Faydalı BilgilerYaşam - insan

Hamilelik Sonrası Kilolarınızı Nasıl Verirsiniz?

Bebek nihayet doğduktan sonra hamileliğin fazla kilolarını vermek her kadının hayalidir. Ama gerçekte hiç kimse, bebek öncesi bedenine o kadar çabuk dönemez, buna ünlülerde dâhildir!

Hamilelikte kilo alımınıza katkıda bulunan birkaç faktör vardır – yeni doğmuş çocuğunuzun büyüklüğü (normalde 2 ile 4,5 kilo), amniyotik sıvınız ve plasenta, göğüs dokunuz, kan dolaşımınız, yağ depolarınız ve genişlemiş rahim bunlardan bazılarıdır. Doğum sırasında kaybedebileceğiniz maksimum kilo 6 kilograma kadardır ve bunlar da bebeğin doğumunu da içeren amniyotik sıvı ve plasenta ile birlikte büyüklüğünü içerir.
ebeğiniz doğduktan sonra çok kısa bir süre içinde karnınızın çok fazla erimesini beklemek normal değildir. En azından ilk altı hafta boyunca çok fazla kilo vermeniz mümkün değildir. Rahmin hamilelik öncesi büyüklüğüne geri çekilmesine kadar fazla kilo vermeye ilişkin fazla iyimser hayaller kurmayın.

Ancak bebeğiniz doğduktan sonra kilo vermek, başka zamanlarda kilo vermeye benzemez. Özellikle de bebeğinizi emziriyorsanız bu çok daha farklı bir durum teşkil eder. Doğumdan sonra hızla kilo vermek için bu adımları takip edin.

ADIM – Gerçekçi Olun

Bebeğinizin doğumu sonrası bedeninizle ilgili gerçekçi hedefler koymak, doğum sonrası kilonuzu vermeye yönelik sağlıklı bir yaklaşımdır. Başlangıç ​​ağırlığınızı da dikkate almalısınız. Normal bir kiloda başladıysanız ve normalde tavsiye edildiği gibi 12-18 kilo almışsanız, sağlıklı bir diyet planı ve egzersiz rutinine sadık kalınarak gebelik öncesi kilonuza geri dönmeniz iki aydan fazla sürmemelidir.

Ancak, hamileliğinizden önce fazla kilolu olmanız veya doktorunuzun önerdiğinden daha fazla kilo almanız durumunda, doğum sonrası kiloları kaybetmeniz bazen bir yıla kadar uzayabilir. Şunu unutmayın ki özel bir önlem almazsanız hamilelik sürecinde aldığınız fazla kilolar sizinle beraber yaşamaya devam edecektir. Ayrıca, hamilelikten önce, aynı hamilelik veya kilonuzun şeklini tekrar kazanamayacağınız için hazırlıklı olun; çünkü hamilelik, vücutta kalıcı değişikliklere neden olur – daha yumuşak bir göbek, daha geniş kalçalar ve daha büyük bir bel.

 1. ADIM – Kendinize Zaman Tanıyın

Doğum yapmanın vücudunuzun bunun üstesinden gelmesi için zamana ihtiyacınız olan zor bir şey olduğunu unutmayın. Böylece, doğumdan sonra hemen aşırı kilo vermeye çalışmanız uzmanların tavsiye ettiği bir durum değildir. Çünkü vücudun kendi dengesini sağlaması ve sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için biraz zamana ihtiyacı olabilir. En az 6 hafta sonunda yapılan muayeneye veya emziriyorsanız en az 2 aya kadar zayıflamaya başlamayın.

gebelik-sonrasi-zayiflama

 1. ADIM – Emzirmeye Önem Verin

Emzirme, vücudunuzun doğum sonrası kilolarını vermeniz için faydalıdır ve kalori yakmak için vücudunuzda uyarıcı bir etki yapar. Yapmanız gereken tek şey sabırlı olmaktır, emzirirken doğal olarak ne kadar kilo verdiğinize siz de çok şaşıracaksınız. Bununla birlikte, eğer emziriyorsanız, katı diyet rejimleri ürettiğiniz sütün hem kalitesini hem de miktarını etkileyebilir. Doğum sonrası kilo vermeye karar vermeniz halinde, süt sağlığınızı, genel sağlığınızı ve bebeğinizi etkilemeyecek bir şekilde yaklaşık haftada 700 gram şeklinde kilo vermeniz önerilir.

Ayrıca, emzirmeyi durdurduğunuz veya azalttığınız ve bebeğinizin diyetini katı gıda ile takviye etmeye başladığınız zaman, kalori ihtiyaçlarınızın hızla düşmesine hazırlıklı olun. Daha sonra, diyet planınıza ve egzersiz rutininize özellikle dikkat etmelisiniz, çünkü farkında olmadan kolayca hızlı bir şekilde tekrar kilo alabilirsiniz.

 1. ADIM – Sağlıklı Bir Diyet Planı Uygulayın

Hamilelik sonrası kilolarını güvenle kaybetmek istiyorsanız, sağlıklı bir diyet planına sadık kalın.

 • Yemek yemeyi unutmayın! Bu genellikle yeni anneler için olan bir şey. Daha az yemek, size daha az enerji verir ve kilo vermek için tersi gerekir. İdeal olarak, gün içinde sağlıklı atıştırmalıklarla kombine edilmiş 5 veya 6 küçük öğün (en fazla 3 büyük öğün) olmalıdır.
 • Kahvaltıyı asla atlamayın! Kahvaltı, gününüze başlamak için yeterli enerji sağladığından ve daha sonra yorgunluğunuzu önlediği için önemlidir.
 • Yemek yerken kendinize zaman ayırın! Daha kısa zamanda doyarsınız çünkü doymuş olduğunuzu daha kolay anlarsınız. Yavaş yavaş yiyerek sağlıklı bir şekilde beslendiğinizden emin olun.
 • Yağsız süt ürünlerini tercih edin! Süt ürünleri alırken az yağlı veya yağsız süt ürünlerini seçin. Tam Yağlı sütün iyi anne sütünün olması için gerekli olmadığını unutmayın.
 • Atıştırmalık için meyve ve sebzeler seçin! Elma, portakal, meyveler, muz ve havuç, yağda düşük olduklarından, vitamin ve lifte yüksek oldukları için mükemmel bir atıştırmalık seçeneği olabilirler.
 • Bolca sıvı tüketin! Vücudunuzun fazla yağları temizlemesine yardımcı olacağı için günde 8 – 9 bardak sıvı içmelisiniz. Ancak, kilo kaybını engelleyeceğinden, gazozlardan, meyve sulardan ve diğer şekerli içeceklerden uzak durun.
 • Kızarmış yiyeceklerden uzak durun ve yerine ızgara veya fırınlanmış yiyecekleri seçin.
 • Tatlıları, şekeri ve sağlıksız yağları kesin.
 1. ADIM – Egzersize Zaman Ayırın

Sağlıklı bir diyet ile birlikte, düzenli egzersiz rutin hamilelik sonrası kilo vermek için en etkili yöntemdir. Mesele şu ki, egzersiz kas yerine yağ kaybetmeyi uyarır.

Hamilelik sonrası kiloları vermeye başladığınızda, yiyecek alımını biraz azaltmalı ve egzersiz yoğunluğunu her gün azar azar biraz daha artırmalısınız. Hızlı kilo kaybı için kendinizi sert bir rutine sokmaya ikna olsanız bile, bu sadece vücudunuz açısından zor değil, aynı zamanda gerçekten sağlığınız açısından da kabul edilebilir değildir. Bebek arabasındaki bebeğinizle mahallenizde hızlı bir yürüyüş, günlük rutininizde egzersiz yapmanın harika bir yoludur.

 1. ADIM – Mümkün Olduğunca Uyumaya Çalışın

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gelişimi Merkezi’nde beslenme müdürü Sheah Rarback’e göre, “Bol bol uyku almak, kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Enerji için yüksek kalorili, yüksek şekerli besinler. ”Doğumdan sonra karşılaştığınız gibi düzensiz uyku döngüleri, metabolizmanızı bozabilir ve hamilelik sonrası kilo vermenizi zorlaştırabilir. Bebeğin uyuduğu zaman sizin de bir şekerleme yapmanız çok önemlidir. Bu sayede kendinizi uzun süreli bir uyku yetersizliğinden koruyacak ve böylece enerji seviyenizi ve sağlıksız yeme isteklerinizi dengeleyeceksiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu