Faydalı BilgilerListelerSinema - Tv

Nasıl sinema oyuncusu olunur?

istanbul temizlik şirketi

Oyuncu olmak çocukluktan beri en çok kurulan hayallerden biri.

Hastası olunan filmler, aktrsitler, aktörler ve tabii ki jönler. Sinemanın ışıklı dünyasının cezbetmediği insan var mıdır ki zaten? Filmlerle büyüyen insanlarız neticede. Yeri geldi yıldızların yerine koyduk kendimizi, onlara benzemeye çalıştık, onlar gibi davrandık… Tamamen tesadüfler neticesinde oyuncu olan insanları tanıdık, daha da bir heveslendik. “Acaba beni de keşfeden birileri çıkar mı ki?” diye derin düşüncelere daldık… En sonunda somut adımlar atalım madem dedik ve sıra geldi o kritik sorunun cevabına. Buyursunlar efendim:

Nasıl sinema oyuncusu olunur?

“Nasıl sinema oyuncusu olurum?” diyorsanız sizin ekmeğiniz belli ki bu piyasada. Tabii oyunculuk hiç de dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Bunun ağlaması var, gülmesi var, yönetmenden azar işitmesi var… Var oğlu var! Şaka bir yana, oyuncu olmak için öncelikli tüyomuz pek de yabancısı olmadığınız bir şey. Evet evet bildiniz: Eğitim şart..!

“Elin yüzün düzgünse, biraz da ışığın varsa bu işi kotarırsın.” diyenler emin olun ki yalan söylüyor.

Malum, oyunculuk ve mankenlik birbiriyle taban tabana zıt sektörler. Mankenlikten oyunculuğa transfer olanlar da var elbette. Fakat ne derece başarılı olabildikleri tartışılır. O yüzden eğer imkanlarınız elveriyorsa ya konservatuvar okuyup, bu işi akademik olarak öğrenin. Ya da oyunculukla ilgili iyi bir kursa yazılmaya bakın. Neticede, dizi oyunculuğu ve sinema oyunculuğu arasında dağlar kadar fark var. Sinema dünyasına giriş yapmak istiyorsanız, işinizin çok da kolay olmadığını baştan belirtmemiz gerek.

“Başka alternatifim yok mu?” diyorsanız, diğer bir seçenek de oyunculuk ajansına yazılmak.

Nasıl sinema oyuncusu olunur?

Ajansların da şöyle bir artısı var: Yapım şirketleri uzun süre farklı dizilerde boy gösteren oyuncuların yüzü eskimeye başladığı için, ajanslara yönelebiliyor. Maksat, alışılmamış bir yüz keşfetmek. Hatta yeri gelir, iyi bir oyuncu boşta kalır, piyasaya yeni giren bir oyuncu adayı tercih edilir. İşte bunlar hep şans! Sağlam adımlarla ilerlemek isteyen biri için bu söyleyeceğimiz ne ifade eder bilmiyoruz ancak eğer bir proje için uygun bulunursanız işi kaptınız demektir!

Unutmamanız gereken en önemli nokta, Kenan İmirzalioğlu yakışıklılığı ya da Bergüzar Korel güzelliğine sahip olmak gibi bir gerekliliğinizin olmadığı. Sinema oyunculuğu için karakteristik bir fiziği olanlar ve fotojenik kişiler biraz daha avantajlı bulunabilir, ona sözümüz yok. Buraya kadar okuduysanız öyle biri olduğunuzdan şüphemiz yok zaten. Bir diğer mesele de oyunculuk kariyeri için zekanın oldukça önemli bir done olduğu. Zeka ışıltısı olmayan birinden sizce iyi bir oyuncu olabilir mi? Elbette olmaz. Siz siz olun hayalinizi gerçekleştirmek için çok boyutlu düşünün, piyasaya dahil olmaya çalışan binlerce kişiyi bertaraf etmenizin tek yolu bu! O halde sıra sizde. Yıldızınız parlasın!

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu