Yaşantısı ve Ödülleri

Amerikan Film Enstitüsü’nün verdiği yaşam boyu başarı ödülünü alan Alfred Hitchcook konuşmasında eşinden şöyle bahseder: ”Eğer genç ve güzel bayan Reville 53 yıl önce yaşam boyu sürecek bir kontrata imza atıp bayan Hitchcock olmasaydı, Bay Alfred Hitckcock bu gece burada olmazdı.”

İlgili Makaleler

10 tane sessiz kısa filmin ardından 1929’da yönettiği ve sonradan seslendirmesi yapılan Şantaj İngiltere’nin ilk sesli filmi olarak sinema tarihine geçti. 1930’lar da filmleriyle kendini göstermeye başlayan Hitchcock 1939’da İngiltere’den ayrılıp Hollywood’a yerleşti.

Bir sonraki sene çektiği Rebecca filmi ile sesini dünyaya duyurdu. Vertigo, Sapık, Kuşlar, Arka Pencere, Çok Şey Bilen Adam, Alfred Hitchcock imzalı sinema tarihinin unutulmaz gerilim filmlerinden sadece bir kaçı. Filmlerinde genellikle yanlış adam temasını işleyen Hitchcock seyirciye kartlarını açık oynarken kahramanlar bilmeyeni oynar. Karakterler çevresindeki tehlikelerden habersiz dolaşırken izleyici, o katil ona güvenme dememek için kendini zor tutar. Usta yönetmen bir de kendi filmlerinde görülmesi ile meşhurdu.

Cameo roller denilen bu rollerde Hitchcock çoğunlukla oradan geçen bir adam olarak kendini gösteriyordu. 50 yıllık kariyerinde toplam 35 filminde beşer saniye gözüküp yok oldu. “Kendi filmlerimden korkuyorum, onları asla izleyemiyorum. İnsanlar benim filmlerimi nasıl izlemeye dayanıyorlar bilmiyorum. ” diyen Hitchcock 1980 yılında hayata gözlerini yumdu. Geride korku dolu güzellikler bırakarak.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

  1. Kim olduğunu bilmiyorum ama ilk bakışta ben zeki alasyaya benzettim. Ne filmler çevirmişti be.
    “Zeki alasyaya benzeyen adam”
    Diye arama yapanların bu kişiyi görmesini çok isterim. Çünkü Adanalı ca açıklamak gerekirse
    Benziyür babam benziyür :D

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu