Faydalı Bilgiler

Hibiskus Nedir? Hibiskusun Faydaları Nelerdir?

Genellikle çöl iklimini seven ve oralarda yetişen hibiskus nedir? Hibiskusun faydaları nelerdir? Öncelikli olarak söylemeliyiz ki hibiskus bir çöl bitkisidir. Çay olarak tüketilebilmektedir. Arapça isminin Kerkedeh olduğunu da söylemeliyiz. Susuzluğu çok yüksek oranda gidermektedir. Bünyesinde bol miktarda su tutabilmektedir. Bu nedenle bedeviler tarafından susuzluğu gidermek için kullanılır. Eğer hibiskus neye iyi gelir diye merak ediyorsanız, hemen yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz.

Hibiskusun Yararları

Çöl ikliminde yetişen hibiskus bitkisinin bilmediğiniz pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Ayrıca çay olarak da tüketilmektedir. Eğer siz de hibiskus çayının faydaları hakkında bilgi almak isterseniz, buradan ilgili yazımıza gidebilirsiniz. Daha fazla bekletmeden hibiskusun yararları hakkında detaylara geçelim.

  • Böbrek iltihabına son derece iyi gelen hibiskus çayı, bu özelliği sayesinde boşaltım sistemine de yardımcı rol oynar.
  • Yüksek tansiyonu çok ciddi oranda düşürdüğü bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Kan şekerini düzenlediği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
  • Bol miktarda C vitaminine sahip olan hibiskus, bu özelliği sayesinde soğuk algınlıklarına, gribe ve boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Yine yapılan araştırmalar sonucu kireçlenmeyi önlediği belirlenmiştir.
  • Nefesin açılmasına yardımcı olmaktadır. Bu da onun ne kadar etkili olduğuna dair bir göstergedir.
  • Kötü kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca iyi kolesterolü de yükseltmektedir.
  • Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır. Ayrıca soğuk algınlığında görülen ateşi de ciddi anlamda düşürür.
  • Hazırlanacak olan hibiskus kürü ile damar sertliği geçirilebilmektedir. Yani hibiskusun faydaları arasında damar sertliğine iyi gelmesi de bulunmaktadır.
  • Hibiskus bitkisi bol miktarda demir ve magnezyum içerir. Demir, kansızlığa iyi gelmektedir. Bu da kilo alımını artırmaktadır.

Hibiskusu Kimler Kullanmamalı?

Hibiskusu Kimler Kullanmamalı?

Tahmin edebileceğiniz gibi bir şeyi çok fazla kullanmanın pek çok değişik zararı olabilir. Bu nedenle unutmamalısınız ki hibiskusun da bazı zararları bulunmaktadır. Öncelikli olarak bilmelisiniz ki hibiskus, anthocyanin grubunu bol miktarda içermektedir. Bu da tiroid ve guatr gibi sorunu olanların kullanmaması gerektiğine dair bir işarettir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz: Anthocyaninler goitrogenik özelliği taşımaktadırlar. Biliyorsunuz ki goitrogenik guatr sorunu başlatan, guatr sorununa sebebiyet veren anlamındadır. Bu nedenle eğer guatr gibi sorunlarınız bulunuyorsa kesinlikle kullanmamalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu