İlginç BilgilerListelerTarih

İlk Dikiş Makinesi İcadı ve Gelişimi

İlk dikiş makinesinin icadı ile ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedik. Peki gerçekten ilk dikiş makinesini Isaac Singer mi icat etti?

Dikiş makinesi icadı diğer icatlar gibi çilekeşli ve trajik olmuştur. İlk dikiş makinesi İngiliz Thomas SAİNT isimli bir kişinin deri üzerinde çalışma yapmak maksadında tasarladığı alet ile kayıtlarda dikiş makinesi adında ilk yerini almayı başarmıştır. 1970 yılında bu patenti alsa da bu buluşu hiç kimse tarafından kullanılmamıştır.

Daha sonra 1830 yılında, Barthelemy THİMMONİER isimli yoksul bir Fransız terzi günümüzde kullanılan modern dikiş makinelerine benzeyen dikiş makinesini icat etmiştir. İcat etmiş olduğu bu alet Fransa’ da ilgi görmüş ve kullanılmıştır. Tabi bu işi birde sevmeyen kesim el dikişi yapan ustaların işlerini kaybetmek korkusu ile pek hoşlarına gitmedi ve makineyi kullanan dükkanları, atölyeleri yağmalayarak makineleri bertaraf ettiler.

İlk Dikiş Makinesini kim icat etti

Thimmoner ise bu olaylardan sonra yoksulluk çekerek yaşama gözlerini yumdu. Yaklaşık olarak aynı tarihlerde Amerika’nın New York şehrinde Walter HUNT isimli bir adam, eğri bir iğne ile çalışan dikiş makinesi icat etti. İğnenin ucunda bir delik ve bu delikten geçirilmiş bir ip ile dikim gerçekleştirilmekteydi. Lakin Hunt bu icadına patent almadı ve hayatının en büyük hatasını işledi.
1851 yıllarında Amerika’ da bulunan New York’un en ünü eğlence merkezi Adway da Orpheum tiyatro salonunda da sahnelenecek bir operanın kostümleri hazırlanıyordu. Fakat oyunun başlamasına iki saat kalmıştı. Kostümleri dikmek ile görevli iki dikişçi kız üzüntünün ağır basmasıyla başrolü oynayacak olan sopranonun kostümünün yetiştiremeyeceğini anlayan, esmer bir adam yetkililerin yanına gelerek kendisinin 30 dakikada kostümü hazırlayacağını belirterek yetkililerin yanından ayrıldı. 30 dakika içerisinde kostümü hazırladı ve teslim etti. Peki bu adam kimdi; bu esmer adamın ismi İsaac SİNGER‘ di.

İsaac SİNGER Kimdir?

Amerikada yaşayan bu adam aslen Hollanda’ lı olup Amerika’ ya bir süre önce göç etmişti. Singer’ in mekanik aksamlar ile ilgisi çok fazla idi. Önceleri küçük bir atölye ile açarak dikiş işine başladı daha sonra atölyesini büyüterek fabrika kurdu. Halen, elinde kendi tasarımı olan dikiş makinesi vardır. İsaac SİNGE, kendi yapımı dikiş makinesi için patent alarak resmi olarak onaylanmış oldu.  Fakat daha sonra Elias HOWE adında bir başkası ortaya çıkarak Singer’i kendi buluşunu çalmak ile suçladı. Avukatı George BLİSSİN aracılığı ile büyük bir tazminat istedi. Mahkeme tam 3 yıl sürdü. Singer’in elinde bulunan makine 12 yıl önce tanımış olduğu Walter HUNT’a aitti. Hunt kendi buluşu olan makinenin planını Singer’e vermişti. Yalnız Hunt’un makinesi mekikli iken Singer’in makinesi tamamen farklı bir dikiş makinesiydi. Duruşmalar sonunda davayı İcaas SİNGER kazandı. Bu şekilde günümüzde de kullanılan dikiş makineleri onun adını ve onun patentini taşımaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu