Faydalı BilgilerSağlık

Her Derde Deva Arı Sütünün 16 Faydası

Arı sütü, dünyanın en pahalı sütü olması ve çok azının bile bir çok derde deva olması sebebiyle oldukça ünlüdür. Arı sütünün faydaları yazımızda.

Dünyanın en pahalı sütü olma özelliğine sahip olan arı sütü , üretim zorluğundan ve faydalarından dolayı pahalıdır. Arı sütü, her yaştan insanın sağlığının korunması için hastalıklarla savaşmada etkilidir.

En çok üretildiği ülke Japonya olan arı sütünün ülkemizde üretimi oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle fiyatı, her bütçeden insanın alamayacağı kadar pahalıdır.

Fiyatı yüksek olan arı sütünün sağlık için etkisi de yüksektir. Yetişkin bir insanın yarım çay kaşığı tüketmesi bile, sağlık açısından yeterli olmaktadır.

Hatta fazla vitamin ihtiyacı olmayan bünyelerde yarım çay kaşığı arı sütü tüketimi, bazı yan etkilere sebep olabilecek derecede etkilidir. Deneyip faydasını görenlerin iddia etmesi haricinde, arı sütünün faydaları için bazı klinik araştırmalar da yapılmış ve etkisi kanıtlanmıştır.

Arı Sütünün Faydaları

Arı Sütünün Faydaları

Kansere karşı korur

Arı sütü, A, B, C, ve E vitaminlerinden bol miktarda içermesinin yanında, magnezyum, kalsiyum, çinko, selenyum, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Kanser hastalığı üzerindeki mucizevi etkisi, içerdiği bu vitaminlerden kaynaklanmaktadır. Arı sütü, antioksidan özelliği ile, kanserden koruyucu nitelikte olduğu gibi, kanser oluşumunu önleyici özelliğe de sahiptir.

Damar hastalıklarını önler

Güçlü vitamin ve mineral içeriği ile damar tıkanıklığı ve çeşitli damar hastalıklarını önlemesi, arı sütünün faydaları arasında bulunmaktadır.

Enerji verici özelliktedir

Yoğun çalışma temposu içerisinde bulunanlar veya spor yapanların arı sütü kullanması, gereken enerjiyi karşılamaktadır. Ayrıca arı sütü, özellikle mevsim geçişlerinde dönem dönem herkeste görülen yorgunluğu giderici özelliktedir.

Sindirim sistemini destekleyici özelliktedir

Sindirim sistemi şikayetleri, çoğu kişide görülen sıradan rahatsızlıklardan olsa da, zaman zaman yaşamı olumsuz etkileyecek derecede etkisini arttırmaktadır. Arı sütü, sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı giderir. Ayrıca, mide yanması, reflü ve ülser gibi rahatsızlıkları da önlemektedir.

Kısırlık tedavisinde etkilidir

Günümüzde, olumsuz yaşam ve kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak, doğal yollarla çocuk sahibi olamayanların sayısı giderek artmaktadır. Arı sütü, kısırlık tedavisinde, doğal ve etkili bir yöntemdir. Sperm sayısını ve kalitesini arttırıcı özellikte olmasından dolayı, normal yollarla bebek sahibi olma şansını arttırmaktadır.

Hamilelik döneminde kullanımı faydalıdır

Arı sütü, hamilelik döneminde, anne ve bebeğin sağlığının korunması için faydalıdır. Anne karnındaki bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde desteklemektedir.

Çeşitli tedavilere karşı vücut direncini korur

Günümüzde, başta kanser hastalığı olmak üzere, bazı hastalıkların tedavi teknikleri çeşitlenmiştir. Kemoterapi ve radyoterapi gibi teknikler, son zamanlarda sıklıkla uygulanan tedavi tekniklerindendir. Ancak bu teknikler, vücut sağlığı için olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Arı sütü, bu tedavi tekniklerinin, genel vücut sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmakta ve tedavinin olumsuz etkilerine karşu vücudun direnç göstermesini sağlamaktadır.

Uykusuzluğa iyi gelmektedir

Uykusuzluk problemi, farklı sebeplere bağlı olarak, zaman zaman herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur. Arı sütü, içeriğindeki vitaminler ve yatıştırıcı etkisi sayesinde, uykusuzluk sorununa çözüm olmaktadır. Rahat ve kaliteli bir uyku uyumayı sağlamaktadır.

Ağrı kesici özelliği vardır

Arı sütü, güçlü vitamin etkisiyle, baş ağrısı ile kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Özellikle sporcular veya ağır tempolu işlerde çalışanlar, kas ağrılarından yakınmaktadır. Arı sütü, ağrı kesici özelliğiyle, rahatlama sağlamaktadır.

Enerji verici özelliği bulunmaktadır

Arı sütü, vitamin ve mineraller açısından çok güçlü etkiye sahiptir. Yarım çay kaşığı arı sütü, vücudun ihtiyacı olan enerji miktarından fazlasının karşılanmasını sağlayacaktır. Yorgunluk ve halsizlikten kurtularak zinde bir yaşam için arı sütü güvenle kullanılabilir.

Kolesterolü dengeler

Arı sütünün faydaları arasında, kolesterolü dengeleyici özellikte olması da vardır. Bu özelliği sayesinde arı sütü, yüksek kolesterole bağlı kalp ve damar hastalıklarını önlemektedir.

Diyabet için faydalıdır

Arı sütünün niasin ve biyotin maddelerinden içermesi, kandaki glukoz seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Beslenme düzeni ve yaşam tarzına dikkat etmesi gereken şeker hastalarının arı sütü tüketmesi, şeker hastalığının olumsuz etkilerinden korunmada yardımcıdır.

Hafızayı güçlendirici etkisi vardır

Arı sütü, hafızayı güçlendirir, dikkat dağınıklığını önler. Unutkanlık ve dalgınlık gibi ruhsal problemlerin doğal yollarla tedavisi için, arı sütü tercih edilebilir. Antidepresan özelliği de vardır.

Kalp sağlığını korur

Arı sütünün sağlık için faydaları, saymakla bitmeyecek niteliktedir. Besin değerleri açısından oldukça zengin olan arı sütü, kalp sağlığını destekleyerek hastalık riskini azaltmaktadır.

Cilt sağlığı için olumlu etkileri vardır

Vücut sağlığı haricinde arı sütünün, cilt sağlığı için de faydaları vardır. Cildi güzelleştirir ve lekelerden arındırır. Siyah nokta ve sivilcelerin düşmanıdır. Sıkılaştırıcı etkisi de bulunan arı sütü, cilde canlılık kazandırır ve pürüzsüz bir görünüm verir.

Saçlar için faydalıdır

Arı sütü, saç derisini besler ve zayıf saç tellerini güçlendirir. Ayrıca, saç dökülmelerini de önleyerek saçların parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Arı Sütünün Herhangi Bir Zararı Var Mıdır? 

Arı Sütünün Herhangi Bir Zararı Var Mıdır? 

Arı sütünün, sağlıklı bir insan için herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak, bazı ciddi hastalıklardan dolayı ilaç tedavisi görenlerin, doktora danışmadan kullanması önerilmemektedir. Çünkü, arı sütünün güçlü vitamin ve mineral etkisi, kullanılan ilacın etkisiyle birleşince, bazı yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca, aşırı tüketimi de aynı şekilde önemli reaksiyonlar doğurabilir. Etkisi oldukça güçlü bir besindir. Sağlıklı olabilmesi için, yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu