ListelerSağlıkYeme - İçme

Mide Kanserine İyi Gelen Besinler

Gastrik kanser olarak da bilinen mide kanseri midenin iç bölgelerinde tümör oluşumu ile gelişen bir hastalıktır. Peki mide kanserine iyi gelen besinler nelerdir?

Gastrik kanser olarak da bilinen mide kanseri midenin iç bölgelerinde tümör oluşumu ile gelişen bir hastalıktır. Özellikle yaşlı insanlarda görülür. Hastalık belirti vermeden ilerlediği için erken teşhis edilmesi zordur.

Mide kanseri, mide mukozasında başlayarak yıllar boyunca çok yavaş bir biçimde ilerleyen bir hastalıktır. Helikobakter adlı bakteri, mide kanserine yol açan en önemli etkenlerden biridir. Mide kanserinin erken teşhisi, hastalığın tedavisinde etkilidir.

Modern tıp, binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkileri laboratuar ortamında inceleyerek çağımızın hastalığı olan kansere çözüm bulmaya çalışmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarla bazı bitkilerin kanseri etkili bir şekilde tedavi ettiği kanıtlanmıştır.

2004 yılında 770 kanser hastası üzerinde yapılmış bir çalışmada, sadece bitkiler kullanılarak 100 hasta kanserden tamamen iyileşmiş, 140 hasta büyük ölçüde iyileşme göstermiş, 500 hastanın ise genel sağlık durumunun iyiye gittiği görülmüştür. 700 hastanın sadece 6’sında iyileşme görülmemiştir. Bu çalışma, kanser hastalığının bitkilerle tedavi edilebileceğini gösteren en önemli kanıtlardan biridir.

Mide kanserine iyi gelen bitkiler, mide kanseri semptomlarını gidererek kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemekte ve tümörleri yok etmektedir. Mide kanserine iyi gelen bitkilerin, doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sarımsak

Sarımsak

Mide kanserine iyi gelen bitkilerden biri olan sarımsak, sülfür ve alicin adı verilen bileşenler içerir. Özellikle sülfür bileşenleri midedeki kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engeller. Sarımsak, aynı zamanda mide kanserini önleyen en önemli besinlerden biridir.

Sarımsak, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Böylece vücuttaki zararlı bakterileri elimine ederek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mide kanseri tedavisinde önerilen sarımsak miktarı, bir ay boyunca günlük 900 mg’dır. Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar kullanan kişilerin, sarımsağı doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir.

Andrographis (Andrographis paniculata)

Andrographis

Andrographis paniculata, mide kanserine iyi gelen bitkilerin başında gelmektedir. En çok Çin ve Hindistan’da yetiştirilen bu bitki, kanser ve AIDS hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılmış araştırmalarla da etkisi kanıtlanmış olan bu bitki, kanser hücrelerinin bölünerek çoğalmalarını önlemektedir. Kanserli hücrelerle savaşan Andrographis, sağlıklı hücreler arasındaki iletişimi de güçlendirmektedir.

Andrographis bitkisi, hücrelerin iltihaplanmasını ve kanserleşmesini önlemektedir. Mide kanseri tedavisi için günde 200 miligram alınması tavsiye edilmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Mide kanserine iyi gelen bitkilerden biri olan yeşil çay, birçok hastalığa karşı koruyucu kimyasal bileşenler içerir. Yeşil çayın kanseri önlediği yapılmış birçok bilimsel araştırmada kanıtlanmıştır.

Yeşil çay, kateşin ve polifenol adı verilen iki temel antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, mideyi kansere karşı koruyarak sindirim sistemini iltihaptan ve zararlı maddelerden arındırır. Bu maddeler, özellikle kanserin ilk aşamasında etki ederek kanseri tedavi etmektedir. Bu yüzden uzmanlar tarafından günde en az 3 bardak şekersiz yeşil çay içilmesi önerilmektedir.

Maitake Mantarı

Maitake Mantarı

Japonya’da yetiştirilen Maitake mantarı mide kanserine iyi gelen bitkilerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki, aynı zamanda vücutta biriken gerginliği ve stresi azaltır.

Mide kanseri tedavisi için maitake mantarının özü kullanılır. Günlük alınması gereken doz 5 gramdır. Ancak bu mantarı MS hastaları kullanmamalıdır.

Zerdeçal

Zerdeçal

Yapılan birçok bilimsel çalışmada zerdeçalın kanseri önlediği ve kanserli hücrelerle savaşarak kanserin yayılmasını engellediği kanıtlanmıştır. Zerdeçal özellikle meme kanseri, bağırsak kanseri, deri kanseri ve mide kanserinde etkilidir.

2007 yılında yapılmış bilimsel bir çalışmada, kemoterapiyle birlikte zerdeçal kullanımının, sadece kemoterapi kullanımına göre kanserli hücreleri çok daha etkili ve hızlı bir şekilde yok ettiği görülmüştür.

Hint Amlası (Indian Gooseberry)

Hint Amlası (Indian Gooseberry)

Amla adıyla bilinen bu bitki en çok Hindistan’da yetiştirilir. Bektaşi üzümünün bir türüdür. Özellikle mide kanserine iyi gelen bitkilerden biri olan amlanın, mide kanseriyle mücadele eden kişiler tarafından, dört ay boyunca her gün tüketilmesi önerilmektedir.

Amla, mide kanseri hücrelerinin çoğalmasını önlemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.  Taze veya pişirilerek tüketilen Hint alması, çay olarak demlenerek de içilebilmektedir.

Lu Feng Fang

Lu Feng Fang

Çin’de geleneksel tıpta kullanılan, bal peteği ekstresi olan Lu Feng Fang’ın bilimsel adı nidus vespae’dir. Yüzlerce yıldır mide kanserinin tedavisinde kullanılan bu öz, midede oluşan kanserli hücrelerle savaşır. Gargara olarak diş tedavisinde de kullanılan ekstrenin tümörleri kısa zamanda yok ettiği söylenmektedir. Ancak batıda bu öz ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır. Ancak bir çalışmada, göğüs iltihaplanması olan 26 hastaya 3 gün boyunca her gün, dört saatte bir 3 gram Lu Feng Fang verilmiş, hastaların 23’ünde tamamen iyileşme gözlenmiştir.

Lu Feng Fang bitkisi, yüksek dozlarda alındığında zehirli olabilen bir bitkidir. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.

Asya Ginsengi

Asya Ginsengi

Çin’de kanser tedavisinde kullanılan bu bitki, antik çağlardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Mide kanserinin tedavisi için bitkinin kökleri kullanılır.

Asya ginsenginin kökleri, ginsenosideler denilen kimyasal bileşenler içerir. Bu bileşenler özellikle midedeki kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engellemektedir. Yapılan araştırmalarda Asya ginsenginin köklerinde bulunan bileşenlerin, kanserli tümörleri küçülttüğü tespit edilmiştir.

Soğan

Soğan

Yapılan araştırmalarda soğan tüketiminin kanser hastalığını büyük ölçüde önlediği kanıtlanmıştır. Soğan, özellikle mide kanserini önleyen en önemli besinlerden biridir.

Kereviz Tohumu

Kereviz Tohumu

Mide kanserine iyi gelen kereviz, mide kanserini önleyen bitkilerden biridir. Mide kanserinin gelişimini yavaşlatan kerevizin düzenli olarak tüketilmesi, hücreleri kansere karşı korumaktadır.

1993 yılında yapılmış bir çalışmada kereviz tohumlarının mide kanserini önlediği kanıtlanmıştır. Ayrıca 2011 yılında yapılmış başka bir çalışmada kereviz tohumlarının kanserli hücrelerin çoğalmasını önlediği saptanmıştır.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu