ListelerYaşam - insanYeme - İçme

Ülkelere Göre Yemek Masasının Adabı

Sofra kültürümüzde ise öküz gibi ağzımızı şapırdatarak yemek yemek ve benzeri ahlak kuralları çerçevesinde kurallara uyarak yemek yeriz. Hadi gelin dünyada yemek masasının adabı nasıl ona bakalım.

Sofra adabı çok önemlidir her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de önemli çoktur. Ülkemizden yola çıkarak başlayalım. Sofraya hepimizin Annesi veya babası hadi sofraya diyerek hepimizin sofrada olmasını ve hep birlikte yemek yememizi isterler. Sofra kültürümüzde ise öküz gibi ağzımızı şapırdatarak yemek yemek ve benzeri ahlak kuralları çerçevesinde kurallara uyarak yemek yeriz. Hadi gelin dünyada yemek masasının adabı nasıl onlara göz atalım.

Yemek Masası Adabı

Çeşitli Ülkelerde Yemek Masasının Adabı

Jamaika:

Konuşmadan önce çocuklar yemekte tavuk Yemezler Bunun sebebi ise inanışlara göre çocukların konuşmadan önce tavuk yeme misin çocuğun İlerideki yaşamında konuşmayacağız anlamına geliyor.

Nijerya:

Çocukların yumurta yemesi yasaktır Çünkü küçük yaştaki çocuk yumurta yemesi O çocuğun ileride hırsız olacağı öngörülmektedir.

İtalya:

Bir tanem mutfağın Şefin yaptığı yemeği aşağılamak istemiyorsanız ekstra peynir istemeyin büyük saygısızlık olarak algılanır.

Tazmanya:

Hepimiz yemeğini erken ya da insanları bekletmeyelim diye erken gidiyoruz Fakat bu ülkede her şey tamamen farklı Tam aksine eve geç gitmemiz gerekiyor en az 20 dakikaya geç gitmeliyiz. Bunun sebebi ise eve erken gitmek ev sahibine aşağı ağlamaktır kendimizin mülk sahibi olarak gösteririz eğer erken eve gidersek.

Fransa:

Allah’tan Bu gelenek bize yakın gittiğimizde sıkıntı çekmeyiz toplum içinde hızlı yemek yemek açgözlülük anlamına gelir sofralar bize ki gibi çoğunlukla ortada olduğu için diğer insanlara büyük saygısızlıktır.

Kazakistan:

Türki cumhuriyetlerde çoğunlukla çay ya da benzeri içeceklerinin yeri ayrıdır. Kazakistan’da ise misafire yarım fincan kahve ikram edilir Çünkü tam dolu fincanın amacını misafire bir an önce göndermek istediğinize işarettir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. çok garip gelenekler varmış şaşırtıcı ama çocuk bence yumurta vitaminini her gün almalı yani çocuk tek değil her yaştaki bir insan imkanı varsa günlük 1 yumurta tüketmelidir diye düşünüyorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu