SağlıkYaşam - insan

Kış Güzelliğinin Sırrı Nedir

Havaların soğuması ile birlikte kışın etkilerini cildimizde fark etmeye başladık. Kuru havalarda yüzümüzden başka dudaklarımızın, ellerimizin ve saçlarımızın da bakımına dikkat ayırmalıyız. Kış ayları için küçük, ama etkili güzellik sırlarını açıklıyoruz.

Dudak peelingi 

Kurumuş ve çatlamış dudaklar güzel görünmediği gibi, hem de kişiyi rahatsız ediyor. Bal ve türk kahvesini karıştırarak dudaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yapın.

Sağlıklı cildin ilk adımı nemlendiricidir 

Nem miktarı kışın daha az olduğu için nemlendiricilere daha fazla ihtiyaç duyulur. Buna göre günlük nem ihtiyacınızı nemlendirici kremlerle karşılayın.

SPF her zaman bizimle

Kışın ultraviyole ışınlar tüm gücüyle cildimize zarar vermeye devam ediyor. Kullanacağınız ürünlerde SPF korumasına dikkat ederek, cilt lekeleri ve kırışıklıklara da erken müdahale edebilirsiniz.

Gözleriniz kızarmasın

Rüzgar ve kuru hava hassas gözlere zararlı olduğundan ilaçsız tuzlu göz yaşı damlaları ile gözlerinizi nemlendirip, kızarmasının önleyebilirsiniz.

1.20 dakika fazladır

Soğuk havalarda sıcak su ve buhar banyosu kendimizi iyi hissetmek ettirse de, cildimizi kurutur. Banyodan sonra vücut yağı kullanın ve banyoda 10 dakikadan fazla kalmayın.

Her zaman bakımlı ayaklar

Ayaklarınıza nemlendirici vurduktan sonra yumuşak ve sıcak tutan bir çorap giyin. Haftada bir kere ponza taşı ile ayaklarınıza masaj yapın.

Saç kremi kullanın

Kış aylarında kullanılan saç kremi saçların rahat daranmasına da yardım eder. Saç uçlarındaki kırılmalar için saçlarınıza birkaç damla zeytinyağı sürüp geniş dişli tarakla tarayın.

Burun kızarmasına dikkat edin

Soğuk havalarda kılcal damarlarımız kan akımın hızlanması ile genişler burnumuz kızarır. Isı farkı bu damarların çatlamasına ve kalıcı kızarıklıklar neden olabilir. Burnunuza yapacağınız çok sıcak olmayan kompres bu sorunun çözümünde işinize yarayacaktır.

Dirsekler çürümesin

Dirsek, diz ve topuk üzerindeki deri o bölgelerdeki kemik baskısını hafifletmek için daha kalındır. Kurumuş dirsek hem rahatsız eder, hem de güzel görünmez. Gece yatmadan önce bu bölümlere vazelin sürtmeyi unutmayın.

Elleri unutmayın

Kışın çok etkilenen nahiyelerden biri de ellerimiz. Yüksek nem içeren el kremleri kullanın ve açık havada mutlaka eldiven takın.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu