Yeme - İçme

Ağuz (Avuz) nedir? Nasıl yapılır?

istanbul temizlik şirketi
Süt ve süt ürünlerinin kullanımı ve tariflerinden sıklıkla bahsediyoruz, özellikle sütlü ekşilerin yapımı ve kullanımı üzerinde duruyorum. Çünkü gerçekten pratik tarifler ile evinizde ve günlük hayatınızda size hazır türlerine göre çok daha fazla artı katacağına gönülden inandığım tarifler.
Sizlere çok geleneksel, nerede ise unutulan ama benim inanılmaz sevdiğim ve eminim sizin de bir kere tatmanız durumunda sene boyunca müdavimi olacağınız bir tarif vermek istiyorum. Tarifimizin, adı ağuz. Ağuz Anadolu’da ağız olarak bilinir, ben doğuda ağaz diyen insanları da gördüm. Ne denilirse denilsin, şiddetle tavsiye ettiğim, inanılmaz lezzetli bir tarif.

MALZEMELER

  • yeni doğum yapmış ineğin ilk 3 gün sağılan sütü

HAZIRLANIŞI

Evet, tarifimizi haklı yere bu kadar övdükten sonra anlatıma geçebiliriz. İlk olarak ağuzumuz için ineğin doğum yaptıktan sonra ilk 3 günlük sütünü kullanmamız şart. Ki her gün bu sütün yoğunluğu, sulandığı için azalacağından, her gün için ayrı miktarlarda süt kullanacağız ki ağuzumuz hazırlandıktan sonra zaten yoğurttan daha kıvamlı bir yemek olacak.

1. gün 1 lt süte 1 su bardağı normal süt katılır
2. gün sağılan sütten yapılacaksa 1 lt süte yarım su bardağı süt katılır
3. gün sağılan süte başka süt katılmaz.
Tülbentten süzerek düdüklü tencereye koyarız. Ağzını kapatır düdüğünü indiririz. Düdüklü tencereden daha büyük başka bir tencerenin içine düdüklü tencereyi oturturuz. Dıştaki tencereyi kaynayabileceği kadar suyla doldururuz.(benmari usulü) ocakta 2,5 saat kaynatırız.
Kaynama yani ısınma işleminden sonra tenceremizin kapağını kapatırız ve dolabımızda soğuduktan sonra yerleştirir ve 24 saat sonra dilersek şeker, dilersek tuz ile tüketiriz, afiyet olsun. Gerçekten inanılmaz lezzetli, mutlaka denenmesi ve yararlanması gereken bir yemek ve özellikle hamile annelere şiddetle tavsiye ediyorum.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu