ListelerSağlık

Riskli Gebelik Nedir?

Bazı gebeliklerde belli dönemler riskler olabildiği gibi bazı gebelikler komple riskli olabilmektedir. Yazımızda sizlere riskli grupta yer alan anne adayları ve bebekler hakkında bilgi vereceğiz.

Her gebeliklerde riskli dönemler olabilir. Anne adayları ise gebe olduklarını ilk öğrendikleri zamandan itibaren bebeklerinin sağlığını korumak için ellerinden geleni yapar. Bazı gebeliklerde belli dönemler riskler olabildiği gibi bazı gebelikler komple riskli olabilmektedir. Yazımızda sizlere riskli grupta yer alan anne adayları ve bebekler hakkında bilgi vereceğiz.

Riskli Gebelik Nedir?

Riskli gebelik geçiren kişilerin kendisinin, bebeğinin veya her ikisinin birden doğum sırasında, doğumdan sonra veya doğrumdan önce oluşabilecek komplikasyonlardan dolayı riskin olduğu gebeliklerdir.

Doğum öncesinde bebekte veya annede oluşan bazı hastalıklar ve doğum sırasında oluşabilecek problemler hem anne hem bebe için risk oluşturur. Bu tarz risklerin oluştuğu gebeliklere yüksek riskli gebelikler denilmektedir.

Riskli Gebelik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Riskli Gebelik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Gebeliklerin riskli olmasını birçok nedeni olabilir. Bu nedenler anneden veya bebekten kaynaklı olabilirler. Gebeliğin riskli olmasının sebepleri şu şekildedir:

-Annenin yaşı gebelikte önemlidir. Annenin 18 yaşından küçük 35 yaşından büyük olması gebelik açısından risklidir.

-Anne adayının çok kilolu veya zayıf olması da gebelikte risk oluşturan faktörlerdendir.

-Anne adayının antidepresan gibi ilaçlar kullanması da risk oluşturur.

-Anne adaylarının gebe kalmadan önce sahip olduğu şeker, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklar gebelikte problem oluşturur.

-Anne ile babanın akraba olması.

-Gebelikte anne adayının önceki gebeliklerindeki hikayeleri de önemlidir. Örneğin önceki gebeliklerde erken doğum veya ölü doğum gibi durumlar risk oluşturmaktadır.

-Hamile olan kadının hamilelik sürecinde alkol veya sigara kullanması ve çok fazla sigara içilen ortamda bulunması.

-Anne adayının daha önce geçirdiği ameliyatlar. Rahim ameliyatı gibi ameliyatlar bu evrede önemlidir.

-Hamilelik sırasında ortaya çıkan şeker hastalığı.

-Hamilelikle beraber başlayan ve uzun süren vajinal akıntılar gebelikte risk oluşturmaktadır.

Riskli Gebelik Durumunda Ne Yapılmalı?

Gebeliğinin riskli olduğunu öğrenen bir anne adayı mutlaka iyi bir sağlık ekibi tarafından kontrol edilmelidir. Sadece kadın doğum doktoru tarafından değil ek olarak uzman bir dahiliye doktoru tarafından da kontrol edilmelidir. Ek olarak kadın doğum doktorunun istediği kliniklerde muayene olmaları da önemlidir. Bu dönemde sağlık konusunda daha dikkatli olarak doktorunuzun dediklerinden çıkmamalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu