Hayvanlar Alemi

Bir Karınca Öldüğünde Yuvadaki Karıncalar Ne Yapar?

Karınca dünyamızın ve yaşantımızın her alanında bulunmaktadır. Peki bir karıncanın ölmesi yuvadaki karıncalar da ne etki yaratır ?

Bir karıncanın ölmesi üzerine yuvada bulunan karıncalar sanki ölmemiş ve yaşıyormuş gibi yanından geçerler. Bu durum karıncalarda dördüncü güne kadar devam etmektedir. Dördüncü günün sonunda hareket edemeyen karıncayı fark eden karıncalar onu alır ve boş olan bir araziye gömerler. Peki dördüncü güne kadar neden beklerler ? Karıncalar öldükten dördüncü günün sonunda oleik asit adlı bir sıvı salgılar. Bu sıvının tuhaf bir kokusu vardır. İşte bu sıvının kokusu karıncanın çürüdüğü anlamına gelir. Yuvadaki karıncalar bu kokuyu tanır ve ölen karınca yuvadan uzaklaştırılar. Bu konuyla ilgili karınca bilicileri bir deney yapar. Bu deneyde küçük bir kağıda oleik asit sürülerek karıncaların yuvasına bırakılır 10-15 dk bu durum izlenir. Karıncalar bu sıvının kokusunu fark ederler ve ölen arkadaşını yuvadan uzaklaştırdıkları gibi kağıdı da yuvadan uzaklaştırırlar. Bu sefer karıncalar üzerinde ikinci deney olarak aynı yöntemi canlı bir karıncaya uygulanır ve yuvaya gönderilir.  Yuvadaki karıncalar canlı karıncayı da yuvadan uzaklaştırırlar. Yani oleik asit onlar için ölüm kokusudur. Kraliçe karıncanın üzerinde de bu durum aynıdır.

Bonus: Oha Diyorum ekibinin karıncalar ile ilgili çektiği güzel video.

 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu