ListelerSpor

Futbol tarihinin en tartışmalı hakem kararları

Futbolu en düz şekilde anlatan cümle ‘’22 kişinin bir topun peşinden koşması’’ diye anlatılır ve bazen bu oyunda maçın hakemleri oynanan futbolun önüne geçebiliyor. Bu yazımızda bu tarz hata yapan hakemler ve onların hatalarından bahsedeceğiz.

Hakemler futbol tarihi boyunca hep ön plandaydı.

Verdiği yanlış kararlar, göremediği pozisyonlar bir takımın emeğinin boşa gitmesi demek. Hatta bu takımlar çoğu zaman ‘’Hem rakibi yeneceğiz hem de hakemi’’ demek zorunda kalmışlardır. Hakem hataları öyle bir noktaya geldi ki son zamanlarda ‘çizgi teknolojisi’ gibi teknolojik yenilikler futbol dünyasına girmiş oldu. Ancak ne kadar yenilik gelirse gelsin hakem hataları hep vardı, olmaya da devam edecek. Peki, futbol tarihinin en tartışmalı hakem kararları hangileri, bir bakalım.

Yıl 1986, Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Diego Armando Maradona fırtınası esiyordu. Çeyrek final maçında İngiltereye attığı ‘’Tanrı’nın eli’’ olarak adlandırılan gol ise yıllarca unutulmayacaktı. Maradona, İngiltere kalecisi Peter Shilton ile beraber yükselip, golü sol eliyle atıyordu. Ancak futbol tarihine geçen bu eli maçın Tunuslu hakemi Ali Bennaceur görememişti ve bu karar yıllarca tartışma konusu oldu.

1966 Dünya Kupası Finali’nde İngiltere ve Batı Almanya karşılaşıyorlardı. Maçın 101. dakikasında günümüzde bile tartışılan bir hakem kararı gerçekleşmişti. İngiliz oyuncu Geoff Hurst’un vuruşu önce üst direğe ardından çizgiye çarptı. Maçın Sovyet yan hakemi Tevfik Behramov’un gol kararı vermesiyle İngiltere, şampiyonluğa ulaşırken futbol tarihinin en tartışmalı hakem kararlarından birisine de imzasını atmış oldu. 

Gelelim Türkiye’deki tartışmalı hakem kararlarına.

16 Kasım 1991’de oynanan Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinin hakemi Ahmet Çakar’dı. Maçın son dakikasında Beşiktaş’lı Şifo Mehmet’in vuruşunda topun çizgiyi geçip geçmediği büyük tartışmalara neden olmuştu. Günümüzün futbol yorumcusu, eski hakem Ahmet Çakar ise gol kararı vermişti. Çakar’ın kararı yıllar boyunca top çizgiyi geçti mi geçmedi mi tartışmalarında yer buldu.

Yine alıştığımız hakem hatalarının olduğu Türkiye’den bir örnek. 2 Mart 1986 yılında oynanan Beşiktaş – Sarıyer maçında Sarıyer’in gollük pozisyonu sırasında Beşiktaşlı Ali Gültiken topu bir kaleci gibi elleriyle çıkartıyor. Maçın hakemi Haşim Gökalp ise oyunu devam ettiriyor. İşin ilginç tarafı ise Haşim Gökalp’ın maç sonunda ‘’Ali’yi kaleci sanmıştım’’ demesi.

8 Kasım 2003, Fenerbahçe, evinde Çaykur Rizespor’u ağırlıyordu. Maçın hakemi Ali Aydın, Rizesporlu Victoria’ya 86. dakikada ikinci sarı kartını gösterdi. Mormalde ikinci sarı kart nedeniyle oyundan atılması gereken Victoria, Ali Aydın’ın unutkanlığı yüzünden oyunda kaldı,  maç ise kural hatası gerekçesiyle tekrarlandı.

2010 Dünya Kupası’nda yine İngiltere ve Almanya’nın karşılaşması sırasında tartışmalı bir hakem kararına imza atılmıştı. İkinci tur maçında İngiliz oyuncu Frank Lampard’ın şutu üst direğe çarpıp, çizginin içine düşmüştü. Açık bir şekilde görülen pozisyonu hakem Jorge Larrionda göremeyince 2-2 olacak maç, 4-1 Almanya galibiyetiyle sonuçlandı.

2010 Dünya Kupası eleme maçında Fransa ve İrlanda karşılaşmıştı.

O maçtan akla kalan ise sadece Fransız forvet Thiery Henry’nin eli. Topu eliyle önüne alan Henry, golün asistini yapınca İrlanda Dünya Kupası’na gidememişti ve haklı olarak İrlanda medyası ve halkı maçın hakemi Martin Hansson’ı epeyce eleştirmişti. Pozisyon sırasında el olduğunu daha sonradan Henry ve diğer Fransız futbolcular da kabul etti.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu