ListelerYaşam - insan

Hamilelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler

Hamilelikte bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörler, Hamilelik döneminde yapacağınız sağlıklı seçimler bebeğinizin gelişimini de doğrudan etkileyecektir.

Hamilelik döneminde yapacağınız sağlıklı seçimler bebeğinizin gelişimini de doğrudan etkileyecektir. Bebeğiniz sizin rahminizde 9 ay boyunca gelişirken bazı faktörler onun gelişimini olumsuz etkileme riskine sahiptir. Bebek gelişimi sırasında özellikle aşağıdaki şeylerden kaçınmanız gerekir:

Sigara

Sigara

Sigara içmeniz bebeğinizin gelişimini doğrudan etkileyen bir faktördür. Ayrıca bebeğinizin doğduktan sonra da sigara dumanına maruz kalması yine olumsuz etkiler doğurur. Hamilelik döneminde sigara içen bir kadında erken doğum, düşük ağırlıklı doğum, gelişimsel zorluklar ve bebek ölümü riski daha fazladır. Çünkü anne karındaki bebek sigara dumanı vasıtasıyla binlerce toksik maddelere maruz kalırlar.

Kafein

Kafein

Hamilelikte 1 fincan kahve özellikle sabahları daha uyanık ve dinç hissetmek için faydalı olabilir. Fakat hamilelikte kafeinli içecekler veya besinleri fazla tüketmek bebeğin gelişimini geriletebilir. Ayrıca fazla miktarda kafein düşük vakalarına da yol açabilir. Kafein vücuttaki demir düzeyini de azaltan bir etkendir. Özellikle hamilelik döneminde demir mineraline bir hayli ihtiyaç duyulur. Hamilelik döneminde kafin tüketimini oldukça azaltmak daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Hava kirliliği

Hava kirliliği

Hava kirliliği hamilelik döneminde anne adayının sağlığını olumsuz etkileyebileceği gibi bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Özellikle büyük şehirlerde egzoz dumanı önemli bir risk olarak kabul edilir. Solunum yoluyla anne karnındaki bebeği olumsuz etkileme gücüne sahiptir. Hamile kadınların trafiğin yoğun olduğu yolarda bulunmaktan kaçınmalarında fayda vardır. Ayrıca sigara içilen kapalı mekanlardan da uzak durulmalıdır.

İlaçlar

İlaçlar

Bazı ilaçlar hamile kadınlar için güvenli kabul edilirken bazı ilaçlar da ham anne adayı hem de bebek için zararlı kabul edilmektedir. Anti depresanlar bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hamile kadınların bu ilaçları almaktan kaçınmaları genelde tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde ilaç kullanmadan önce mutlaka hekime danışmak gerekir. Hamilelik öncesinde de eğer kullanılan ilaçlar varsa bunlar hamilelik hekime bildirilmelidir.

Kötü beslenme

Kötü beslenme

Hamilelikte beslenme konusu hem anne hem de bebek için önemlidir. Hamilelikte kötü beslenme düşük ağırlıklı doğum gibi bebeğin gelişimiyle ilgili olumsuz sonuçlara yol açabilir. Yapay tatlandırıcılar, işlenmiş besinler hamilelik döneminde kaçınmanız gereken unsurlardır. Hamilelik döneminde bol sebze ve meyve tüketmeniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almanıza oldukça katkı sağlayacaktır. Vitamin destekleri de hamilelik boyunca faydalıdır. Fakat destek vitamin ve mineral almadan önce hekiminize danışmanız gerekir.

Yasak maddeler

Yasak maddeler

Yasak maddeler hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için çok zararlıdır. Kokain, alkol, kenevir gibi maddeler bebeğin sağlığını ve gelişimini oldukça etkiler ve bebeğin anne karnında ölümüne bile yol açabilir. Bu tür maddeler bebeklerin beyin gelişiminde de olumsuz etki yaparlar.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

  1. ama malesef ki bazı bayanlar hiç dikkat etmiyor aman sanki ne olacak bir kahve alt tarafı yada sigara konusunda aman ne olacak annem bana hamile iken içiyormuş bişey oldugu yok lafını yapan çok var halbu ki olan doğmamış bebeğin sağlığı ne kadar önemli insallah hiçbir bebekte çocukta bişey olmaz ama dikkat etmek zorundayız

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu